Uživatelská recenze repasovaného notebooku Dell Latitude E6440

Modely Latitude jsou z hlediska hierarchie Dellu královskými stroji. Jde o skloubení vysoké mobility s dostatečným výkonem v rigidním, snadno opravitelném těle schopném snést nějaký ten šrám. Navíc, pro kaskadéry se nabízí i ve vysoce odolném provedení.

Repasovaný notebook Dell Latitude E6440 jsem prostřednictvím Pocitace24.cz pořídil přibližně čtyři měsíce před psaním těchto zkušeností. Potřeboval jsem kvalitní, lehký, ale odolný stroj pro vědecko-výzkumnou činnost, tedy zejména práci s texty a rozsáhlými tabulkami, ale také s již poněkud náročnějším statistickým a databázovým software. Nároky to nejsou takové, aby bylo nutné kupovat stroje vysoce výkonné řady Precision, zároveň ale nejsou zanedbatelné. Právě sem Dell svoji politikou míří.

Značka Dell byla do jisté míry předurčena vlastnictvím staršího modelu téže značky a infrastrukturou k němu. Veškeré Delly řady E totiž používají ten samý konektor pro připojení k dokovací stanci a stejné napájecí konektory.

Samu možnost připojení k dokovací stanici považuji za jednu z klíčových výhod této třidy notebooků. Bez dřívější zkušenosti se to tak možná zdát nemusí, ale možnost vlastnictví relativně malého notebooku na cesty kombinovaná s velmi snadným připojením k velkému monitoru, plnohodnotnou klávesnici, myší a dalším příslušenstvím je velmi návyková.
K Dellům této třídy je možno připojit tři druhy dokovacích stanic. Prvním je pouhý replikátor portů vhodný pro ty, kteří potřebují sadu starších konektorů PS2, paralelní a sériový port. Modely PR02X a PR03Xjsou pak pravými dokovacími stanicemi. Liší se zejména tím, že vyšší model PR02X obsahuje dvojici video výstupů, přičemž u každého je k dispozici Displayport a DVI. Nové modely dokáží pracovat s USB 3.0 portem, starší obsahují pouze 2.0 výstup.

Zpět ale k samotnému notebooku. Začneme prohlídkou zvenčí. Na první pohled se jedná o konzervativní notebook, který neobsahuje výstřelky módy, ale ani se jen tak neokouká. Horní víko je kryto stříbrným hliníkem, ze stejného, jen černě lakovaného materiálu je pak i spodní část stroje.

Konektorová výbava je rozmístěna po celém obvodu počítače. Levá strana tak obsahuje VGA port, USB konektor a výstup ventilace. Na stejném boku se může nacházet také šachta pro bezpečnostní kartu. Přední části dominují výdechy reproduktorů, mezi kterými je nenápadně skryt slot na SD kartu. Pravá strana je obsazena dvěma USB konektory, slotem pro Kensington Lock, šachtou Media Bay, konektorem pro náhlavní soupravu (tedy konektorem pro sluchátka s možností čtvrtého pinu pro mikrofon) a drobným vypínačem WiFi signálu. V Media Bay šachtě bude mít většina notebooků optickou mechaniku, je však možné ji vyjmout a nahradit například rámečkem pro další pevný disk či pouhou záslepkou pro snížení hmotnosti. Do starších modelů bylo možné vložit také baterii, avšak model kompatibilní s E6440 jsem prozatím nenašel.

Zadní část přístroje pak obsahuje HDMI, USB port, internetový konektor a samozřejmě konektor pro napájení. Veškeré USB jsou ve standardu 3.0, jak se dnes sluší a patří. Pod baterií pak nalezneme ještě slot na SIM kartu, který se uplatní při zapojení modemu do interního slotu.

