Uživatelská recenze repasovaného notebooku HP EliteBook 8530p

Jsem dočasným uživatelem repasovaného notebooku HP EliteBook 8530p. Po třítýdenním intenzivním používání se musím podělit o své, převážně kladné zkušenosti. První dojem z tohoto notebooku nemůže být jiný než WAU, je to krasavec mezi profesionály. Naprosto dokonalý design, elegantní tvar i barevné sladění šasi. Nejde o žádného mazlíka do kabelky, designérům dalo jistě zabrat, aby vytvořili elegantní notebook nabytý všemi požadavky inženýrů. Výsledné rozměry 355×263,5×28,2 mm, povrch z eloxovaného hliníku a hořčíkové slitiny působí bytelně, navíc je díky zvolenému materiálu skvěle odolný vůči otiskům prstů. Repasovaný notebook, ze kterého profesionalita vyloženě čiší.

V případě modelu s osmi-článkovou baterií musíme počítat s hmotností notebooku 2,86kg, což je sice dost, ale u počítače takové kvality nemůžeme očekávat slim – light podobu slabších zařízení určených spíše jako doplněk. Tento krasavec je doporučován spíše pro práci v kanceláři. Odměnou za vyšší hmotnost tohoto notebooku je dostatečná výdrž baterie přibližně 5 hodin, u náročnějších operací zhruba 3 hodiny. Mile překvapí dotykový panel pro ovládání wifi a hlasitosti. Zesílit či zeslabit stačí pouhým posunem prstů ve vyznačené části panelu, nebo samotné tlačítko Mute. Příjemná změna je modré podsvícení dotykových tlačítek. Ve tmě neoslňují ani nijak vyloženě nezáří. Oproti starším verzím s klasickým oranžovým podsvícením dodává modrá notebooku šmrnc.

Sympatickým pomocníkem pro aktivní pracanty v pozdních hodinách se jistě stane vestavěné osvětlení klávesnice. Kdo by čekal od notebooku takovou vychytávku?! Dostatečně osvětlí celou klávesnici, takže není potřeba přisvětlovat lampou. Černá klávesnice obložená kovovými částmi působí elegantně a bytelně. Klávesy jsou klasicky rozloženy tak, jak jsme zvyklí, takže psaní je pohodlné a ničím neobvyklé. Standardně je pod klávesnicí dostatečně velký a citlivý touchpad. Tentokrát doplněn o Trackpoint, neboli „ukazovátko“ umístěným mezi klávesami G,H a B. Ne každému trackpoint vyhovuje, proto je možné jej deaktivovat v Ovládacích panelech – myš -záložka nastavení zařízení.

Chybět nesmí bezdrátové i externí připojení k notebooku a na tom výrobce vyloženě nešetřil. Základem je WiFi nebo Bluetooth, počítat ale můžeme s FireWire, HDMI pro digitální a VGA pro analogové zobrazení, audio, port eSATA pro snadné připojení externích disků, 4x USB 2.0, slot pro ExpressCard, čtečku pameťových karet (SD, MMC, MS/Pro, XD) a SmartCard. Samozřejmostí je DVD mechanika. Třešničkou je port pro dokovací stanici. Profesionálnímu zařízení nesmí chybět odpovídající zabezpečení, což splňuje TPM čip spojený se čtečkou otisků prstů a také SmartCard čtečku. Z firemního softwaru HP ProtectTools můžeme vybrat i např. hesla pro BIOS.

Velikost displeje 15,4″ spolu s rozlišením WSXGA+ a parametry 1680 x 1050 pixelů uspokojí převážně profesionály, kteří ke své práci potřebují vyšší grafický výkon. Bonusem je novější vylepšená technologie v podobě rozšířených zorných úhlů. Přednostmi notebooku HP EliteBook 8530p je bezpochyby výkonostní stránka. U profesionála této kvality můžeme počítat s procesorem Intel Core 2 Duo CPU P8400 s frekvencí 2,26GHz. Za výše zmíněný grafický výkon je odpovědná grafická karta ATI Mobility Radeon HD 3650 s 256 MB DDR3 pamětí. K tomu je možné ještě sdílet kapacitu 256 MB. Reálně se jedná o celkem nadprůměrný výkon, bez problému přehraje novější hry, zpracuje složitější videa a práce s grafikou také nebude pro notebook nic náročného. Slabinou je ovšem operační paměť 2GB, kterou můžeme vyřešit doplněním druhého modulu, jelikož zde výrobce šetřil použitím jediného DDR2 s frekvencí 800MHz. Pak je výkon opravdu dostatečný. HP nabízí dva typy tohoto modelu 8530p, které mají pouze dvě odchylky a to model s nebo bez webkamery a rychlost pevného disku. Oba typy s kapacitou 250 GB a rozdílem rychlosti rotace datových ploten, u jednoho 5400 ot./min. u druhého 7200 ot./min. Disk není zbytečně přeplněn, základem je pouze řada firemních utilit pro zabezpečení a správu počítače. Operačním systémem jsou Windows Vista Business s možným snížením na XP Pro.

Ve finále je repasovaný notebook HP EliteBook 8530p právem zařazen do vyšší třídy notebooků navržené pro náročnější uživatele. Právě na základě jejich požadavků byl tento model zkompletován. Výsledek je bezpochyby dokonalý.

Klady a zápory

+ Port pro dokovací stanici
+ Osvětlení klávesnice
+ 4x USB port
+ Výkonná baterie
+ Procesor
+ Rozlišení
+ Materiál šasi
+ Kapacita pevného disku
+ Čtečka otisků prstů

- Hmotnost notebooku
- RAM

Technické parametry

Model: HP EliteBook 8530p
Procesor: Intel Core 2 Duo CPU P8400
Paměť RAM: 2 GB DDR2-800
Pevný disk: 250 GB se SATA rozhraním
Grafika: ATI Mobility Radeon HD3650
Displej: 15,4″ (1680 x 1050)
Konektivita: WiFi, Bluetooth
Baterie: cca 3 hodiny
Porty: 4x USB 2.0, eSATA, audio, SD, MS/Pro, MMC, SC, ExpressCard, HDMI, VGA, FireWire, dokovací konektor
Operační systém: Windows Vista Business s možností downgrade na XP Pro
Váha: 2,86 kg
Rozměry: 355×263,5×28,2 mm