Uživatelská recenze repasovaného notebooku Lenovo IdeaPad G580

Tento notebook jsem se rozhodl koupit jako náhradu za můj starší HP Probook 4510s. Důvodem byla nešťastná nehoda, při které mi známý shodil notebook na zem a poničil tak některé jeho části. Nicméně i moje staré HPčko po opravě vesele šlape dál, ale už jen jako domácí počítač, který se nehodí na častější přenášení. Hledal jsem tedy jinou alternativu s podobnými parametry a vyšší odolností než je u odlehčených „eskových“ řad. Nakonec jsem si vybral Lenovo G580.

Řada G je u Lenova označována jako domácí notebook či notebook pro každodenní použití, když jsem ale hledal hlubší význam tohoto označení, našel jsem jen poznámku, že se jedná o univerzální notebook se základním designem. Upřímně řečeno, já jako student informatiky očekávám od notebooku hlavně výkon a jak můj stroj vypadá moc neřeším, takže volba byla jasná.

Jedná se o stroj nižší střední třídy v cenové kategorii okolo 12 000 Kč. Co se vzhledu týče, dovolím si jej popsat slovy: Prostě notebook. Klasický tvar, na víku logo Lenovo, nic extra, ale na druhou stranu proč taky? Oceňuji ale, že plasty jsou po většinu matné, takže se notebook rychle neohmatá a nemusím jej každý den leštit, jako tomu bylo u mého předchůdce.

Po otevření víka uvidíte 15“ lesklý širokoúhlý display s rozlišením 1366×768 pixelů, nad ním umístěnou 0,3Mpix webkameru, dále pak pod panty vlevo umístěná tlačítka na zapnutí stroje a na funkci OneKey Recovery (o té později), dále pak klasickou lenováckou klávesnici AccuType i s numerickou částí, a touchpad.

Z pravé strany je slot na napájení, 1× USB 2.0, DVD mechanika a vstup pro jack 3,5mm na klasická sluchátka. Zepředu je vstup pro externí SD paměťové karty a tři diody signalizující spuštění počítače, stav baterie a zapnuty Caps-Lock. Z levé strany jsou pak 2 konektory USB 3.0, HDMI, RJ-45, VGA, mřížka pro ventilaci a slot pro zámek počítače.

Uvnitř pak pracuje procesor Intel® Core™ i3-3110M třetí generace. Operační paměť má kapacitu 4GB. Grafická karta NVIDIA® GeForce® GT630. Data se ukládají na 1 TB disk o rychlosti 5400 ot./min. Nechybí samozřejmě DVD vypalovačka a bezdrátové konektivity Ethernet NIC: 10/100 Mb/s, Lenovo Wi-Fi adaptér BGN a Bluetooth® 4.0. Všechny zmíněné komponenty napájí 6článková baterie s výdrží až 6 hodin.

Dlužno dodat ještě celkové rozměry notebooku: 376 mm × 245 mm × 34,3 mm a váhu: 2,6 Kg.

V dnešní době se Lenovo G580 standardně prodává s předinstalovaným OS Windows 8. Tady bych rád vzkázal odpůrcům osmiček: 14 dní a zvyknete si. Já osobně si na W8 nemůžu stěžovat a používám i tolik neoblíbené metro. I při testování W7 vs. W8 na stejném notebooku se ukázalo, že osmičky jsou o něco málo rychlejší. Kromě W8 dostanete předistalované i některé aplikace, namátkou například Adobe® Reader®, PowerDVD nebo již zmíněný OneKey Rescue Systém. OneKey Rescue Systém hodnotím jako velmi povedený. Umožňuje obnovu vašeho systému z předchozí zálohy pouhým stisknutím jednoho tlačítka.

Za rok práce na tomto notebooku si nemůžu na nic stěžovat. Na klávesnici se píše skvěle a bez překlepů, tlačítka jsou přiměřeně velká. V poměru cena/výkon je to velmi dobrý stroj. Za 12 tisíc máte k dispozici kvalitní pracovní stanici, která kromě obyčejného brouzdání na internetu a psaní ve Wordu je vhodná například i pro programování, střih videa na web či hraní méně náročných her. Rovněž výdrž baterie je velmi slušná. Lenovo mimo jiné umožňuje i zvolit si různé režimy nabíjení, například pokud máte po většinu času notebook připojený k elektrice, můžete jej nabíjet pouze do 60 % a šetřit tak životnost baterie. Tuto volbu využívám i já a i na 60% nabití můžu okolo dvou a půl hodin pracovat nebo sledovat film.

Co bych ale tomuto notebooku vytknul je absence vstupu pro externí mikrofon. Ten integrovaný sice zaznamenává zvuk v pořádku, ale pravděpodobně je nešťastně umístěn v okolí reproduktorů, protože hodně lidí si při konferenci na Skype stěžuje, že slyší svoji odezvu, takže musím používat sluchátka. Ohledně samotných reproduktorů bych dodal, že chválím stereo zvuk, nicméně to je vše pozitivní. Bohužel jsou umístěny ze spodu na přední straně, což já vyloženě nesnáším, protože kvalitní zvuk je v tomto případě umožněn pouze v případě, kdy notebook stojí na pevné podložce. Dále bych podotkl, že vlivem častějšího používání mírně pokleslo levé tlačítko u touchpadu.

Lenovo G580 je výborný notebook v poměru cena/výkon. Pokud chcete kvalitní notebook vhodný pro práci každý den a nezáleží vám až tak na designu (který i přesto není špatný), určitě ho vám můžu doporučit.

Klady a zápory

+ poměr cena/výkon
+ výborná klávesnice
+ výdrž baterie
+ Windows 8

- není výstup pro externí mikrofon
- umístění reproduktorů
- levé tlačítko touchpadu

Technické parametry

Model:  Lenovo IdeaPad G580
Displej: 15,6″ (1366×768)
Dokovací stanice: ne
Procesor: Intel Core i3-3110M
Grafická karta:  NVIDIA GeForce GT630
Velikost RAM: 4GB RAM DDR3
Pevný disk: 1TB
Rozhraní: 3x USB, D-Sub, HDMI, RJ-45, SD/MMC
Baterie: 6 článková cca 6h
Operační systém: Windows 8
Hmotnost:  2,6 kg
Rozměry: 360x245x34,3 mm