Konektorová výbava není chudá, avšak nedovedu pochopit sdružení konektoru pro sluchátka a mikrofon do jednoho. Jde o naprosto zbytečné řešení, které může nepotěšit mnoho cestujících využívajících videokonference pro komunikaci s domovem, neboť pro zapojení headsetu je ve většině případů nutná redukce. Integrované mikrofony jsou naštěstí poměrně kvalitní, takže pro hovor po skypu si lze vystačit i s nimi. Přesto se domnívám, že místo pro jeden malý konektor navíc by bylo. Podobně mne nepotěšila absence slotu na standardizovanou rozšiřující kartu (Express Card). Vzhledem k předpokládané dlouhé životnosti stroje by se pro budoucnost hodila možnost rozšíření o některý z budoucích, dnes ještě neexistujících konektorů, popřípadě o televizní tuner. Dell již také vůbec nepočítá s klasickým  telefonním modemem.

Prohlídkou pokračujme po otevření notebooku. Užito je šoupátko, displej je tak k základně v zavřeném stavu přichycen mechanicky, nejen silou kloubů. Po otevření se ukáže velký displej, nad kterým se nachází dostačující webkamera a dvojice docela kvalitních mikrofonů.

Základna nabídne klávesnici dobrých rozměrů a čtyři tlačítka navíc. Jedno slouží pro zapínání stroje, další tři pak pro ovládání hlasitosti zvuku. Sama klávesnice je kvalitní. Není příliš hlučná, stisk je jasný a přesný. Velmi doporučuji podsvícenou klávesnici, která je velmi příjemná zejména v šeru a v noci. Pod klávesnicí máme dvojici ovládacích prvků, trackpoint a touchpad. Je dobře, že se Dell drží i klasického ovládání joystickem, které je výhodné na cestách, zejména v neklidném autobusu. Nesžil jsem se však s trojicí tlačítek příslušejících k trackpointu, která by mohla být větší.  Vynikající je naopak touchpad. Byť je velikostně spíše průměrný, lze na něm dobře ovládat celý přístroj. Vícedotykové ovládání je samozřejmostí a funguje dobře.  Kvalitní integrované ovládání je nyní nutností ještě o něco více. Prostor pro opření dlaní pod klávesnici je totiž velmi příjemně pogumovaný. Tento materiál nicméně vůbec nesvědčí tradičnímu cestovnímu ovládání myší, která zde drhne a nesnímá povrch příliš dobře.

Jednou z výhod notebooků business třídy je snadný přístup k hardwaru. Repasovaný notebook Dell E6440 není výjimkou, byť je zadní panel kryt několika šrouby. Jiní to dovedou jen jedním šroubem. Díky snadnému přístupu je možné bez potíží navyšovat paměť RAM, měnit pevný disk či přidat rozšiřující kartu do interního slotu. Za důležitou a skvělou považuji taktéž možnost snadné demontáže větráčku a vyčištění nánosů prachu v chladiči. Problémem by neměla být ani oprava prasklých částí vnějšího krytu.

Než se dostaneme k samotnému využití stroje, je třeba zdůraznit, kam stroj této kategorie míří. Určitě to nejsou hráči her, kterým nebude dostačovat grafický čip ani chlazení. Pro tyto jsou k dispozici řady Alienware. Dostačovat nebude ani grafikům a uživatelům dalších, vysoce náročných aplikací, pro které jsou připraveny modely Precision. Zbytečný je také pro zákazníky, kteří notebook nikam nepřenáší a leží jim celodenně na stole. Ti se spokojí s modely Inspiron. Řada Latitude je určen pro vysoce mobilní práci, která není extrémně náročná na výkon. A v tomto kontextu také bude celý stroj posuzován.

Jedním slovem – dobře. Každému doporučuji investici do disku typu SSD, který je možno namontovat spolu s klasickým plotnovým diskem díky internímu slotu. Počítač se odvděčí bleskurychlým náběhem i během aplikací. Ve srovnání se starším počítačem s klasickým diskem, avšak se srovnatelným výkonem procesoru se rychlost výpočtů ve statistickém software, zejména tvorby grafů, zvýšila několikanásobně.  Obecně je pro práci tohoto typu počítač výkonnostně naprosto dostačující a jen velmi vzácně se stává, že by některou z úloh nestíhal v reálném čase.

