Uživatelská recenze repasovaného notebooku Lenovo ThinkPad X200 a X201

Zhruba před půl rokem jsem se rozhodl koupit repasovaný notebook, který měl být pouze přechodným počítačem na pár měsíců. Po detailním výběru se stal jasným vítězem 12,1 palcový subnotebook Lenovo ThinkPad X200 s váhou do 1,5kg (recenze ZDE). Jelikož jsem potřeboval rychlý počítač na web, kancelářské práce, do školy a v neposlední řadě do práce, kde nepotřebuji hrubý výpočetní výkon, ale spíše rychlost přístupu k datům, neváhal jsem rozšířit X200 na 8GB RAM a doplnit ho rychlým SSD diskem Intel. Po nainstalování Windows 8.1 jsem se blížil k absolutnímu stavu spokojenosti, ale… První bariéra, která mne v tom bránila, byla nemožnost připojit současně dva monitory. Pro svoji práci nutně potřebuji dva fullHD displeje a kompromis mezi jedním monitorem a druhým 12,1 palcovým displejem notebooku mne neuspokojoval, ba naopak moje produktivita měla klesající tendenci. A právě v té době jsem se poohlížel po dokovací stanici, která by mohla vyřešit veškeré moje problémy.

Můj požadavek byl jednoduchý, Lenovo ThinkPad X200 měl současně sloužit jako desktop se dvěma monitory a s připojenými perifériemi jako jsou klávesnice, myš, tiskárna a reproduktory. Řešení bylo dvojí, koupit USB dock a místo připojování několika kabelů, připojit pouze jeden USB kabel. Druhé elegantnější řešení bylo v podobě ultrabase dokovací stanice. Výhody jsou zřejmé, a proto jsem dlouho neváhal a koupil ji.   

Hned na začátku musím vyzdvihnout primární a pro mě nejdůležitější výhodu, a to je řešení dokovací stanice. Jedná se o Ultrabase, který prakticky kopíruje půdorys celého notebooku. Notebook stačí pouze nacvaknout a celá jednotka se stává zcela přenositelná, na rozdíl od klasických replikátorů portů, jenž bývají zpravidla staticky „připevněné“ ke stolu. Z osobní zkušenosti je toto řešení pro mě mnohem elegantnější a jednodušší. S různými „nepřenosnými dokinami“ jsem měl nezřídka problémy s přesným nacvaknutím notebooku. S Ultrabase se tento úkon stává naprosto automatickým, neboť stačí pouze přiložit k Ultrabase a lehce domáčknout a notebook drží jako přibitý. Jednoduchost tkví ve stejném půdorysu stanice, zatímco různý replikátory bývají často menší než celý notebook a občas bývá problém správně nacvaknout počítač.

Druhá nesporná výhoda je integrovaná DVD vypalovačka v samotném těle Ultrabase. Někteří by mohli namítnout, že je v dnešní době optická mechanika naprosto zbytečná, s čímž s části souhlasím. Ač lze totiž můj počet použití mechaniky za posledních 5 let spočítat na prstech obou ruk, tuto možnost stále vítám. Optickou mechaniku považuji zcela za zbytečnou a překážející v těle repasovaného notebooku, ale ne v dokovací stanici. Navíc je vše tak elegantně vyřešeno, že lze velmi jednoduše celou optickou mechaniku vyjmout a nahradit ji šuplíkem s druhým pevným diskem.

Ve své recenzi na ThinkPad X200 se mi nelíbily tři věci, které šly částečně obejít nebo to byly víceméně maličkosti. Za prvé se jednalo o chybějící digitální výstup HDMI na těle notebooku. Stejné negativum shledávám i u Ultrabase stanice, která sice jeden digitální výstup v sobě má, ale jedná se o tzv. DisplayPort, jenž není hojně rozšíření. Tento problém lze elegantně (lepší by bylo ovšem integrovaný konektor) vyřešit zakoupením redukce z DisplayPortu na HDMI.

Další problém nebo spíše maličkost, kde by mohl výrobce více zapracovat, je tloušťka stanice. Konkurence jako Dell dokáže vyrobit podstatně tenčí Ultrabase např. Recenze stanice pro D430 ZDE.

Poslední co se mi nelíbilo je vyčuhující zadní část. Dokovací stanice je prostě o pár centimetrů delší než celý notebook. Důvod proč tomu tak je docela chápu. Výrobce nabízí rovněž větší baterii, která vyčuhuje z notebooku a kvůli tomu, je zadní část delší, aby se uživatel dostal lépe ke konektorům. Ovšem podle mého čistě subjektivního názoru je přístup ke konektorům velmi dobrý, i kdyby byla stanice kratší, navíc Ultrabase bývá většinu času na stole a veškeré konektory zůstávají na zadní straně. Za mě to má opět konkurenční model od Dellu lépe vyřešeno.

Ultrabase dokovací stanice je unikátní zařízení, které výrazně obohacuje malý subnotebook Lenovo ThinkPad X200 o cenné konektory. Pro mé využití bylo především zásadní rozšíření výstupu na dvojici monitorů, neboť ke své práci nezbytně potřebuji více pracovní plochy pro různé tabulky. Toto řešení zcela nahradilo stolní počítač a ušetřilo nemalé místo v mém pokoji. Pokud tedy potřebujete současně malý lehký notebook a stolní počítač, je toto řešení více než elegantní a ještě ušetříte nemalé peníze, neboť kupujete prakticky pouze jeden počítač. Pro takovéto uživatele silně doporučuji, aby nad koupi dokovací stanice alespoň pouvažovali.

Klady a zápory

+ Perfektní promyšlené řešení
+ Kompaktnost (přenositelnost)
+ Značné navýšení počtu portů

- Není HDMI
- Zadní část je doku je delší než X200
- Ultrabase stanice by mohla být tenčí

Related products