Uživatelská recenze repasovaného notebooku HP ProBook 450

Pro koupi multimediálního notebooku HP ProBook 450 jsem se rozhodl z několika důvodů. Hledal jsem multimediální notebook, který bude co nejlépe splňovat to, co očekávám – kvalitu (proto jsem se rozhodl pro značku HP), dostatečnou výdrž baterie (8 hodin je naprosto dostačujících) a v neposlední řadě vysoký výkon – to zajišťuje Procesor Intel® Core™ i3-4000M. Vzhledem k tomu, že jsem nastoupil na univerzitu, byl pro mě notebook jasnou volbou.

Ano, měl jsem netbook HP Mini 5101, ale jeho malá obrazovka při práci nedostačovala, také při práci v programech jako je AutoCad je malá obrazovka spíše na obtíž a to nemluvě o výkonu. Doma mám i starší stolní pc HP Pavillion, který mi splnil vše, co chybělo netbooku, ale postrádal jsem mobilitu a rychlost.

Má verze notebooku byla bez operačního systému a to záměrně. Chtěl jsem si vyzkoušet Windows 8.1 s tou možností, že si posléze přeinstaluji na Windows 7. Po koupi počítače jsem nainstaloval Windows 8.1 a vše bylo vyřešeno. I přes mou původní nedůvěru k Windows 8.1 mě překvapila jeho ovladatelnost a přehlednost. Samozřejmě naučit se funkčně pracovat s tímto operačním systémem chvíli trvalo, ale to už je na jiné téma.

Design notebooku je zajímavý, zaujme na první pohled, a to především díky materiálu – šasi je vyrobeno s použitím skelného vlákna, notebook je tenký a lehký. Hladké plochy v kombinaci s matně šedým a černým provedením dokreslují precizní vzhled. Přesto je díky použitým materiálům notebook velmi odolný a pevný. Jediné, co bych této kombinaci vytknul je fakt, že při přenášení jsou vidět otisky a šmouhy na matně černém povrchu. 

Klávesnice je ergonomicky ideální – dlouhá, s pevnou konstrukcí. Výrobce udává i vyšší odolnost klávesnice proti polití, což jsem zatím naštěstí neměl možnost vyzkoušet. Jako výbornou věc oceňuji také numerickou klávesnici, která je přiměřeně velká. Jediné mínus bych klávesnici vytknul a to, že není podsvícená, což práci v noci moc neulehčuje.

Touchpad je dostatečně velký s výbornou citlivostí. Co oceňuji u touchpadu je podpora gest – zoom in – zoom out. Toto celé doplňuje vypínač touchpadu s LED indikátorem, což oceníte především při dlouhém psaní dokumentů, nebo při hraní her, kdy si myš dodáte externí. Pro mě nedílnou součástí jsou také dvě tlačítka pro výběr. Nechybí ani čtečka otisků prstů, ale tu nepoužívám, takže se objektivně nemohu vyjádřit zda funguje, či ne.

Notebook je skvělým pomocníkem i při pracích v náročnějších grafických programech – díky integrované grafické kartě Grafická karta Intel® HD Graphics 4600 s možností přepínání na Grafickou kartu AMD Radeon HD 8750M. Toto vše je doplněno skvělým displayem s HD ready, který na úhlopříčce 15,6 palců má rozlišení 1366 x 768 bodů, je podsvícen LED diodami a na povrchu se nachází antireflexivní vrstva, která brání nepříjemným odleskům. Viditelnost na slunci je velmi dobrá. Jediné co mi chybí je, že display není HD, který bych u tohoto segmentu očekával jako standart. Nicméně display je velmi kvalitní a na běžné používání dostačující. Při práci například v AutoCadu si notebook zapnu pomocí HDMI kabelu k monitoru a problém je vyřešen.

Skvělou grafickou kartu doplňuje v mém případě 4 GB operační paměti typu DDR3. Co bych neměl opomenout je pevný disk s velikostí 1TB, při 5400 otáčkách za minutu je rychlost postačující. Pevný disk je opatřen funkcí HP 3D DriveGuard, která v případě pohybu či nárazu zamezí jeho poškození.

Opomenout nemohu ani další multimediální výbavu notebooku – integrovanou 720p HD webkameru, mikrofon a stereofonní reproduktory s podporou technologie pro vylepšení zvuku SRS Premium Sound a DTS+ a multiformátovou čtečku karet Media Card (MMC, MS/Pro/XC, SD /HC/XC).