Při běžné práci je přitom větrání velmi tiché a klidné. Při nízkých zatíženích se větráček nemusí spouštět vůbec; ze zkušenosti je při běžných pokojových teplotách limitem zatížení kolem 10 %. Při vyšším zatížení se i větrání postupně zrychluje, avšak nikdy nepřerůstá do nepříjemné úrovně. V kancelářském ruchu se bez potíží ztratí. Větrání taktéž zajišťuje příjemnou teplotu povrchu. Vrchní část se zahřívá jen neznatelně i při vyšší zatížení, spodek je rozžhaven o něco více, ale stále není žádným problémem ho udržet na klíně.

Jediné, co může trochu kazit pracovní dojem, je displej. Jeho kvalita je vynikající, je dostatečně jasný, matná úprava netrpí odlesky na slunci a snese i nějaký ten nános špíny, která je jinak na lesklých displejích velmi vidět. Barevné podání se prakticky nemění v jakémkoliv úhlu, v jakém se lze na displej reálně dívat. Celkově má displej jedinou nevýhodu a tou je rozlišení. Dell dodává dvě varianty, jednou je dnes již ostudných 1366 x 768, druhou lepších, ale stále nedostačujících 1600 x 900. FullHD displej by notebooku vzhledem k cenové kategorii seděl výrazně více.

Díky dokovacímu konektoru nicméně není problém napojit notebook na stacionární displej. Osobně používám napojení na dvojici FullHD displejů, přičemž grafickému čipu nedělá žádný problém dodávat pro tohle množství bodů dostatek informací.

Přenášení je specialitou řady Latitude. Pevné šasi zaručuje dlouhou životnost i v batozích a taškách. Promáčknout víko displeje tak, aby se objevila deformace na displeji, snad ani nelze. Klouby jsou pevné a udrží úhel otevření i při přenášení za displej. O pohupování v kloubech nemůže být ani řeč.

Hmotnost se podařilo udržet v rozumných mezích. Počítač je spíše lehčí než se jeví být navenek. Hmotnost lze pro cestovatele snížit vyjmutím optické mechaniky a nahrazením plotnového disku SSD diskem.

Třetím klíčovým prvkem je výdrž baterie. Testovaný stroj vydrží při běžné práci s displejem se sníženým jasem, podsvícenou klávesnící a zapnutou WiFi něco pod pět hodin. Šetřit lze vypnutím síťové komunikace, vypnutím podsvícení klávesnice, vyjmutím optické mechaniky a nahrazením plotnového disku. Notebook pak může při opatrnosti vydržet i jeden celý pracovní den. K dispozici je pak i baterie s rozšířenou kapacitou  (97 Wh místo 60), která by měla prodloužit dosahovanou výdrž asi o třetinu.

Jak bylo zmíněno již výše, k dobrému pocitu přispívají taktéž dobře zpracované ovládací prvky, které je na cestách radost používat. Z hlediska pracovního užití chválím rozložení kláves, zejména přesunutí page up a page down k šipkám.

Kapitolou samou pro sebe je v rámci práce bezpečnost. Dell nabízí více způsobů zabezpečení, přičemž přímo hardwarově lze zabudovat čtečku čipových karet a čtečku otisků prstů. Díky pokročilému způsobu ochrany, který Dell nabízí, lze s pomocí těchto dvou prvků šifrovat data uložená v počítači a znemožnit náběh systému. Ať již jde o citlivá firemní, výzkumná či třeba lékařská data, mohou být kvalitně chráněna.

