Dell Latitude D430 je zajímavý stroj. Do rukou se mi dostal jeden kousek na vyzkoušení, jakožto předváděcí model prodejny Počítače24. Hned na úvod bych rád napsal, co je sice asi zřejmé, avšak já bych přeci jen rád trochu odradil ty, kdo očekávají recenzi herní mašiny. Tenhle Latitude totiž není žádné dělo. Opět bude řeč o stroji za pár tisíc korun, tedy o stroji, který je určen studentům, starším lidem, maminkám na mateřské nebo jako záložní počítač do kanceláře.

Dell Latitude D430 je 12,1 palcový laptop spadající dnes do kategorie subnotebooků, přestože oproti klasickému mini-notebooku má dost funkcí navíc. Předně je o něco těžší (1,49 kg) než dnešní netbooky a o dost těžší než moderní ultrabooky. Co se výkonu týče, patří s procesorem Core 2 Duo někam doprostřed.

Vnější skořápku přístroje nám tvoří převážně plasty, což není v této cenové kategorii žádné velké překvapení. Vše ale dobře lícuje, nic nevrže a zpracování působí velice slušným dojmem. Víko displeje je k tělu fixováno mechanickou západkou, jejíž tvar a vzhled patří rozhodně mezi ty povedenější. Subnotebook není problém s její pomocí otevřít jednou rukou a to bez jakýchkoliv obtíží. Osobně považuji tento fakt za jedno
z klíčových hodnotících kritérií, co se vnějšího zpracování každého počítače týče.

Barva šasi převládá šedá, ve dvou vyvážených odstínech. Kombinace je to sympatická, relativně příjemná a pracovně neruší. Kromě toho samozřejmě nevyjde z módy tak rychle jako sice zajímavé, leč pomíjivé barevné kreace.

Po obvodu počítače je pak klasická sestavu portů, jejichž hlavním útočištěm bude zadní strana tohoto menšího přístrojku. Vlevo zasuneme jen sluchátka s mikrofonem, popřípadě tu najdeme ještě 5-in1 Card slot, PC Card slot a zdířku pro zámek. Vpravo byste porty dokonce hledali zcela marně (vyjma jednoho USB konektoru). Je zde pouze větráček a vskutku netradičně umístěné posuvné tlačítko pro aktivaci WiFi, jehož existenci opět považuji za jednu z důležitých vlastností. Odpadá nám totiž zdlouhavé zapínání/vypínání přes funkční klávesy, pokud potřebujete spořit nějaké to procento baterky.

Pro připojení dalších periferií budete muset ale dozadu. Zprava doleva tu najdete port pro Ethernet a Modem, 2xUSB 2.0, VGA pro připojení externího monitoru, další USB 2.0 navíc s rozšířením pro externí napájení harddisku, 4pinový FireWire a nakonec DC napájecího kabelu. Sestava to není nijak závratná, přesto dostatečná a vpravdě zaplňuje celou hranu notebooku, takže žádat další porty by stejně vyžadovalo i zvětšování celého zařízení. Co se spodní části netbooku týče, je tu ještě navíc port pro připojení dokovací stanice, což rozhodně není špatný bonus. Samozřejmostí je WiFi a Bluetooth 2.0.

Jak již bylo řečeno, Latitude D430 je poháněn dvou-jádrem Core 2 Duo s taktem 1,33 Ghz, kterému zdatně sekunduje čipset Intel 945 a 2GB operační paměti. V základu je subnotebook dodáván s operačním systémem Windows Vista, který je i přes své nároky poměrně bezproblémovou volbou. Počítač se nezadýchává ani při práci s větším počtem středně náročných programů včetně jednoduchých grafických editorů či kancelářských balíčků všeho druhu. Větráček o sobě dává při běžném pracovním zatížení znát pouze minimálně a výrazněji se roztočí jen tehdy, když začnete například současně brouzdat internetem, hrát starší tituly z žánru Tycoon i poslouchat hudbu.

Je velká škoda, že užité dvou-jádro ULV nemá stejné přednosti i co do úspornosti. Ve středním nasazení s novou baterií budete Dell Lattitude D430 používat něco přes dvě hodiny. V případě rozšířeného battery-kitu se výdrž vyšplhá “pouze” na 5,5 hodiny.

Co se však pracovního komfortu u malého Dellu Lattitude týče, nemohu si stěžovat. Přestože touchpad nepatří k největším a klávesnice není také tak prostorná jako u modelů s větší úhlopříčkou, rozhodně se při jejím užívání necítíte stísněně. Opět ji, krom času kdy jsem notebook testoval, používám i při psaní této recenze, takže mohu s čistým svědomím konstatovat, že jsem si velice brzy zvykl. Subjektivně mi zprvu nevyhovovalo umístění Page Up a Page down, kteréžto klávesy jsou situovány pod Enter a zejména v případě Page Up u mne dříve docházelo k nechtěnému stisknutí, avšak jde pouze o zvyk. Stejně tak by bylo možné vytknout usazení trackpadu, který je sice tradičně umístěn mezi G, H, B, avšak v důsledku menších kláves již dle mého soudu postrádá praktičnosti. Tyto drobné nedostatky však malý Dell nahrazuje pracovním komfortem, který Vám dovede dopřát díky dostatečně dobrému LCD displeji s rozlišením 1280 x 800 a také většímu množství diod nad klávesnicí, indikujících většinu dějů v počítači – od zapnutého capslocku po aktivní wifi, což rozhodně potěší ve chvílích, kdy aplikace používáte ve fullscreen módu a nechcete se zbytečně zdržovat hledáním aktivních funkcí v hlavním panelu.

Pokud bych měl Dell Latitude celkově zhodnotit, tak bych přesně nevěděl jak. Na mininotebook je příliš těžký, ale i příliš výkonný. Na klasický notebook zase příliš lehký a výkonu se mu nedostává. Nakonec však, a dodávám že s jistým uspokojením, shledávám, že takový byl pravděpodobně záměr. Zacílit na lidi, kteří potřebují kompromis. Přenosnost, střední výkon a přijatelnou cenu.

Klady a zápory

+ Váha
+ Zpracování
+ Střízlivé barvy
+ Konektivita
+ Možnost připojení dokovací stanice
+ Dostatečné množství indikačních diod

-  Slabší stroj
-  Pozice TrackPointu
-  Umístění PageUp a PageDown

Technické parametry

Model: Dell Latitude D430
Procesor: Intel Core 2 Duo U7600 1,33 Ghz
Paměť RAM: 2GB
Pevný disk:  60GB
Grafický čip: Intel 945 GM
Display: 12,1″ (1280 x 800)
KonektivitaLAN, Wi-Fi, Bluetooth , Modem
Baterie: výdrž cca 2h
Portová výbava 3x USB 2.0, 2x audio IN/OUT, SD/MMC, D-Sub, FireWire, Dokovací konektor
Váha: cca 1,5 kg
Rozměry: 295 x 211 x25 mm