Uživatelská recenze repasovaného notebooku Lenovo ThinkPad X200

Lenovo ThinkPad X200 je manažerský notebook, kterému se podařilo vtěsnat do kompaktního těla plnohodnotnou klávesnici a komponenty z větších notebooků. S Ultrabase dokovací stanicí a připojenými periferiemi dokáže poté vcelku obstojně nahradit i stolní počítač. To vše lze v současnosti pořídit za cenu pohybující se okolo 5000 Kč, což představuje zhruba osminovou hodnotu oproti původní nákupní ceně notebooku. Díky kvalitnímu dílenskému zpracování a možnosti upgradu se tak stává X200 v mnoha ohledech lepší volbou než nový klasický plastový počítač spotřebitelské třídy.

Začneme tím, jak jsem se vůbec rozhodl pro koupi repasovaného notebooku na úkor nového. Za svůj krátký život jsem vystřídal už spoustu notebooků. Všechny měly jednu společnou věc, byly nové, plastové a vzhledem ke kvalitě zpracování celkem drahé. Všechno to začalo zhruba před 10 lety v tehdejší době s celkem kvalitními Travelmaty od Aceru, což se ovšem nedá říci o dnešních řadách Aspire a Travelmate ve střední cenové kategorii. Kvalita zpracování v průběhu času v rozporu s „evoluční teorii“ spíše klesala.

To mi bylo 15 let a notebooky se pomalu, ale jistě stávaly běžným spotřebním zbožím. V průběhu let jsem ještě vystřídal různé značky a modely. Jmenujme např. Toshibu Satellite či HP Paviliony. S těmito modely v cenové kategorii kolem cca 20 000Kč jsem byl celkem spokojený, ale to jsem ještě neměl zkušenosti s business notebooky, jak uvidíte později. Další zkušenosti byly s různými netbooky typu Acer Aspire One a Asus Eee PC. Doteď nechápu, jak jsem na tom mohl fungovat, ač byly používány pouze na internet.

V současné době vlastním tři počítače. Zhruba 5 let starý notebook HP Pavilion, který byl ovšem darován rodinným příslušníkům, dále desktop stejné značky se 4 jádrovým procesorem a 4GB RAM. Pro takovéto domácí použití zcela dostačující. Problémem je, že je to stolní počítač, který se mi nechtělo přenášet z moravské vesnice do pražské metropole. Do Prahy jsem si tedy vzal pouze netbook a musím říct, že bylo doslova utrpení i pouze prohlížení webu. Většinu času jsem tak trávil na tabletu Nexus 7 (2013) a smartphonu s 4,8 palcovým displejem. Řekněme si však narovinu, tablet ani mobil nejsou vhodné pro obyčejnou kancelářskou práci, natož na pořádnou produktivní práci. Řešením by bylo koupit nový notebook, na který však nebyly peníze a za notebook nižší kategorie se mi nechtělo zbytečně utrácet.

V tu chvíli jsem se poohlížel po tzv. repasovaném notebooku, který měl být tzv. přechodným notebookem, než si koupím nový ultrabook. U repasovaných notebooků se mi líbí, že jsou to většinou business notebooky v nejvyšší cenové kategorii tzv. high-end, které byly např. pod leasingem ve velkých korporacích nebo byly samotnými korporacemi zakoupeny a po skončení odpisové doby vyřazeny a nahrazeny novými. Tyto notebooky jsou poté profesionálně (je nutné vybrat dobrého prodejce repasované techniky) zkontrolovány a kompletně vyčištěny popř. opraveny a vráceny zpět na trh k opětovnému prodeji se zárukou a pod názvem repasovaný notebook. Ceny jsou navíc srovnatelné s „běžnými“ notebooky zakoupené v bazaru či na aukčních serverech, které jsou ovšem bez záruky a s možnými skrytými vadami.

To ve mně částečně zvyšuje důvěryhodnost potenciálně zakoupeného počítače. Proto mám doporučení pro ty, kteří se rozhodnou koupit repasovaný notebook, aby se výhradně zaměřili pouze na nejvyšší modely značek IBM/Lenovo, Dell či HP popř. Fujitsu-Siemens. Já jsem si nakonec po důkladném výběru rozhodl pro 12 palcový manažerský notebook Lenovo ThinkPad X200 s UltraBase (dokovací) stanicí.

