Uživatelská recenze repasovaného notebooku Dell Latitude E6420

Už je to dva měsíce, co intenzivně používám Dell Latitude E6420 a je načase, abych se o své poznatky podělil i s Vámi čtenáři. S notebookem jsem se nacestoval x stovek kilometrů a strávil jsem na něm něco přes 150 hodin. Repasovaný notebook je stejně jako celá řada Latitude zaměřen spíše na firemní klientelu než na běžné uživatele. Neznamená to však, že běžnému uživateli práci neodvede dobře, jen bych spíš od něj nečekal výkon herního stroje, protože obsahuje pouze průměrný integrovaný grafický čip od Intelu, což mu trochu ubírá na výkonu.

Já jsem měl možnost testovat konfiguraci s procesorem Intel Core i5 s taktem 2,5 GHz, grafickým čipem Intel HD Graphics 3000, 8 GB operační pamětí a 120 GB SSD diskem, přičemž operační paměť a jsem navýšil o 4 GB a rotační disk vyměnil za SSD.Když jsem notebook dostal poprvé do ruky, tak mě nemile překvapila jeho váha. Je o něco těžší než, co bych čekal od 14“ notebooku. Když jsem si ho ale začal blíže prohlížet, tak jsem hned pochopil proč je tak těžký. Jeho zpracování a použité materiály jsou opravdu na špičkové úrovni. Celá kostra včetně vnějšího rámečku je kovová, což notebooku zaručuje vysokou odolnost na cestách i před náhodnými nechtěnými pády.Vnější horní kryt je také kovový s lesklým logem společnosti uprostřed. V horní části najdete plastový pruh, pod kterým se skrývá anténa pro Wi-Fi. Víko je matné s imitací broušeného kovu. U pantů v rámečku se skrývají dvě nenápadné diody, které indikují stav notebooku a baterie. Když baterie dosáhne kritického minima, led začne blikat oranžově, jinak svítí jemným nerušivým bílým světlem.

Na rozmístění jednotlivých portů je vidět, že nad tím v Dellu přemýšleli. Většina portů je rozmístěná po stranách notebooku a vzadu, tak naleznete ty méně používané. V rozích jsou umístěný porty pro připojení k síti a na externí monitor či projektor – LAN a HDMI. Tyto dva rohy jsou mírně zkosený, takže k nim je snazší přístup. Dále zde najdete klasický konektor pro napájení, stejný jako u ostatních modelů značky Dell, slot pro mechanický zámek a zaslepený port pro připojení modemu. Zaslepený je, protože jej má konfigurace neměla. V prostřední části se nachází baterie, která však zezadu není nijak viditelná.Levá strana skrývá jeden USB port verze 2.0, D-Sub (VGA) pro připojení k monitoru či projektoru a vstupně-výstupní port pro sluchátka a mikrofon. Dále zde najdete výstup chlazení od větráčku, šachtu pro rychlou výměnu pevného disku a slot pro SmartCard.Pravá strana je, co se týče portů o něco bohatší. Nachází se zde dva USB porty verze 2.0 a jednou kombinovaná eSata s USB 2.0. Většinu plochy pravé strany notebooku pokrývá CD/DVD mechanika, kterou je případně možné nahradit druhým diskem (nutno dokoupit speciální rámeček). V neposlední řadě zde také najdete slot pro ExpressCard, pro rozšíření možností notebooku a velmi užitečné hardwarové tlačítko pro zapnutí či vypnutí bezdrátových sítí.

Spodní kryt je tvořen z pevného a tvrzeného plastu, aby se trochu snížila váha. O jeho kvalitě bych určitě nepochyboval. Nachází se zde pouze konektor pro připojení dokovací stanice, baterie s dvěma pojistnými zámky a mřížky pro odvod tepla z notebooku. V každém rohu jsou gumové nožičky. Z obrázku to sice není vidět, ale kvalita displeje je opravdu na vysoké úrovni. Barvy displeje by sice mohly být o něco lepší, ale co čekat u notebooku určeného převážně pro manažery a ne grafiky. Díky vysokému ne příliš obvyklému rozlišení u 14“ notebooku 1600×900 má displej vysokou jemnost a najít na obrazovce jediný bod obrazu (pixel) je velmi těžké. To uživatel obzvlášť ocení při čtení a brouzdání na internetu. Obraz je ostrý a dobře čitelný. Jednou z největších výhod displeje je, že je matný, tudíž jej bude možné číst bez problému i na slunci, aniž by fungoval jako zrcadlo. Pro podsvícení je použitá technologie LED, která zaručuje rovnoměrné podsvícení a umožňuje vyšší svítivost.

Kolem displeje je větší kovový rámeček, který zaručuje vyšší odolnost notebooku, ale zároveň samotný notebooku o něco zvětšuje do všech stran. Na spodní části rámečku je lesklé logo společnosti, které však nijak neruší při práci a slouží jako pěkný designový doplněk.Zde se můžete podívat na detail rámečku a pantu. Panty displeje jsou kovový a hodně masivní, takže se nemusíte vůbec bát notebook uchopit za displej i když bude notebook otevřen – panty to vydrží. Panty jsou pevné, což znamená, že displej se nijak nechvěje a drží v určené pozici, není tam žádná vůle. Díky pevnosti pantů notebooku není možné otevřít jednou rukou, ale jsou zapotřebí obě ruce. Při otevírání se spolu s víkem zvedá i spodní část notebooku. Tuto vlastnost bych považoval za pozitivní. Na obrázku můžete také vidět gumové těsnění na okraji rámečku, které při zaklapnutí notebooku brání prášení na klávesnici.

