Uživatelská recenze repasovaného notebooku Dell Latitude E4300

Dnes bych Vám chtěl představit další z řady notebooků nabízených za výhodných podmínek v provozovně Počítače24. Jedná se o model Latitude E4300, kterýžto stroj byl velice oblíbenou volbou vyšší řady business notebooků společnosti DELL v letech 2009 a 2010.

Doménou řady Latitude je především odolnost, konektivita a výkon, tudíž ani o 4 roky po datu vydaní není rozhodně mnou testovaný Latitude E4300 špatným strojem.

Krom klasické černé barvy byl E4300 nabízen i v provedení modrém a červeném. Já si pro svou recenzi vybral černou variantu a na základě vlastních zkušeností zároveň vřele doporučuji toto provedení zvolit při případné koupi. Myslím, že v uměřenějších barvách působí notebook mnohem elegantněji a zároveň nevychází tak rychle z módy.

Stejně tak jako šasi jsou černé i součásti běžné ukryté pod zavřenými víkem displeje. Jde o vršek základny s klávesnicí a rám okolo obrazovky. Na tyto části byl místo hliníku, jež převládá zvenčí, použit odolný plast, což osobně hodnotím pozitivně. Ostatně nosnou konstrukci beztak tvoří vnější skořápka a plast je příjemnější pro opřená zápěstí, neboť na uživatele nepřenáší tolik tepla.

Všechny použité materiály mají pak decentní matný povrch, díky čemuž žádná část přístroje nechytá otisky prstů, tak typické pro lesklé povrchy. Jako drobný nedostatek bych viděl chybějící gumové polštářky na vnitřní straně víka, což vedlo k drobné otlačenině v místě kontaktu s tělem. Co se šasi týče, tak to působí velice bytelně a je imunní vůči jakýmkoliv pokusům o jeho promáčknutí. Maximálně plasty opěrek rukou se při silnějším zatlačení mírně prohýbají, nicméně nejde o nic, na co by se dalo narazit při běžném používání. Stejně tak rámeček displeje by si možná zasloužil bytelnější konstrukci. Celkově ale hodnotím zpracování a odolnost jako velice dobré, což není pro tuto cenovou kategorii žádné velké překvapení. Úhel otevření víka je lehce omezen (na stále dobrou hodnotu) 150°. V zavřeném stavu je víko drženo magneticky a na vrchní straně je malý výstupek, za který se s ním manipuluje. Není problém otevřít jej jednou rukou.

Co se konektivity repasovaného notebooku E4300 týče, je i přes své menší rozměry notebook osazen poměrně slušnou škálou portů. Nejvíce konektorů se nám nachází na pravé straně těla notebooku. Hned u uživatele je optická mechanika, nad ní slot na karty ExpressCard 34. Za nimi jsou ještě dva konektory, výstupy zvukové karty pro sluchátka a mikrofon. Dále FireWire 400 a jedno USB. Vzadu najdeme krom baterie ještě LAN a konektor napájení. Na čelní hraně není umístěn žádný konektor. Zcela doprostřed tu výrobce umístil pouze čtečku paměťových karet SD/MMC. Levý bok je pak o něco chudší než pravý a nabízí čtečku bezpečnostních karet, tak -za výdechem ventilace – ještě kombinovaný konektor eSATA/USB a analogový výstup grafické karty VGA.

Kladně hodnotím hlavně přítomnost FireWire 400 a Kombinovaný konektor eSATA/USB. Naopak slabším místem může být možnost připojit pouze dvě USB zařízení. I můj bývalý Acer Aspire One byl vybaven třemi USB a například u svého současného Macbooku Air 2011 považuji dva konektory za skutečně naprosté minimum.

Přičtu-li fakt že Latitude E4300 by měl být hlavně společníkem na cesty, tak zejména zmiňované dvě USB trochu zamrzí. Z tohoto pohledu naopak notebook příjemně překvapí hmotností. Se základní 4článkovou baterií váží, podle výrobce, pouze 1560g.

