Uživatelská recenze Apple iPad 2

Hned ze začátku, bych rád začal tím, proč jsem si tento tablet pořídil. Hledal jsem něco, na čem si budu moci číst nebo editovat dokumenty, na čem si pustím muziku a filmy, zahraji hry. Vše co jsem hledal mi splňovalo spoustu tabletu, ale proč právě tablet od Apple?

Proč Apple iPad?

Má vše co potřebuji a navíc mě zaujala možnost, kterou nabízí AppleStore, přijít a poptat se na problém, nebo s potřebou něco si nastavit, je do začátku určitě přínosné, ano, dá se najít spousty návodů jak psaných, tak ve formě videi například na Youtube, ale osobní kontakt, je osobní kontakt a toto pro mě vyhrálo. Navíc síť AppleStore je po celém světě, takže není problém tuto možnost využít například v zahraničí na dovolené.

Začněme tím, co dostanete, když si iPad koupíte. Dostaneme překrásnou krabici, která vás zaujme na první pohled, jako ostatně vše z produkce Apple. V krabici dostaneme návod, adapter pro nabíječku, USB kabel, který je zároven kabelem nabíjecím (po připojení k adapter) a samožřejmě taky tablet. Věc kterou jsem postrádal byly sluchátka. Nicméně jako vlastník iPhonu, jsem kompatibilní sluchátka již měl, tažke nebyl problem. Každopádně, kdo sluchátka od Applu nemá, zoufat nemusí, dají se koupit na internetu zhruba od 300 korun za neoriginální, které ovšem taky poslouží.

Teď už máme tablet z krabice ven a než se nabije na první použití, pojďme se podívat na tablet jako takový. iPad 1 jako jeho předchůdce je vyráběn téměř celý z kovu, plast bych hledal pouze na logu nakousnutého jablka. Díky použitým materiálům se nemusíme bát ani hrubšího zacházení, jelikož vyniká velmi pevnou a odolnou konstrukcí. Společně s povrchovou úpravou odolává I nečistotám a otiskům prstů. Hmotnost tabletu je zhruba 600 g, což se po chvilce může zdát nepříjemné, ale je to jen subjektivní pocit. Na přední straně tabletu nalezneme kromě displaye, také kamerku pro video hovor a světelný senzor pro optimální nastavení jasu a klasický home button pod displayem. Display je také díky materiálům odolný proti poškrábání, ale osobně doporučuji si přikoupit takzvaný Smart Cover, který se na tablet “přilepí” pomocí magnetu a člověk se pak už opravdu o poškrábání bát nemusí. Navíc jako zajímavý bonus, Smart Cover umí vypnout při zaklopení a zapnout při odklopení celý iPad a také poslouží jako stojánek. Na pravém boku najdete tlačítka na ovládání zvuku a taky na úplné vypnutí zvuku a přechod do “silent modu”. Oproti tomu levá strana má “pouze” místo určené pro výše zmíněný Smart Cover. Na vrchní straně najdeme klasický on/off button a 3,5 mm Jack pro připojení sluchátek. Na spodní straně je reproduktor a slot pro nabíjecí kabel. Na zadní straně najdeme také objektiv fotoaparátu, který však není ale velmi kvalitní, pouze 0,7 Mpx.

U iPadu bych jako velké plus hledal 9,7 palcový dotykový TFT display s rozlišením 1024×768 px. Pouze na přímém slunci se může stát, že je display nečitelný i při maximálním jasu. Při běžném použití v domácnosti, nebo na pracovišti je maximální jas až moc. iPad 2 je vybaven tříosým gyroskopem, takže nechybí pohodlné otáčení/překlápění displaye. Ovšem I zde je možnost si otáčení vypnout. Líbí se mi I “klasická” funkce multi-touch, která vám usnadňuje práci například při zoomovaní textu, či obrázků. Intuitivní ovládání.

Nyní pojďme k hardwaru a softwaru. iPad 2 obsahuje dvoujádrový processor s chipsetem Apple A5, který má frkvenci 1GHz. Vysoký výkon take zaručuje grafický procesor PowerVR SGX543MP2 a operační pamět 512 MB RAM. V mé verzi je vnitřní pamět 64 GB. Operační system používám iOS 7.1.1. Dohromady s hardwarem a softwarem je iPad velmi rychlý a neseká se. Jako základní programy zde najdeme například kalendář, iBooks pro stahování a čtení knih, nebo PDF dokumentů, internetový prohlížeč Saffary, který jsem si nahradil prohlížečem Google Chrome. Jediné co zde postrádám je například budík, či kalkulačka, kterou lze bezplatně stáhnout na App Storu, kde najdeme nespočet praktických aplikací a her.

Závěrečné shrnutí

Kdo hledá výkonný a stylový tablet s intuitivním ovládáním, který I po třech letech používání nijak výrazně nezestárl, doporučuji právě iPad 2 a nebál bych se jít I do bazarového zboží, kde se cena pohybuje okolo 10 000 korun se vším vybavením. Je to ideální “parťák” na cesty, který vám poskytne na jedno nabití zhruba deset hodit zábavy. Může iPad používat jako navigaci, hudební přehrávač, herní konzoli a v neposlední řadě jako fotoaparát, I když né moc kvalitní. Co se týče her, já například vermin rád hraji Real racing 3 a I přes náročné herní požadavky iPad nemá jediný problém hru rozjet a vy si tak můžete mít stoprocentní herní zážitek. Pokud jste například zaměřeni technickým směrem, opět není problem, iPad podporuje aplikace například CAD, takže vám může posloužit pro prezentaci vašeho díla. Poslední věta na závěr, pokud jste odpůrcem produktů Apple, zkuste iPad a názor zcela jistě změníte.

Klady a zápory

+ konstrukce a design
+ velký display
+ 10 hodinová výdrž baterie
+ procesor Apple A5
+ po dokoupení, Smart Cover
+ podpora aplikací na App Store

- nekvalitní hlavní fotoaparát
- pro někoho ovládání přes iTunes
- nepodpora různých formátů videí (možně opět stáhnout vše na App Store)
- absence sluchátek
- vyšší cena

Technické parametry

Model: iPad 2 64GB Wi-Fi
Displej:  9,7“, IPS LCD, 1 024 × 768
Procesor: Apple A5 (2× Cortex-A9, 1 000 MHz, 45nm
Velikost RAM: 512 MB
Paměť: 64GB
Rozhraní: microUSB, miniHDMI, čtečka microSD karet
Baterie: výdrž až 10 hodin
Operační systém:  Apple iOS 4.3, upgrade na 7.1
Hmotnost: 613 gramů
Rozměry: 170 x 260 x 9,5 mm