Proces výběru „nového“ repasovaného notebooku nebyl pro mě obtížný. Už od začátku jsem měl přesné požadavky, které musí počítač minimálně splňovat, stejně tak byla stanovena i finanční hranice, která nesměla přesahovat 6 000Kč (jen za notebook).

Prvotním faktorem výběru byla velikost, která je pro mě rozhodující. Doby, kdy jsem preferoval velké notebooky s co největším displejem a co nejvýkonnějším procesorem jsou naštěstí už dávno pryč. Nyní preferuji spíše přenosnější manažerské laptopy s minimálně 12 palcovým a maximálně 13,3 palcovým displejem a hmotností kolem 1 až 1,5 Kg. Procesorový a grafický výkon jsem stejně nikdy nevyužil, protože nehraji hry a ani nepoužívám náročnější programy. Požadavek byl tedy spíše jako požadavek průměrného uživatele počítače, tedy rychlé spouštění internetového prohlížeče a kancelářských programů apod.

Z předchozích zkušeností vím, že pro takovouto běžnou činnost je zcela dostačující zhruba 5 až 6 let staré Core2 Duo s minimálně 1,5GHz taktem a integrovanou grafikou. Operační paměť musela být minimálně 4GB RAM, protože mám k dispozici školní Windows 7 a 8.1 64bit. Velká váha byla rovněž přikládána pohodlné klávesnici a důležitá pro mě byla také možnost otevření víka až na 180 stupňů. Naopak optickou mechaniku u notebooku považuji za přežitek a byl bych raději, kdyby v počítači nebyla.

Co ovšem považuji za velmi signifikantní faktor pro koupi, byla možnost upevnění notebooku do dokovací stanice, neboť disponuji dvěma fullHD monitory, které bych chtěl mít napevno připojené k dokovací stanici. Notebook by tak zároveň sloužil s připojenou externí klávesnicí a myší jako klasický stolní počítač.

Do nejužšího výběru se nakonec dostaly 3 business 12 palcové notebooky s možnosti nasazení do dokovací stanice. První favorizovaný model zastupoval značku Lenovo a řadu Thinkpad, konkrétně se jednalo o Lenovo X200 s UltraBase stanicí, alternativy byly v podobě Dell E4200 a HP Elitebook 2530p, oba s replikátorem portu.

Pro X200 jednoznačně nahrával typ procesoru, nejednalo se v tehdejší době o žádné ořezávátko, ale o plnohodnotné Core2 Duo P8400 s 2,2GHz, resp. P8600 s 2,4 GHz. Lenovu se podařilo vměstnat do malého kompaktního modelu také další plnohodnotné komponenty z velkých 15 palcových notebooků. Co musím vyzdvihnout je především klávesnice, která je velmi pohodlná a identická s klávesnicí u 14 palcového modelu Thinkpad T400.

Dva zbývající soupeři měli bohužel nepříliš výkonnou ULV verzi procesoru, konkrétně se jednalo o SL9400 s taktem 1,86 GHz resp. SL9600 s 2,13 GHz. Stejně tak se ani jejich replikátory portu nemohly rovnat téměř bezchybné UltraBase dokovací stanicí s integrovanou DVD-RW vypalovací mechanikou a nabíjecím konektorem pro druhou náhradní baterii.

Jedinou nevýhodu u X200 shledávám v touchpadu. On tam totiž žádný není, kompaktní rozměry a plnohodnotná klávesnice si vyžádaly určité ústupky, a proto je k dispozici pouze tradiční červený TrackPoint, který prakticky nevyžaduje žádný prostor. Co ovšem musím zdůraznit je perfektně přesné a rychlé ovládání, které je v některých situacích mnohem lepší než touchpad. Řešení polohovacích zařízení HP se mi ale líbí mnohem více, dostupný je tam jak touchpad, tak i TrackPoint, ač méně kvalitní ve srovnání s ThinkPadem. Uživatel má však možnost vybrat si, co mu vyhovuje více, či kombinovaně střídat možnosti ovládaní s ohledem na efektivnost a produktivitu. Pro mě subjektivně však absence touchpadu nevadila, neboť většinu času mám připojenou bezdrátovou myš, která je mnohem rychlejší a efektivnější než obě integrovaná řešení.

