Uživatelská recenze repasovaného notebooku HP Compaq nc4400

Důvodů pořídit v dnešní době počítač kategorie HP Compaq 4400 je pravděpodobně víc, než si je každý ochoten připustit. Nemusí to být nutně horší finanční situace nebo potřeba koupit levný stroj pro dítě. Zcela postačí akutní výpadek Vašeho primárního laptopu. Stejné to bylo i u mne a tak jsem možnost koupit právě starší repasovaný notebook HP Compaq nc4400 v prodejně Počítače24 velice ocenil.

Prvotní seznámení

Tenhle kousek není sice nejmodernějším výkvětem techniky, ale rozhodně je v něm daleko více, než člověk očekává. Já potřeboval stroj na práci, dokumenty, tabulky, internet, rychlou úpravu fotek v základním editoru a občas nějakou tu přípravu prezentace v PowerPointu. Naplnění všech těchto tužeb se mi dostalo vrchovatě. Ale popořádku…

Repasovaný notebook Hewlett-Packard Compaq nc4400 patřil, ne zas tak dávno, do TOP modelů téhle značky. Jeho hlavní doménou je přenosnost, konektivita, konvertibilita. S úhlopříčkou 12,1 palce váží notebook slušných 1,8kg. Přesto je konstrukce poměrně bytelná a působí odolným dojmem. Převládajícím materiálem těla je kov. Černé, kterou najdeme na většině povrchu šasi, zdatně sekunduje vesmírně šedá víka displeje. Právě displej 12,1” jsem si oblíbil nejdříve. Poměr stran není možná ideální pro sledování filmů, ale na práci je, troufnu si napsat, o mnoho praktičtější než širokoúhlá varianta. Víko je v případě HP Compag 4400 uchyceno mechanicky a otevření docílíte stlačením elegantní západky. Mechanismus je solidní, přesto dovoluje otevření jednou rukou, stejně jako varianty závislé pouze na tuhosti pantů, které však vydrží o mnoho méně.

Jako bonus je už jenom možnost poklopit celý displej do horizontální polohy, což je v mnoha situacích překvapivě praktické. Varianta této funkční polohy slušně zlepšuje použitelnost a navyšuje pozorovací úhly, které vestavný displej s rozlišením 1024 x 768 má.

Malý ale s bohatou konektivitou

Co se množství portů týče, je Compaq nc4400 vybaven obstojně, což je determinováno především datem, kdy byl tento notebook vyroben. O pestrosti periferií, které je možné napřímo připojit, si mohou zejména dnešní ultrabooky nechat pouze zdát. Předně je samozřejmě zajištěna bezdrátová konektivita prostřednictvím WiFi a Bluetooth. Co se fyzických portů týče, je prve důležité zmínit Dock-connector na spodní straně počítače, pomocí kteréhož je možné rozšířit množství připojitelných periférii do značných rozměrů a z malého notebooku udělat skoro plnohodnotný desktop. Na pravé straně pak najdeme audio vstup i výstup, konektor USB, PCMCIA I/II s podporou 32bitových karet CardBus i 16bitových karet a slot na SD kartu. Na zadní stranu výrobce situoval další USB 2.0, FireWire, LAN, VGA i S-video. Levá strana nám pak celý komplet doplní o další USB 2.0 a pozici pro Kingston zámek, kterému sekunduje čtečka otisků prstů ukrytá na pravé straně víka tak, aby byla po otevření pohodlně přístupná pro všechny prsty.

Z hlediska konektivity i bezpečnosti je tedy HP Compaq nc4400 osazen skutečně dostatečně a rozhodně se v tomto ohledu nemusí bát srovnání i snovějšími stroji. Snad jedinou vadou může být absence DVD mechaniky, která je však v dnešní době téměř zbytečná a za celý čas, co tento stroj používám, mi nikdy zvlášť nevadila.

