Od uvedení prvního masově prodávaného tabletu (ano iPadu) už uběhly více než 4 roky. Během této relativně krátké doby se trh s tablety rozšířil na stovky milionů prodaných kusů ročně. Svůj část koláče si chtějí ukousnout nejenom velcí hráči, ale i všemožné menší téměř „no name“ výrobci.

Počáteční seznámení s tabletem

V dnešní uživatelské recenzi si představíme v tuzemsku celkem známou značku v segmentu levných tabletů. Model Multipad 4 Quantum 10.1 je zástupcem 10 palcových tabletů, který má ambice ovládnout kategorii velkých low-end modelů. K dosažení cíle mu má dopomoci papírové předpoklady v čele se 4 jádrovou procesorem s taktem 1,6 GHt a 1 GB RAM, a to vše doplněné bohatým příslušenstvím a kvalitním celokovovém tělem. Při rozbalování kromě velmi elegantního a praktického pouzdra v imitací kůže, najdete také speciální nabíječku, klasický microUSB kabel a nadstandardně i redukci microUSB-USB.

Tablet na první pohled ani dotyk nevypadá na cenovou kategorii do 5 000Kč. Zpracováním v mnoha ohledech překonává i značkové modely renomovaných výrobců. Nebudu přehánět, když řeknu, že je kvalitou zpracování velmi blízko nejprodávanějšímu a nejznámějšímu tabletu v historii. Ano pevné kovové tělo na první pohled vypadá jako iPad a naštěstí i na druhý „dotyk“ se mu zcela vyrovná. Tablet se velmi dobře drží a nikde nic nevrže ani se neprohýbá. Daní za pevné hliníkové tělo je vyšší hmotnost, která se zastavila na hodnotě 612 gramů, což je stále méně než 662 gramů těžký Apple iPad 4. generace, ale pochopitelně mnohem více než některé plastové top modely světových značek. Pro komplet ještě uvedu rozměry tabletu, které jsou 170 x 260 x 9,5 mm

Osobní zkušenost

Tablety Prestigio jsou na českém trhu velmi oblíbené. V současné době nabízí širokou škálu modelů různých velikostí a verzí operačního systému. Já jsem si na vyzkoušení vybral 10 palcový tablet za částku do 4500Kč. Na první pohled a dotyk mne zaujalo pevné kovové tělo a velmi bohaté příslušenství. Vyzdvihnout musím především povedené černé pouzdro v imitací kůže. Stejně tak i displej Prestigia nabízí v dané cenové kategorií nadstandardní IPS technologii s rozlišením 1280 x 800 px. Kvalita je na danou technologii celkem dobrá, co však trochu zamrzí je velmi snadné ulpívání otisků prstů, což mírně zhorší čitelnost už při prvních minutách používání. Tablet se ale jinak velmi dobře vyváženě drží, a to i kvůli výše zmíněnému kovovému tělu a středně silným okrajům pro palce. Tablet se dobře drží i vertikálně a je tak ideální na čtení dlouhodobých článků nebo různých e-knížek či skript. Při dlouhodobějším držení jsem však začínal pociťovat vyšší hmotnost, tento problém jsem ale měl i s výrazně lehčími 10 palcovými tablety. V tomto případě jsou vhodnější 7 palcové popř. 8 palcové modely.

Zadní strana je vyrobena z hliníku a na omak velmi příjemná. Uprostřed dominuje logo výrobce a pod ním název tabletu. V levém horním rohu se pak nachází 2 megapixelový fotoaparát, který dle mého názoru nefotí příliš kvalitně, ale jako nouzové řešení dostačující. Navíc, kdo v dnešní době fotí 10 palcovým tabletem vyjma asijské částí světa, kde je tento fenomén vcelku oblíbený. Co mne dále potěšilo, jsou příjemně zaoblené rohy.