Seznam pozitivních věcí je celkem dlouhý, neboť jak člověk jednou okusí business třídu, už by si nikdy nekoupil „obyčejný“ plastový notebook střední cenové kategorie, natož nejlevnější cenové kategorie. Všechny vlastnosti klasických notebooků, které mi v průběhu používání nevadily, mi najednou po zkušenostech s manažerskými notebooky vadí.

Začněme nejprve dokovací stanici. Podle mě snad nejlepší/nejefektivnější a nejproduktivnější příslušenství notebooku. Konkrétně u verze X200 je to UltraBase dokovací stanice s integrovanou mechanikou. Toto řešení je dle mého názoru mnohem lepší než integrovaná mechanika v počítači. U 12 palcového manažerského notebooku je absence vykompenzována nižší hmotností a větší robustnosti celého notebooku. Za celou dobu co vlastním ThinkPad X200, jsem ani jednou nepoužil optickou mechaniku, vlastně potřeboval jsem ji jednou a to, když můj starší bratr potřeboval přehrát CD ze svatby.

Na dokovací stanici jsou veškeré potřebné konektory dostupné na zadní straně, na pravém boku je pak jeden USB konektor a optická mechanika. Jediné co mi chybí je absence HDMI konektoru, který lze však lehce obejít nákupem redukce z DisplayPortu. Na Ebay je konektor možný zakoupit za pár korun i s poštovným zdarma.

Dalším kladem je perfektní řešení chlazení, neboť ani po použití plnohodnotných komponentů se notebook nijak nezahřívá a při běžném kancelářském používání je ventilátor navíc zcela tichý. Při maximální zátěži je slyšet jen mírné šumění, které jsem nevídal ani při klidovém stavu běžných notebooků, které jsem vlastnil.

Co se mi opravdu líbí, je kvalita použitých materiálů a skvělá bytelná konstrukce, která funguje i po 4 až 5 letech zcela bezchybně. Notebook lze bez problému chytnout za displej při 180 stupňovém otevření víka a nic se mu nestane.

Klávesnice jak už bylo jednou řečeno, je bezchybná a co víc, neprohýbá se nikde a nemusíte se ani bát, že ji občas polijete kolou či kávou, protože je odolná proti polití. Veškeré tekutiny krásně protečou příslušnými dírami a vytečou z notebooku.

Velká výhoda je rovněž použití matného řešení ve všech částech a dle mého názoru by takovéto řešení mělo být povinné, neboť se nic neleskne a otisky prstů při běžném dotyku nemají absolutně šanci ulpívat.

A nakonec odhlédneme-li od konstrukce a kvalitě zpracování k funkčnosti notebooku, který je pro běžného uživatele stejně nejdůležitější, nelze říct nic jiného než BRAVO! Na notebook jsem nainstaloval školní 64bitové Windows 8.1, které fungovaly naprosto bez problému a velmi svižně. Při srovnání s kamarádovým notebookem HP s Core i5, 6GB RAM a Windows 7 jsem se nestačil divit. Windows 8.1 jsou tak výborně optimalizované, že při běžném používání jsou se 4 až 5 let starým notebookem rychlejší než s rok a půl starým výkonnějším a mnohem hlučnějším téměř herním notebookem s Windows 7.

Po upgradu na 80 GB SSD disk Intel a přidání dalších 4 GB RAM přišlo další milé překvapení. Start všech aplikací byl okamžitý, notebook naprosto tichý a příjemně chladný a co víc, snížila se mi i spotřeba baterie resp. zvýšila výdrž přibližně o 20 minut. Nutno podotknout, že součástí notebooku byla také zcela nová 6článková neoriginální baterie, která vydržela při prohlížení webu na úsporný režim cca 4 hodiny.

Celkově jsem vynaložil za Lenovo ThinkPad X200 s UltraBase stanicí, bezdrátovou myškou Logitech a po výměně HDD za SSD zhruba 7 000 Kč. K vyndanému HDD jsem poté přikoupil externí rámeček a mám tak 750GB externí disk. Notebook byl, co se týče opotřebení v tzv. „áčkovém stavu“. Nikde žádné škrábance, klávesnice jako nová nesedřená a konstrukce naprosto bez vrzání.Dle mého názoru byl tento notebook používán ve firmách výhradně nasazený v dokovací stanicí s externím monitorem a připojenou klávesnicí s myší, proto vypadá notebook i po téměř 4 až 5 letech jako nový, za což jsem jen rád.

