Uživatelská recenze repasovaného notebooku HP ProBook 4540s

Když jsem před rokem a půl přemýšlel, jaký notebook si pořídím, naskýtalo se na českém trhu nepřeberné množství těchto druhů počítačů. Situaci jsem několikrát konzultoval s prodejcem počítačů a do užšího výběru proklouzly nakonec tyto dva počítače: Lenovo ThinkPadem Edge E530 a právě HP ProBook 4540s.

Výběr notebooku

Nakonec jsem se tedy rozhodl pro HP a to z několika důvodů. Prvním a hlavním důvodem, pro jsem se tak rozhodl, byl můj předchozí notebook. Vlastnil jsem repasovaný notebook HP ProBook 4510s. Po třech a půl letech odešla základová deska. Je pravda, že to rozhodně není nějaká závratná životnost, ale vzhledem k tomu, že počítač byl v provozu od rána do večera, sedm dní v týdnu, tak jsem to bral jako fakt a nerozhodl jsem se investovat do oprav a raději si pořídit notebook nový. Dalším důvodem byla skutečnost, že můj spolužák vlastnil ProBook 4540s a je s ním velmi spokojen. V neposlední řadě mě oslovily služby HP, jako prodloužení záruky, či různé druhy service packů.

Notebook jsem pořídil začátkem roku 2013. Na začátku roku jsem vyměnil optickou mechaniku za 128 GB SSD Disk Kingston. Prooboky jsou mezi uživateli velmi oblíbenou variantou. Jsou relativně levné a výkonné.

Vzhled a zpracování notebooku

Vzhled tohoto notebooku je obyčejný. Ničím zvláštním neoslní ani neurazí. Kromě zadního krytu displeje a prostoru na odkládání dlaní při psaní na klávesnici je celá šase notebooku je plastová. Dominuje nudná šedá barva, jen rámeček displeje, klávesnice a spodní strana notebooku jsou v černé barvě. Z funkčního hlediska oceňuji, že všechny použité materiály jsou matné. Klávesnice je na psaní velmi příjemná, chybí snad jen podsvícení. Nad klávesnicí se nachází stereo reproduktory, které zakrývá mřížka s velmi malými otvory. Bohužel se do těchto dírek zachytává prach a drobky a ty se velmi špatně dostávají ven. Nad klávesnicí se dále nachází tři tlačítka – napravo vypínač, nalevo zapínání režimu letadlo (odpojení wifi, bluetooth) a tlačítko pro spuštění prohlížeče. Pod klávesnicí se nachází touchpad, který je kvalitně zpracován a ani po půldruhém roce používání na něm nejsou vidět žádné odřeniny. Napravo od touchpadu se nachází slot pro snímač otisku prstů. V mém modelu bohužel chybí. Na levé straně konektor pro napájení, mřížka větráčku, VGA, HDMI, síťový konektor RJ-45 od Ethernetu a 2x USB 3.0. Na pravé straně se nachází dock pro optickou mechaniku a 2x USB 2.0. Vepředu se nachází pouze slot na SD kartu, 3,5 mm sluchátka a mikrofon. Záda jsou prázdná. V dnešní době ultrabooků a výkonných tabletů s dokovacími klávesnicemi působí tento notebook i se svou váhou (2,5 kg) opravdu megalomansky. Na druhou stranu je tento ProBook velmi kvalitně zpracován. Ani po půldruhém roce používání jsem nezaznamenal nějaké prohýbání, či vrzání použitého materiálu.

Výkon, displej, výdrž

Co se týče výkonu, tak jsem celkem spokojený. Patřím mezi uživatele, kteří nosí notebook na přednášky, po nocích hraje hry a občas stříhá video. Potřebuji tedy od svého počítače slušný výkon a maximální spolehlivost. Bude tomu už skoro půl roku, co jsem zainvestoval do SSD disku, který jsem vložil do počítače místo optické mechaniky. Optickou mechaniku jsem používal minimálně, proto mi to přišlo jako lepší varianta vylepšení výkonu počítače. Nyní se pojďme podívat na displej. Tady musím pochválit snad jen matnost displeje. Rozlišení 1366 × 768px není v dnešní době žádný zázrak, špatný kontrast a nepřesné barvy. S výdrží to až tak špatné není. 4-5 hodin můžete zpracovávat dokumenty, koukat na film nebo surfovat na webu okolo 2-3h. Oproti výdrži dnešních ultrabooků je to sice slabší, ale pro mě jako uživatele zatím dostačující. Horší je to se zahříváním. Při delším hrají náročnějších her nebo střihání videí se počítač zahřívá více než je zdrávo – větrák už je silně slyšet a zahřívá se hlavně levá dolní část na odložení dlaně při psaní na klávesnici. S reproduktory to bude podobné.

Software

Na počítači byl v základu Windows 8.0. Po vypuštění aktualizací na 8.1 jsem neváhal a aktualizoval, ale naskytl se problém. Problém byl s grafickou kartou. Místo výdrže až 5 hodin, počítač na baterii vydržel necelou půldruhou hodinu. Naštěstí jsem náhodou narazil na service pack od výrobce grafické karty, tak bylo vše vyřešeno. Přechod z W7 na W8 se u mě projevoval několikrát zvýšením tlaku, hlasu i kroucením hlavy. Za nějaký čas jsem si zvykl. O bezpečnost se stará HP Protect Tools, potažmo HP Security Manager.

Závěr

Po všech těch vlastnostech, které jsem popsal výše, jsem s tímto repasovaným počítačemnadmíru spokojen. Co se mi opravdu líbí, je celkový výkon počítače. Mohu se na výkon svého notebooku plně spolehnout. To že komponenty stárnou a na trhu se objevují stále nové, lepší a výkonnější, o tom není pochyb. Ale já si myslím, že v této cenové kategorii mám stále slušný počítač s nadstandardní výbavou a celkovou spolehlivostí. K počítači jsem si zakoupil HP Care Pack, který mi zaručuje rychlou opravu, či výměnu komponentů v počítači. Pokud se dnes rozhodnete zakoupit tento kus, potěší vás pevné plastovo-kovové zpracování, celomatný design včetně matného displeje a velmi pohodlná klávesnice.

Klady a názory

+ kvalitní zpracování
+ matnost všech použitých materiálů
+ poměr cena/výkon

- průměrný displej
– chybí čtečka otisku prstů
– hlučný chod na větší výkon

Technické parametry

Model: HP ProBook 4530s
Displej: 15,6″, (1366 × 768), matný, TN
Dokovací stanice: nemá
Procesor: Intel Core i5-3230M (Ivy Bridge)
Grafická karta: Intel HD4000 Graphics
Velikost RAM: 8 GB (2× 4 GB DDR3 1600 MHz)
Pevný disk: 750 GB + 128 GB SSD Disk Kingston
Rozhraní: 4 x USB, VGA, 2x Audio, čtečka karet, LAN, HDMI, PC Card slot
Baterie: 6-článková, výdrž až 4,5 hodin
Operační systém: Windows 8.1 Professional (64 bit)
Hmotnost: 2,5 kg
Rozměry: 375 × 256 × 28 mm