Hry si na Dellu E6440 samozřejmě zahrajete, avšak ne ty nejnovější. Limitem je zejména integrovaný grafický čip. Přesto si lze starší hry zahrát a ukrátit tak volnou chvíli. Větraček v tu chvíli začne povážlivěji funět, ale teplota nedosahuje nijak zvlášť nepříjemných teplot. S hrami jako Colin McRae Dirt nebo GTA San Andreas se tento pracovní dříč sice srovná s hrdostí, ale zároveň je cítit, že to není poloha, ve které by se cítil nejkomfortněji.

Práce s multimédii je oproti tomu bezproblémová. Přehrávání filmů ve vysokém rozlišení je pro dnešní procesory samozřejmostí. Za pomoci HDMI lze připojit počítač k televizi. Díky příznivým cenám dokovacích stanic lze jednu natrvalo připojit k televizi a notebook pro účely sledování filmů jen položit do konektoru. Odpadne tak práce se zamotanými kabely.
Reproduktory jsou překvapivě použitelné. Nejsou příliš hlasité, avšak i díky tomu hrají až do svého maxima čistě a lze je užít i pro poslech hudby, sedíte-li přímo před strojem. Reprodukce je na docela vysoké úrovni, rozhodně se z průduchů neline plechový zvuk. Na danou třídu dobrý výkon.  Podobně dobré jsou i integrované mikrofony.

Výkon počítače dostačuje i na amatérské stříhání videa. Na profesionální a častou práci s videem se jistě více hodí řada Precision, avšak sestříhat rodinné video počítač bez potíží zvládne. Taktéž práce s fotografiemi není problémem, zde by se však opět hodilo vyšší rozlišení. Displej trochu tlumí příliš divoké barvy (nebo spíše nerozehrává barevnou šou jako jiné displeje) s čímž je třeba při úpravách a prezentacích počítat. Konzervativnější, spíše věrnější podání barev nicméně považuji za klad, nikoliv za chybu.

Osobně jsem nikdy nezalitoval koupě tohoto počítače. Má některé nevýhody, zejména nižší rozlišení displeje a sdružení konektor pro náhlavní soupravu, obecně však plní svoji úlohu znamenitě. Pracovní dříč ještě i přes intenzivní používání a často ne úplně zdvořilému chování nejeví jedinou známku použití, například oděrky nebo prasklinky. Téměř dokonale vyhovuje mému pracovnímu vytížení a zvládá v míře dostatečné i relax po práci.

Jste-li cestujícím pracovníkem nebo třeba i jen studentem, určitě doporučuji zvážit koupi byť třeba použitého notebooku z businessové třídy, například řady Dell Latitude 6xxx, namísto levného, byť nového notebooku z třídy pro domácí užití. Pocit z používání je jen těžko srovnatelný.

Klady a zápory

+ skvělý kompromis mezi výkonem a spotřebou
+ modulárnost a sestavitelnost na míru
+ možnost dokování 
+ široké možnosti zabezpečení

- nižší rozlišení displeje 
- sdružený audiokonektor
- horší nemožnost budoucího rozšíření slotem typu ExpressCard

Technické parametry

Model: Dell Latitude E6440
Displej: 14palců, rozlišení 1600 x 900 px
Dokovací stanice: Dell PR02X, PR03X
Procesor: Intel Core i7-4600M, jádro Haswell, 2,9 GHz (Turbo 3,6 GHz), 2 jádra, 4 vlákna
Grafická karta: Intel® HD Graphics 4600 (integrovaná)
Velikost RAM: 8GB
Pevný disk:  256 GB SSD + 500 GB 
Rozhraní: 4x USB 3.0, audiokonektor, HDMI, VGA, LAN, čtečka SD karet, SIM karet a Media bay šachta
Baterie: cca 5 hodin při kapacitě 60 Wh
Operační systém:  Windows 7 Professional 64bit
Hmotnost: 2195 g + 397 g 
Rozměry: 338 x 232 x 32 mm