Repasovaný notebook je dostatečně vybaven i širokou konektivitou – WiFi 802.11 se standardy b/g/n, LAN 10/100/1000, Bluetooth 4.0, dva porty USB 3.0, dva porty USB 2.0, HDMI a VGA rozhraní či již zmiňovaná čtečka karet. Věc, která mi vadí, ale je to pouze můj názor je, že veškeré konektory se nachází na stranách poblíž touchpadu a častokrát se stane, že při práci o konektory zavadím a téměř je vytáhnu.

Co jsem postrádal u všech svých netbooků a tabletu je DVD mechanika – v tomto notebooku je integrovaná mechanika DVD+/-RW Super Multi (CDDVDW SU-208BB). Chod je tichý, mechanika nevibruje.

Notebook je vybaven sadou HP softwaru, z nichž nejzajímavější se mi jeví HP Client Security, který slouží k zašifrování hard disku a umí zabránit neoprávněnému přístupu. Jako další a možná ještě uživatelsky „použitelnější“ je podle mého HP 3D DriveGuard, který chrání hard disk takzvaným „zaparkováním hlav“ při nárazu notebooku nebo při jeho pádu, aby nedošlo k poškození, což jsem už využil. Osvědčilo se!! Další z nabídky předinstalovaných softwarů je velmi užitečný HP Password manager, který slouží pro zapamatování si hesel a je tím pádem možné používat hesla složitější na zapamatování, nebo při používání více hesel.

Závěrem, co se mi na notebooku líbí a co zase ne

Za prvé je to rychlost a tichý chod počítače. Co se týče výkonu, který obstarává Intel Core i5 a 4 GB, doplněné 1TB hard diskem, není co vytknout, ale lépe může být vždy. Grafická karta je velmi povedená a s možností přepínání bych ji řadil mezi velmi slušné kousky, které ocení uživatelé a to ti nejnáročnější. Jako další věc bych vyzdvihnul konektivitu, která je postačující a to díky čtyřem USB konektorům, kdy dva z nich jsou 3.0, toto vše doplňuje konektor HDMI, který je velmi přínosný a to při práci s dataprojektorem, nebo – jak to nejčastěji používám – při připojení k monitoru, nebo k plazmové televizi při sledování seriálů a filmů. Nechybí samozřejmě i klasický VGA výstup. Čtečku karet ocení především milovníci fotografování, kdy při vložení karty je komunikace velmi rychlá. V neposlední řadě zmiňuji i LAN konektor pro připojení k internetu, který je podle mě standart. Jako velmi podařené bych ocenil i chlazení, které při běžné práci není naprosto slyšet. Pouze pokud si počítač přepneme do režimu „výkon“ a budeme například hrát graficky náročné hry, ventilátor se ozve. Chlazení je vymyšleno tak dobře, že se notebook nepřehřívá ani při práci na klíně či v posteli v peřinách. Notebook je možné přenášet i uchopením za display a nic se mu nestane. Klávesnice je bezchybná, až na výše zmíněné chybějící podsvícení, a taky jak výrobce udává je odolná proti polití. Jako velké mínus na designu, jinak dle mého názoru krásného notebooku, je jeho kryt displaye, na kterém jsou vidět všechny dotyky. Další mínus je absence možnosti připojení k dokovací stanici.

Klady a zápory

+ vysoký výkon
+ plnohodnotná klávesnice
+ 6 hodin práce na baterii
+ chlazení, které není téměř slyšet
+ grafické karty
+ cena v poměru k výkonu

- kryt displaye
– konektory poblíž touchpadu
– „slabší display“
– absence podsvícení klávesnice
– nemožnost připojit k dokovací stanici

Technické parametry

Model: HP ProBook 450
Display: HD Ready 15,6“
Typ displaye: antireflexní
Poměr stran: 16:9
Rozlišení: 1366 x 768
Procesor: Intel Core i5 4200M (2,5 Ghz)
Počet jader procesoru: 2 jádra
Cache procesoru: 3 MB
Grafická karta: Intel® HD Graphics 4600 s možností přepínání na Grafickou kartu AMD Radeon HD 8750M
Velikost RAM: 4 GB
Typ paměti: DDR3
Frekvence paměti: 1,6 GHz
Typ disku: HDD
Kapacita disku: 1TB
Rychlost otáček: 5400 ot/min
Konektivita: 2x USB 3.0, 2x USB 2.0, HDMI, VGA, LAN, Bluetooth v4.0
Operační systém: Windows 8.1 Enterprise 64 bit
Hmotnost: 2,6 kg
Rozměry: 375 x 253 x 22,8 mm