A na závěr dvě maličkosti, které mě doopravdy potěšily. X200 disponuje 3G modulem pro připojení k mobilní síti a na vrchní straně vedle webkamery se nachází miniaturní LED světlo, které dokáže parádně osvětlit celou klávesnici. V posteli při vypnutém světle velmi praktická věc.

Jelikož uživatelsky hodnotím repasovaný cca 4 až 5 let starý notebook, musím k tomu přistupovat jinak než bych hodnotil zcela nový kus. A právě proto jsem méně kritický než klasické recenze.Notebook nadmíru splnil moje očekávání a v některých ohledech dokonce překonal. Přesto se zaměřím na tři nedostatky, které mne moc nepotěšily.

První nedostatek je absence touchpadu. Ač většinu času používám bezdrátovou myš, touchpad se prostě hodí v případech, kdy notebook přenáším a myšku si s sebou nevezmu. TrackPoint je také výborná věc, ale spojení Windows 8.1 a touchpad se mi jeví jako lepší.

Další nedostatek je absence digitálního výstupu na těle notebooku. Velmi často totiž používám notebook připojený k velké LCD televizi a připojovat v roce 2014 přes analogový D-Sub konektor, který navíc nepřenáší současně zvuk je prostě zastaralé. Elegantním řešením je mít druhý UltraBase stále připojený k televizi a notebook poté stačí pouze zacvaknout do dokovací stanice.

Posledním nedostatkem jsou přehozené klávesy Fn a Ctrl. Na toto typické rozložení kláves řady ThinkPad jsem si ještě stále nezvykl a občas sem tam provedu nějaký ten překlep. Je ovšem otázka času a zvyku, kdy toto rozložení nebudu považovat za nedostatek.

Vzhledem k ceně a stavu notebooku, který se mi podařilo koupit, hodnotím celkovou uživatelskou zkušenost velmi kladně. Lenovo ThinkPad X200 je špičkově vybavená mašina s  mechanicky odolným tělem, se kterým se nemusíte bát i s nějakým tím nešetrnějším zacházením.  Notebook je totiž konstruován na časté přenášení vhodné především pro manažery, v případě repasovaného kusu i pro studenty.

Při zakoupení UltraBase stanice může X200 sloužit i jako plnohodnotný stolní počítač se dvěma LCD monitory. Já osobně toto řešení používám a nemůžu si vynachválit bezchybnou praktickou funkčnost tohoto „ekosystému“.

Po upgradu na 8GB RAM a SSD disk jsou veškeré reakce bleskové a troufám si tvrdit, že na běžnou kancelářskou práci a prohlížení webu je můj současný prošpikovaný notebook rychlostně srovnatelný s nynějšími modely od 20 000Kč výše. Ovšem já ho koupil za méně než třetinovou cenu.

Na závěr mohu všem doporučit koupi tohoto manažerského notebooku, pokud se rozhodnete pro repasovaný počítač s podobnou uhlopříčkou. Osobně si myslím, že v dané cenové kategorii momentálně neexistuje lepší volba.

Klady a zápory

+ bezchybná konstrukce 
+ plnohodnotná klávesnice z velkého ThinkPadu T400 
+ výborné chlazení a tudíž téměř bezhlučný chod
+ 6článková neoriginální baterie vydrží bez problému 4h (originální přes 5h)
+ nízká hmotnost
+ 3G modul
+ lampička

- nemá touchpad
- nemá výstup HDMI (pouze v UltraBase s redukcí z DisplayPort)
- přehozené Fn a Ctrl (subjektivně)

Technické parametry

Model: Lenovo ThinkPad X200
Displej: 12,1“ (1280×800)
Dokovací stanice: UltraBase s mechanikou (4 x USB, 2 x audio, VGA, DisplayPort, LAN)
Procesor: Intel Core2 Duo P8600 (2.4 GHz, 3 MB L2, 1066MHz FSB)
Grafická karta: Intel GMA4500 HD (sdílená paměť)
Velikost RAM: 8GB DDR3-1066 (2×4096)
Pevný disk: 80GB SSD Intel + externí 750GB Western Digital
Rozhraní: 3 x USB, VGA, ExpressCard, 2x Audio, SD/MMC, LAN, modem 56k
Operační systém: Windows 8.1 64bit
Hmotnost: 1,5 Kg
Rozměry: 295 x 228 x 33 mm