Již z obrázku je zřejmé, že klávesy jsou o něco větší než normálně. Každá klávesa má kolem sebe malý propadlý rámeček. To zaručuje pohodlné psaní i lidem s většími prsty. Klávesnice je podsvícená a k dispozici jsou 4 úrovně svítivosti. Psaní na ní je velmi pohodlné a rychlé, uživatel si na ní rychle zvykne. Rozložení kláves je klasické a žádná z často používaných kláves není menší, což velice oceňuji. Povšimněte si pozic kláves CTRL a FN – klasické rozložení, žádné prohození a velikosti směrových šipek – plná velikost, žádné zmenšení do jednoho řádku. Klávesnice obsahuje chytré funkční klávesy, které jsou u notebooků již standardem. Tyto klávesy jsou elegantně vyznačeny oranžovou barvou, která ladí s rámečkem klávesnice a nijak tak uživatele neruší.

V levém horním rohu nad klávesnice se skrývají tři malé diody, které indikují stav disku, baterie a bezdrátových sítí. Standardně diody svítí bíle, v případě kritického stavu baterie bliká dioda baterie oranžově. Na druhé straně horního panelu je tlačítko pro zapnutí či vypnutí. Při chodu počítače má funkci rychlého uspání. Tuto funkci je však možné přenastavit v systému. Notebook pro ovládání obsahuje dva ovládací prvky, a to touchpad a trackpoint. Touchad má klasickou velikost a je umístěn pod klávesnici spolu s dvěma tlačítky. Trackpoint je gumový puntík umístěn mezi klávesami, který díky naklápění pohybuje kurzorem. K němu jsou proto zduplikovány tlačítka pod mezerníkem. Prostřední tlačítko slouží jako posuvník. Touchpad je velmi pohodlný, ale jako bývalý uživatel MacBooku Pro je na můj vkus poměrně malý. Trackpoint je velmi návykový, a pokud jej jednou zkusíte a dáte mu týden šanci, tak Vás nezklame a stane se Vašim dobrým a rychlým pomocníkem. V porovnání s trackpointem od Lenova není tak citlivý. To je ale můj subjektivní názor.

Pro vyšší zabezpečení notebooku je součástí jeho výbavy také čtečka otisku prstů a čtečka bezkontaktních karet. Čtečka otisku prstů je umístěna napravo od klávesnice pod tlačítky pro ovládání hlasitosti. Tato tlačítka považuji za velmi užitečná. Tlačítka jsou konkrétně tři – pro zvýšení a snížení hlasitosti a úplné ztlumení. Při dlouhodobé práci na notebooku uživatel určitě ocení příjemný pogumovaný kryt kolem klávesnice, který působí měkkým dojmem a psaní je tak mnohem pohodlnější. Dokovací stanice Vám umožní rychleji zapojit Váš notebook k různým periferiím na pracovním stole. Nejen, že umožňuje rozšířit Váš počet portů, ale urychlí manipulaci s notebookem. Už nikdy víc složité zapojování monitorů, tiskáren, reproduktorů. V dokovací stanici naleznete 5x USB port 2.0, LAN, D-Sub (VGA), DisplayPort, DVI, kombinovaný eStata port s USB portem 2.0, audio vstup, audio výstup.

Na závěr bych uvedl doporučení pro koho ten repasovaný notebook je vhodný a pro koho ne. Tento notebook bych doporučil uživatelům, kteří chtějí vysoký výpočetní výkon, ale nepožadují po něm graficky náročné operace. Tím myslím například konverzi videa, kancelářské početní operace, virtualizaci, programování atd. Notebook bych určitě nedoporučil vášnivým hráčům, kteří tráví hodiny hraním profesionálních počítačových her, notebook pro to nemá dostatečný grafický výkon. Pokud váháte, zda vzít notebook jako domácí počítač na běžnou práci plus občas nějakou nenáročnou starší hru, tak to jste na správném místě.

Klady a zápory

+ CD/DVD mechanika
+ Pohodlná podsvícená klávesnice s velkými klávesami
+ Rychlá tlačítka pro ovládání hlasitosti
+ Čtečka otisku prstů
+ Robustní kovové panty
+ 4x USB porty
+ Mechanický zámek displeje při zaklopení
+ Trackpoint s ovládacími tlačítky
+ Možnost připojení až 3 baterií
+ Mechanické vypínání bezdrátových sítí
+ Pevné kovové a robustní tělo
+ Příjemný pogumovaný plast kolem klávesnice
+ Softwarově zamykatelný touchpad
+ Těsnění na displeji proti prachu
+ Při zátěži, kdy se tělo zahřívá je horní kryt kolem klávesnice stále chladný
+ Rychlá tlačítka pro ovládání hlasitosti
+ Nabíjecí kabel s indikací existence napětí

- Hlučné chlazení (větráček)
– Při zasunutí a zaklapnutí notebooku v dokovací stanici horší příjem Wi-Fi signálu
– Vyšší váha
– Zbytečně široký rámeček kolem displeje

Technické parametry

Model: Dell Latitude E6420
Procesor: Intel Core i5 2520M 2,5 GHz
Paměť RAM: 8 GB DDR3
Pevný disk: 120 GB SSD
Grafický čip: Intel HD Graphics 3000
Displej: 14“ (1600×900), matný, LED
Konektivita: LAN, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth
Baterie: výdrž cca 3 hod.
Portová výbava: 3x USB 2.0, eSata / USB 2.0, audio IN/OUT, SD/MMC, D-Sub, HDMI, ExpressCard, dokovací konektor
Operační systém: MS Windows 8.1
Váha: cca 2 Kg
Rozměry: 35,2 × 2,7-3,2 × 24,1 cm