Pokud patříte mezi pozorné čtenáře tohoto blogu, či mých recenzí na heureka.cz, jistě Vám neunikl minulý článek o velice zajímavém Dell Latitude D430, jakožto kompromisním stroji mezi velkým notebookem a nevýkonným netbookem.

Přestože konektivita výše jmenovaného zařízení nebyla jeho největší slabinou, rozhodně to nebyla ani jeho nejsilnější stránka. Pro ty, kdož však snad přeci jen cítí v tomto ohledu určité podcenění současného trendu, nabídl Dell velice zajímavou vychytávku. Totiž přenosnou dokovací stanici.

Řeč bude právě o ní. O jednoduché, lehké, veskrze plastové destičce, šedo-černé barvy.

Ve výše zmíněné recenzi, jsem upozorňoval na podlouhlý port, umístěný na spodní straně D430, který je, nikoliv překvapivě, určen právě pro uchycení této přenosné dokovací stanice.

Přestože to nepovažuji za nutné, upozorňuji případného nekoncentrovaného čtenáře na opakovaná použití slova “přenosná”. Neboť přenosná tato dokovací stanice skutečně je. Po zacvaknutí plastových západek do těla D430 se totiž celá plastová placička stává pevnou součástí notebooku, a to aniž by nějak výrazně přečnívala, či jinak designově odpuzovala. Kromě toho jsou její benefity skutečně značné. Jednak nám umožní do malého D430 zasouvat CD a DVD a druhak, nikoliv nepatrně, navýší množství portů.

Předně tedy přibude zmiňovaná mechanika. CD a DVD sice v dnešní době není přímo nejpoužívanější médium, na druhou stranu stále ještě se člověk dostane do situace, kdy se jeho použití nevyhne. Co se dalších vlastností týče, dojde samozřejmě ke zreplikování většiny portů – zejména pak USB 2.0, kterých sice D430 má již v základu poměrně dostatek, ale další dva navíc se vždy hodí. Jako velice příjemný bonus získá uživatel přenosné dokovací stanice značnou konektivitu z pohledu obrazových periferii a monitorů všeho druhu. Krom VGA tak nyní do malého Dellu bez obtíží připojíte DVI a mnoho jiných.

1x Seriový port
1x Parallelní port
3x USB 2.0
1x VGA
1x RJ-45
1x Sluchátka/Repro
1x DVI-D

Což už je celkem slušná sestava.

Další nespornou výhodou je možnost jednoduchého a rychlého odepnutí stanice a tím zachování plného komfortu při práci s lehkým notebookem. Oceníte to zejména, pokud stanici necháváte permanentně na stole a jako přenosnou ji používáte pouze ve chvílích, kdy ji skutečně využijete. Váha celého kompletu totiž mírně naroste o circa 25%, tedy na 1,68kg, což samozřejmě stále není nic závratného, zvážíme-li, že získáme vlastně subnotebook s mechanikou.

Celkově bych koupi této dokovací stanice rozhodně nezavrhoval, ba naopak – v případě, že byste byli v situaci, kdy máte možnost koupit jak Dell Latitude D430, tak i stanici, stavěl bych se rozhodně ve prospěch této varianty a mohu ji jedině doporučit.

+ Cena
+ Značné navýšení počtu portů
+ Váha – přenosnost

- Snížení komfortu přenosnosti Latitude D430
- Nutnost koupit větší brašnu