Uživatelská recenze repasovaného notebooku Fujitsu LifeBook S7110

Lifebook S7110 byl svého času (r. 2006-07) jedním z nejvýkonnějších komerčně dostupných notebooků. Přestože od toho roku již uteklo poměrně dost času, fakt, že notebook stál v době svého vydání přes 60 tisíc korun, se přenesl i do dnešní doby. I přes stáří okolo 7 let se stále rozhodně nejedná o počítač, který by musel skončit na smetišti.

Repasovaný notebook kombinuje sílu Core Duo s vysokou mobilitou – jeho hmotnost s optickou mechanikou činí circa 2kg (2,05). V jeho výbavě nalezneme také SATA disk a stále dostatečně rychlé paměti DDR2-667. O grafiku se stará integrovaný čip GMA 950.

Tělo Lifebooku je z materiálové kombinace hořčíkových slitin a tuhých plastů. Barevně se pak jedná o elegantní mix stříbrně šedé a černé barvy. Provedení notebooku není nikterak masivní, přesto přináší dobré slícování velice příjemný a jistý pocit při jeho používání. Tento fakt samozřejmě dvojnásob překvapí, pokud vezmeme v úvahu také to, že se jedná o několik let starý kus.

Co se konektivity Lifebooku S7110 týče, je zajištěna poměrně dostatečně. Většina rozhraní je umístěna po jeho bocích. Na pravém boku nalezneme jeden port USB spolu s optickou mechanikou, stejně jako zásuvkou RJ pro připojení telefonního kabelu, která však již v tomto použitém typu, RJ-11, nenajde příliš uplatnění. Napájení, gumovou krytkou schovaný konektor VGA pro externí monitor, dvojici audio konektorů, S-Video přes Jack konektor, FireWire, a sloty pro Express Card stejně jako PC Card pak situovali výrobci na levý bok. V zadní části se krom baterie podařilo natěsnat navíc ještě infra-červený port, dvojici USB a Ethernet.
Především infra-červený port je zde však tak říkajíc pro nouzové případy, poněvadž připojování případného staršího mobilního telefonu by nebylo příliš praktické. Aby byl výčet úplný, musíme vzpomenout i konektor pro dokovací stanici nacházející se, jak jinak, klasicky na spodku notebooku.

Fujitsu Lifebook má krom standardních ovládacích a užitných prvků i několik netradičních vychytávek. Jednou z nich je umístění veškerých indikačních diod – od stavu systému a baterie až po zámky klávesnice – do tenkého mono-chromatického displejem, kde jsou jednotlivé stavy znázorněny drobnými symboly. Displej je poměrně elegantní, avšak velmi úzký a dlužen tomu, že je poměrně dost zapuštěný v těle notebooku, jest při pohledu zepředu vidět poněkud špatně. Je třeba se nahnout až nad klávesnici, aby bylo zřetelně vidět, co displej signalizuje, což je nedostatek, který v mých očích tento dobrý nápad poněkud degraduje.

Víko S7110 je i v porovnání s dnešní dobou slušně tenké. Zvlášť připočteme-li k tomu fakt, že se jedná o LCD. Přitom je však díky použití hořčíkové slitiny dosti pevné. K tělu notebooku je připevněno dvojicí pantů, které při otevírání nekladou nikterak veliký odpor a k otevření notebooku tak opět stačí jediná ruka. I přesto, díky své menší hmotnosti, drží displej velmi spolehlivě ve zvolené poloze. K odemknutí víka slouží jedno plastové tlačítko na čelní straně šasi notebooku.

Klávesnice notebooku Lifebook S7110 je jediným prvkem vybočujícím z černo-šedé barevné kombinace. Zde byla použitá bílá s tmavě šedivými popiskami. Osobně mne tato kombinace nijak výrazně neruší. Mnou testovaný model, zapůjčený z provozovny počítače24, nebyl vybaven českými popiskami (standardně jsou však všechny notebooky ihned počeštěny), přesto však není problém S7110 s českými znaky na klávesách sehnat. S rozměry notebooku přes 14″ disponují samozřejmě klávesy plnou velikostí, což je velice důležité pro celkovou ergonomii psaní. Osobně jsem si na klávesnici Lifebooku zvykl poměrně rychle a jsem spokojen jak s jejím celkovým rozložením, tak se zdvihy jednotlivých kláves. Třebaže na tomto stroji opět píši i celou recenzi, nemám v tomto ohledu vůbec co vytknout.