Na pravé straně se nachází všechny standardní konektory a navíc i proprietární konektor pro nabíjení. Potěší také čtečka microSD karet, pomocí niž lze rozšířit 8GB vnitřní paměť až o dalších 32 GB. Nadstandardem je miniHDMI konektor sloužící ke snadnému přenosu obrazu a zvuku na velký monitor či velkou televizi. Osobně nechápu, proč takovéto řešení není standardem u tabletů. HDMI v jeho micro či mini verzi nezabírá až tolik míst, přitom nabídne velmi snadné propojení s externím monitorem. Já jsem často využíval tablet připojený k televizi, kde jsem si spouštěl youtube videa či filmy.

Levá strana nabízí dvojici stereo reproduktorů, které hrají dostatečně hlasitě, avšak při maximální hlasitosti mají problémy s čistotou zvuku. Ovšem většina uživatelů si vystačí již s poloviční hlasitostí. Multipad 4 Quantum musím pochválit, neboť hraje překvapivě velmi dobře do sluchátek. Zvukový výkon opět postačuje většině již při poloviční úrovni hlasitosti.

V režimu na šířku se na horní hraně nachází tři tlačítka resp. jedno samotné zapínací/vypínací tlačítko a jedno dvojtlačítko regulace hlasitosti. Obě tlačítka jsou mírně vystouplá a mají jistý tuhý stisk.

Co se týče dvou fotoaparátu, tablet disponuje přední kameru pro videohovory o rozlišení 0,3 Mpx. Zadní „hlavní“ fotoaparát má rozlišení 2 Mpx a podává podprůměrný, ale stále v nouzi použitelné fotografie. Ovšem fotoaparát u 10 palcového tabletu považuji pouze za doplněk, je tu spíše do počtu. Díky němu lze totiž nahrávat i videa v rozlišení 640 x 480 px avšak při rychlosti 8 snímků za sekundu.

Shrnutí

Závěrečné hodnocení musím napsat z hlediska cenové kategorie, ve kterém se tablet nachází, a tady musím jednoznačně říct, že za tu cenu tablet splnil mé požadavky. 4 jádrový procesor ARM Cortex-A9 od Rockchipu s taktem 1,6 Ghz odvádí vcelku slušný výkon. Stejně tak i 1GB  se mi zdá postačující. Jsem si však vědom, že plynulostí neuspokojí majitele iPadů či Nexů od Googlu, ale za méně než dvojnásobnou cenu zvládne obstojně pohodlné prohlížení webových stran, přehrávání internetových videí nebo filmů. Dle mého názoru patří k pozitivům rovněž výborný vzhled a zpracování zařízení, za které se Prestigio nemusí vůbec stydět. Ba naopak si myslím, že v mnoho ohledech předčí své dražší konkurenty. Cena si však vynutila jisté ústupky v podobě méně kvalitních fotoaparátů a drobných nedostatků, které jsou pro mě ale natolik málo závažný, že jsem tomu nepřikládal téměř žádnou váhu. Celkově mohu tento tablet vřele všem doporučit, neboť za danou cenu nabízí mnohé silné přednosti. Např. výkon, design, kvalitu zpracování a v neposlední řadě bohaté příslušenství.

Klady a zápory
+ kvalitní zpracování
+ pevná konstrukce
+ poměr cena/výkon
+ 2 způsoby nabíjení
+ microHDMI

- displej se až moc lehce umatlává
- podprůměrný fotoaparát
- vyšší hmotnost

Technické parametry

Model: Prestigio MultiPad 4 Quantum 10.1
Displej: 10,1″ IPS (1280 x 800)
ProcesorARM Cortex-A9, 4 × 1.6 GHz
Grafická akcelerátor: ARM Mali-400MP
Velikost RAM: 1 GB
Paměť: interní 8GB (miroSD až 16 GB)
Rozhraní: microUSB, miniHDMI, čtečka microSD karet
Baterie: výdrž až 7 hodin
Operační systémAndroid 4.2.2 Jelly Bean
Hmotnost: 612 gramů
Rozměry: 170 x 260 x 9,5 mm