Ani v dalších faktorech, důležitých pro kvalitní cestovní stroj jsem nebyl nespokojen. Opět mne potěšila klávesnice, kdy ale musím upozornit na podivného umístění kláves Home, End, Insert a Delete, které mají své místo, nestandardně, v horní řadě, zatímco PgUp a PgDn jsou umístěny nad kurzorovými šipkami. Ostatní klávesy mají víceméně standardní rozložení. Pouze Mezerník je prodloužen více směrem doprava na úkor vyhozené klávesy kontextové nabídky.
Výbornou vlastností je možnost psát číslice na zástupném numerickém bloku pouhým stiskem Fn.

Další předností klávesnice je pak její vybavení LED, které ji dokážou podsvítit. Podsvícení se přepíná kombinací Fn s kurzorovou šipkou doprava a na výběr jsou tři módy – vypnuto, zapnuto a automatický. V automatickém režimu se LED rozsvěcí pouze za horších světelných podmínek.

Nad klávesnicí naleznete celou řadu podsvícených indikačních ikon. Tradičně aktivitu disku, WiFi, BT aj. Vpravo se pak nacházejí tlačítka pro regulaci hlasitosti.

Co se dalších ovládacích prvků tyče, je e4300 vybaven jak „trackpointem“ tak klasickým touchpadem. Obě zařízení jsou nadstandardně komfortní, i když v případě touchpadu bych uvítal větší rozměry.

Hardwarově je notebook také vybaven poměrně dobře. Uvnitř tohoto stroje nalezneme kombinaci úsporné čipové sady Intel GS45 a procesoru Intel Core2 Duo SP9400 s frekvencí 2,4 GHz. Díky tomu se může notebook pyšnit slušným výpočetním výkonem, přirovnatelným k nižší třídě velkých notebooků, a zároveň slušnou vydrží. Nechybí ani dostatek operační paměti – 2GB, ve dvou modulech, rozšířitelné až na 8GB.

Veškeré dění zpracované kombinací výše zmíněných vnitřních komponent se uživateli přenese na 13“ širokoúhlý (16:10) displej, jež se v mnou testované konfiguraci mohl pochlubit matnou povrchovou úpravou a solidním rozlišením (1280×800). U notebooku této kategorie a velikosti zajisté nepřekvapí použití integrované grafické karty, konkrétně Intel GMA X4500MHD, jež je typická pro kompromis mezi výkonem a spotřebou. Výkon grafické karty je samozřejmě zcela úměrný zaměření na kancelářské práce a základní multimédia. U novějších 3D her a náročnějších činností jsou její limity citelně znát.

Stejně tak se projevuje i na můj vkus až příliš hlučný větráček. Co se jeho pozice týče, nasává ventilátor vzduch skrz otvory na spodku základny a vyhání jej průduchem na levém boku.

Je velice sympatické, že k notebooku je na výběr více druhů baterii. Konkrétně dva modely: 4 a 6 článková verze. Mnou testovaný model byl osazen dražší 6 článkovou variantou a i v zátěži jsem se dostal na slušnou provozní dobu 4,5 hodiny.

Notebook je v základní nabídce prodejny Počítače24 vybaven systémem Windows Vista, který pro tento model nabízí ideální poměr výkonu, výdrže a komfortu.

Repasovaný notebook Latitude E4300 je rozhodne velice kvalitním strojem. I přes starší rok výroby patří stále mezi dobré a použitelné notebooky na cesty a je důstojným zástupcem řady určené do business sektoru. I přes svůj štíhlý profil nabízí výpočetní výkon na úrovni velkých notebooků nižší, nižší-střední třídy. Uživatelé na cestách jistě ocení výbornou klávesnici a displej s LED podsvícením a vyšší svítivostí.

Klady a zápory

+ design
+ výkon a výbava
+ příjemná klávesnice a touchpad

- ventilátor v zátěži příliš hlučí
- jen dvě USB

Technické parametry

Model: Dell Latitude E4300
Displej: 13,3“ (1280×800)
Dokovací stanice: Dell PR02X, PR03X
Procesor: Intel Core2 Duo SP9400 2.4 GHz
Grafická karta: Intel GMA X4500MHD (sdílená paměť)
Velikost RAM: 2GB DDR3
Pevný disk: 80GB
Rozhraní: 2 x USB, VGA, ExpressCard 34, e-sata, 2x Audio, SD/MMC, LAN
Operační systém: Windows Vista
Hmotnost: 1,5 Kg
Rozměry: 310x 225x 25-30 mm