Mile překvapeni však budete i po otevření a spuštění přístroje. Kromě toho, že je stroj z dílen prodejny Počítače24 nádherně vypulírovaný a vypadá téměř jako nový, je i chod jeho větráčku tichý, a zvuky rotace disku uvnitř plastového těla jsou téměř zcela pohlceny. Windows XP běží na vestavěném dvoujádru Intelu Core Duo 1,6GHZ s 1GB operační paměti skutečně svižně. Pro náročnější je však možné operační paměť dokonce zdvojnásobit. Již tento výkon je přitom dostačující i pro chod novějších systémů a ani například zcela aktuální Windows 7 nebudou pro počítač problém, což jistě nemálo lidí ocení.

Ke klávesnici HP Compaq 4400 nemám co dodat, neb ji není co vytknout. Chod kláves je příjemný, zdvih krátký, ale dostatečně citelný. Důkazem může být i to, že celou recenzi píši právě na tomto stroji a rozhodně nepociťuji žádnou stísněnost, přestože mezery mezi jednotlivými klávesami nejsou příliš velké. Touchpad je menší, avšak vzhledem k velikosti celého kompletu jsou jeho rozměry adekvátní a opodstatněné. Kromě toho je vybaven částí pro scrollování, a tak se na jeho proporce dá velice brzy zvyknout. V kombinaci s modrým trackpointem situovaným mezi klávesy G, H a B jde o ideální cestovní variantu.

Mimo to, je však tento notebook vybaven i několika speciálními klávesami včetně regulace hlasitosti a tlačítkem pro deaktivaci WiFi, které se pro mne stalo velice oblíbeným, neboť deaktivace nepotřebného připojení, například ve vlakovém kupé, a tím uspoření několika % baterie, jsem si velice pochvaloval. Díky tomu se mi dařilo se staženým jasem dosahovat na výdrži baterie i 6hodin. S nastavením automatické regulace jasu, kterou obstarává senzor vestavěný ve víku, a zapnutou WiFi i Bluetooth jsem se dostal v plném pracovním vytížení na hodnoty okolo 3 hodin. V případě repasovaných modelů samozřejmě záleží na konkrétním kusu a já rozhodně musím dodat, že k tomuto notebooku jsem si koupil baterii zcela novou, což je služba, kterou prodejna Počítače24 mimo jiné také zprostředkovává. HP Compaq nc4400 má ale v záloze ještě jednu vychytávku – totiž možnost přidělání druhé baterie na spodek přístroje. V takové konfiguraci je možné dosáhnout až 16 hodin provozu, a přestože nemám možnost takovou sestavu otestovat, soudím, že podle výsledků vestavěné baterie je i tato hodnota naprosto reálná.

A co hry?

Jediné, co tak od tohoto malého dříče tak nemůžete očekávat, je hraní moderních her. K tomuto účelu však nebyl stvořen ani v době své největší slávy, která navíc chtě-nechtě minula. Vždy šlo a pořád jde o notebook pracovní. Se slušnou konektivitou, bytelností a výdrží. Je to obstojný záložní počítač do kanceláře, na cesty, pro studenty na zápisky. Jako počítač pro teenagery, kteří již opustili střílení na virtuální protivníky, nebo, jako v mém případě, počítač, který pohotově zastoupí Váš primární, pokud ten se poškodí. Repasovaný notebook HP Compaq nc4400 není, ani na dnešní dobu, špatná koupě.

Klady a zápory

+ cena v prodejně počítače24
+ odolné šasi, solidní konstrukce
+ dlouhá výdrž baterie
+ na 12,1″ značná konektivita

- starší modelová řada
- nemá mechaniku
- horší rozlišení displeje

Technické parametry

Model: HP Compaq nc4400
Displej: 12,1″ (1024 x 768)
Dokovací stanice: replikátor portu
Procesor: Core Duo T2300
Grafická karta: Intel GMA 950
Velikost RAM: 1GB (až 2GB)
Pevný disk: 80GB
Rozhraní: 3 x USB, VGA, 2x Audio, SD/MMC, LAN, S-video, modem 56k, PC Card slot
Baterie: výdrž 6 hodin (nová)
Operační systém: Windows XP
Hmotnost: 1,8kg
Rozměry: 285 x 235 x 30 mm