Ten samý závěr jsem si udělal i co se polohovacích zařízení týče. V případě S7110 najdeme kromě klasického touchpadu i tradičnější trackpad.

Nad klávesnicí pak nalezneme ještě čtveřici příjemně velikých tlačítek pro rychlé spuštění, kterou doplňuje nepatrně oddělený vypínač. Bezdrátové připojení Bluetooth a Wi-Fi se zapínají jediným posuvným tlačítkem na čele notebooku.

Druhou předeslanou zajímavostí Lifebooku S7110 je čtečka otisků prstů – ta je velmi netradičně mezi tlačítky touchpadu, na místě, kde obvykle bývá scrollovací tlačítko, jehož funkci zároveň nahrazuje. Bohužel v dnešní době multi-touch touchpadu je i tato vychytávka spíše nevyužitelnou kuriozitou.

Jak jsem již zmiňoval v úvodu tohoto článku, není na tom Fujitsu Siemens Lifebook S7110 vůbec špatně, co se HW týče. Základem je starší čip-set Intel 945GM s integrovanou grafikou a 2GB operační paměti. O výpočetní výkon se stará Intel Core Duo T2500 s frekvencí 2.00 GHz. Svého čau druhé nejvýkonnější dostupné dvou-jádro, hned po T2600. Není bez zajímavosti, že i to se do S7110 taktéž osazovalo.
Teoretické maximum instalované paměti RAM je u tohoto modelu 4 GB, tudíž je notebook stále provozu-schopný i na aktuálních operačních systémech. I přesto však měl mnou testovaný model instalované dnes již starší Windows XP Professional.

Repasovaný notebook je vybaven 14.1″ LCD s rozlišením XGA (tedy 1024×768 pixelů). Na výběr jsou však i lepší modely s SXGA+ (tedy 1400×1050), což je na 14″ úhlopříčce při dlouhodobém používání opravdu dost. Přestože právě LCD display měl být největší slabinu tohoto stroje, já osobně jsem žádný nedostatek nepociťoval, přesto však musím upozornit, že u některých kusů docházelo vlivem jediné lampy k nerovnoměrnému podsvícení.
Data přenášená na display nám pak kultivuje grafika GMA 950 s integrovaným jádrem v čip-setu což je – vzhledem k zaměření i hmotnosti notebooku – pochopitelné. I přestože se chlubí hardwarovou podporou DirectX 9, což je samozřejmě na dnešní dobu žalostně málo pro hraní her, avšak pro kancelářské programy je takový výkon zcela dostačující. GMA 950 je plně dostačuje maximálně na hry využívající technologie z DirectX 7 (cca rok 2001 – 2003). Je však třeba opět zdůraznit, že Lifebook S7110 je určen pro zcela jiné potřeby. Na běžnou práci ve 2D, a i například použití 2 monitorů zároveň, grafika bez potíží dostačuje.

I přes stáří není práce na klíně nebo měkké podložce s tímto notebookem nejmenší problém. Chlazení je dostatečné a z vlastního pohledu nemám ani zde co vytknout. Baterie nového Lifebooku má pak kapacitu 5200mAh, což udrží použité Core Duo v chodu přibližně 3 hodiny, i při relativně vysoké zátěži.

Co se celkového hodnocení týče, nemohu říci, že by u mne testovaný Lifebook S7110 vyloženě propadl, nicméně rád bych opět zdůraznil, že se jedná letitý model, což musí mít případný kupce na paměti.

Klady a zápory

+ současná cena pořízení
+ zpracování (notebook si udržel vysokou kvalitu součástek)
+ bezkonkurenčně nejpohodlnější klávesnice a touchpad
+ dostatečný výkon na kancelářskou práci

- výdrž na baterii 
- u některých kusů horší LCD

Technické parametry

Model: Fujitsu-Siemens S7110
Procesor: Intel Core 2 Duo T7200 2.00 GHz
Paměť RAM: 2 GB
Pevný disk: 80 GB
Grafický čip:
Display: Intel GMA 950
Konektivita: Wi-fi, Bluetooth, LAN
Další výbava: Finger Print
Portová výbava: 2x USB 2.0, 2x audio IN/OUT, PCMCIA, Dokovací konektor
Operační systém: Windows XP Professional
Váha: cca 2Kg
Rozměry: 307 x 248 x 34,5 mm