Jak správně pečovat o baterii notebooku

baterie-img-2

Kapacita baterie a její výdrž je jedním z hlavních parametrů, který nás při výběru nového notebooku zajímá. O tom jak správně pečovat o baterii, aby nám vydržela, co nejdéle jsem se na webu dočetl dost a dost a dospěl jsem k závěru, že zaručený způsob péče o baterii v podstatě neexistuje. Baterie obecně jsou spotřebním zbožím a jako takové je musíme chápat.

Jak jsem uvedl výše, baterie jsou spotřebním zbožím – tzn., že dřív nebo později nám baterka odejde do věčných lovišť a to dokonce i když jí nepoužíváme, baterie mají zkrátka omezenou životnost. Existuje však několik tipů, jak s baterií zacházet tak, aby nám vydržela alespoň po dobu životnosti notebooku respektive po dobu trvání záruční doby notebooku – životnost notebooku bývá obvykle delší.

Délku životnosti baterií můžeme posuzovat ze dvou hledisek – z hlediska času a z hlediska počtu nabíjecích cyklů. Z hlediska času je životnost uváděna kolem 2 – 3 let. Tento údaj je ovšem velmi orientační, protože záleží na spoustě dalších okolností. Při pořizování nové baterie je proto dobré sledovat datum výroby baterie – čím novější, tím lepší. „Nová“ baterie, která leží ¾ roku ve skladu prodejce nepodá takový výkon, jako baterie vyrobená před měsícem…

Li-Ion baterie oproti starším typům netrpí tzv. paměťovým efektem. Nemusíme je tedy pravidelně vybíjet do 0 % kapacity. Současně je při pořízení nemusíme nijak formátovat – tj. 3 – 5x úplně nabít a vybít. Lithium-iontovým článkům naopak vadí úplné vybití a mohlo by dojít k nevratnému poškození baterie, proto když Váš notebook začne „řvát“, že nemá dostatek energie, rychle vyhledejte zdroj napájení a baterii dobijte!

Healthy.Laptop.Battery

V současné době se v drtivé většině setkáváme s bateriemi typu Li-Ion (lithium-iontové), u kterých je uváděno 300 – 600 nabíjecích cyklů, což pro běžného uživatele představuje právě dobu 2 – 3 let provozu. Li-Ion baterie oproti starším typům netrpí tzv. paměťovým efektem. Nemusíme je tedy pravidelně vybíjet do 0 % kapacity.

Současně je při pořízení nemusíme nijak formátovat – tj. 3 – 5x úplně nabít a vybít. Lithium-iontovým článkům naopak vadí úplné vybití a mohlo by dojít k nevratnému poškození baterie, proto když Váš notebook začne „řvát“, že nemá dostatek energie, rychle vyhledejte zdroj napájení a baterii dobijte!

Pokud ve většině případů pracujete s počítačem zapojeným do elektrické sítě a baterii tím pádem nepoužíváte, je vhodné nabitou baterii uskladnit na místě s teplotou kolem 15 °C. Teplotu je vhodné sledovat nejen při skladování baterie, ale také při jejím používání. Příliš vysoké teploty přes 30 °C a naopak příliš nízké teploty pod 5 °C baterii škodí. Že jsou Li-Ion baterie citlivé na úplné vybíjení jsem uvedl výše, ale neustálé dobíjení baterií na 100 % kapacity, baterii také moc neprospěje. Uvedu příklad, baterii nabijete na 100 % kapacity a ať už ji uložíte do skříně nebo jí máte v notebooku, ale nepoužíváte, tak či tak dochází k samovolnému vybíjení článků – to je normální.

mobile-rpi-togo-13

Většina notebooků je však nastavena tak, že při poklesu kapacity pod 95 % se baterie začne nabíjet – to není pro životnost baterie vhodné. Dochází totiž k jejímu přebíjení a okrádáte se tak o nabíjecí cykly. Ideální je nabíjet baterii při poklesu pod 80 % kapacity a méně. Při používání baterie je dobré dbát na co nejnižší odběr energie, abyste na baterii vydrželi pracovat co nejdéle. Nejvíce energie odebírá zatížený procesor, jas displeje a nemalou část energie sežere i aktivní Wi-fi, 3G nebo LTE modem či Bluetooth.

Všechny naše repasované notebooky mají baterie s minimální délkou výdrže 60 min. provozu na baterii. Pokud akumulátor nesplňuje tyto podmínky, automaticky ho nahrazujeme novým akumulátorem.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení