Uživatelská recenze repasovaného notebooku HP Probook 4530s

Jsem studentem vysoké školy, obor Informatika. Když jsem si vybíral notebook, měl jsem jako informatik docela vysoké nároky na ergonomii, funkčnost a výkon. Dlouho jsem zvažoval výběr toho správného notebooku. Bral jsem v úvahu několik výrobců, přičemž jsem se hlavně zajímal o renomované výrobce jako je DELL, HP či Lenovo.

Výběr notebooku

Četl jsem si recenze a testy v časopisech, sbíral poznatky svých známých, kdo jaké zkušenosti s notebookem má. Mezi hlavními prioritami, kterým jsem dával velikou váhu, byla výdrž na baterii, dostatečný výkon s ohledem na budoucnost, celkové provedení konstrukce a jako studenta mě především zajímala i cena. Poohlížel jsem se i po repasovaných noteboocích, které zle mnohdy sehnat i za velmi výhodnou cenu. Po dlouhodobém rozvažování jsem si nakonec vybral nový notebook HP ProBook 4530s, zejména model XY022EA, který splňoval všechny moje požadavky, hlavně na něj byla poskytována dvouletá záruka a rozšířený servis.

Představení notebooku

HP Probook 4530s je repasovaný notebook z firemní řady společnosti HP. Je postavený na procesorech Intel, v mém provedení Intel Core i5-2410M s frekvencí 2,3GHz. Je to dvou-jádrový procesor architektury Sandy Bridge, vyráběný pomocí 45nm technologie. Rychlost odezvy systému doplňuje 8 GB operační paměti RAM DDR3 a jako úložiště dat slouží v notebooku pevný disk o kapacitě 640 GB. Ty, kteří ocení vyšší grafický výkon, jistě osloví přepínatelná grafická karta. Notebook má v procesoru integrovaný grafický čip Intel HD4000 a jako dedikovaná grafická karta je použita ATI Radeon HD6490M s 1GB paměti. Konektivita k síti je zajištěna pomocí standardního konektoru LAN, také pomocí bezdrátové sítě WIFI standardu IEEE802.11n a pomocí technologie Bluetooth. Samozřejmostí je optická mechanika, čtečka karet, přítomnost čtyř USB konektorů, grafické výstupy VGA i HDMI. Notebook disponuje kvalitní klávesnicí s alfanumerickým blokem, touchpad je zapuštěný a umožňuje tzv. multitouch, tedy multidotykové ovládání. Díky 6-článkové baterii je jeho výdrž na baterii, která má kapacitu 47 Wh, dle výrobce cca 4,5 hodin. Tento notebook je možnost zakoupit bez systému (bývá nainstalován alespoň linux), ale i se systémem Microsoft Windows 7.

Život s notebookem

Notebook vlastním třetím rokem a mohu říci, že jsem s ním nadmíru spokojen a vynaložených financí vůbec nelituji. Používám jej denně jak ve škole, tak doma. Na to, že se jedná o tři roky starý stroj, je jeho výkon stále aktuální a notebook se tak před svými novými soupeři nemusí stydět. Celkové zpracování notebooku je na vynikající úrovni. Konstrukce je pevná a notebook se nikde neprohýbá, kryt displaye je pevný a díky pokrytí broušeným hliníkem tak netrpí na prohýbání. Taktéž okolí klávesnice je pokryto broušeným hliníkem. Výhodou použití hliníku je lepší chlazení notebooku, kdy odpadní teplo má možnost díky vodivosti materiálu se rozptýlit do větší plochy. Nevýhodou může být, že při delším používání je plocha pod klávesnicí, kde si uživatel opírá zápěstí, teplejší. Notebook je sice oproti současným ultrabookům robustnější, což se projevuje na jeho vyšší váze, a při delších trasách se notebook v tašce přes jedno rameno docela pronese. Co na tomto notebooku ale oceňuji je jednoduchý přístup k hardwaru díky odnímatelnému krytu.

Jako klávesnice je použita tzv. chiclet klávesnice, na které se výborně píše, stisk jednotlivých kláves je jistý a řadí se k těm tišším. Oceňuji kvalitní potisk, který není po třech letech vůbec „smyt“.

Klávesnice by měla být navíc voděodolná, což nemám odvahu zkoušet. Taktéž touchpad je výborný. Součástí něj jsou dvě hardwarová tlačítka, jejichž stisk je také jistý. Velikou výhodou je možnost touchpad pomocí senzoru v levém horním rohu deaktivovat. Touchpad umí i detekci položeného zápěstí, nedojde tak k nechtěnému ovládání myši. Umístění konektorů je také výborně vyřešeno. Na levé i pravé straně se nacházejí dva USB konektory, které jsou od sebe cca 0,5 cm vzdáleny, nesetkal jsem se tedy s tím, že bych si třeba flash diskem blokoval ten druhý. Na levé straně se navíc nachází také HDMI a VGA konektor. Tyto dva konektory by byly hodnější v zadní části notebooku, kde se však kvůli displayi nevešly. Na pravé straně je k nalezení krom zmíněných USB konektorů také DVD mechanika. Umístění zvukových konektorů a čtečky paměťových karet v přední části notebooku považuji za vynikající z důvodu, že některá sluchátka mají kratší kabel.

Display o velikosti 15,6 palců se standardním rozlišením 1366 x 768 pixelů je sice dostatečný, ale v cenové kategorii kolem 17 000 korun bych čekal lepší display. Alespoň je matný a netrpí odlesky. Jeho menší pozorovací úhly mi ani tak nevadí. Podání barev je věrné a poměr mezi černou a bílou také dobrý. Podsvícení je technologie LED, čímž je display i úspornější.

O chlazení notebooku se stará jeden ventilátor, který ofukuje pasivní chladič společný pro procesor, čipset i grafický čip. Teploty jsou na přijatelné úrovni a ventilátor spíná při překročení určité teploty. Je tichý. Pro ty, co chtějí mít stále chlazený notebook je v BIOSu možnost nastavení trvalého zapnutí vetráčku. Při větším zatížení se ventilátor začne více ozývat, ale dle aplikace HWinfo teploty nepřekročily 60 stupňů.

Display o velikosti 15,6 palců se standardním rozlišením 1366 x 768 pixelů je sice dostatečný, ale v cenové kategorii kolem 17 000 korun bych čekal lepší display. Alespoň je matný a netrpí odlesky. Jeho menší pozorovací úhly mi ani tak nevadí. Podání barev je věrné a poměr mezi černou a bílou také dobrý. Podsvícení je technologie LED, čímž je display i úspornější.
O chlazení notebooku se stará jeden ventilátor, který ofukuje pasivní chladič společný pro procesor, čipset i grafický čip. Teploty jsou na přijatelné úrovni a ventilátor spíná při překročení určité teploty. Je tichý. Pro ty, co chtějí mít stále chlazený notebook je v BIOSu možnost nastavení trvalého zapnutí vetráčku. Při větším zatížení se ventilátor začne více ozývat, ale dle aplikace HWinfo teploty nepřekročily 60 stupňů.

Repasovaný notebook byl zakoupen společně s operačním systémem Windows 7 Professional v 64 bitové edici. Oceňuji, že certifikační štítek je z výroby nalepený pod baterií, nedojde tak k jeho nechtěnému stržení, nebo sedření licenčního čísla. Po prvním zapnutí notebooku a prvotním nastavení uživatelského jména, času a podobně mi dobrý dojem zkazilo množství předinstalovaného softwaru, který bych spíše zařadil mezi spyware. Většina uživatelů sice dokáže ocenit předinstalovaný software, ale nikoliv jejich zkušební verze. Protože by mi odinstalovávání nepotřebného balastu zabralo mnoho času, provedl jsem čistou instalaci OS z dodaných DVD, přičemž jsem zvolil pouze potřebný software. Notebook je díky výkonnému hardwaru svižný. Operační systém je načten za cca 20-25 sekund a práce s ním je na docela dobré úrovni. Jako informatik pracuji s různým softwarem, zejména s grafickým balíkem Corel, nebo s vývojářským prostředím Netbeans. Nesetkal jsem se s tím, že bych měl problém s nějakou aplikací kvůli výkonu. Věřím však, že s SSD diskem, by vše bylo ještě rychlejší. Výrobce také pro tento notebook i po třech letech stále zajišťuje podporu a vydává nové ovladače i pro operační systém Windows 8.1, který na notebooku v současnosti díky školnímu MSDNAA provozuji.

Závěr

Celkově jsem s notebookem plně spokojen a vynaložených financí nelituji. Notebook používám denně kolem 10 hodin a za celou dobu co jej vlastním mě nezklamal. Ve škole mi vydrží cca 3,5 hodiny na baterii, která je stále funkční. Pro moje pracovní účely je to plně dostačující stroj, který jistě zvládne úkoly z programařiny i z oblasti počítačové grafiky. Myslím, že mi notebook určitě ještě nějaký ten rok vydrží a jestliže si budu kupovat další notebook, myslím, že to bude opět Probook od HP.

Klady a zápory

+ pevné šasi
+ vysoký výkon
+ matný display
+ brašna a recovery média v balení
+ vynikající klávesnice a touchpad
+ dostatečná výdrž na baterii
+ LED podsvícení displaye
+ průběžná aktualizace ovladačů

- vyšší hmotnost
– display jen s rozlišením 1366 x 768 pixelů
– absence trackpointu
– absence USB3 konektorů
– některé konektory (VGA, HDMI…) by mohly být umístěny v zadní části notebooku

Technické parametry

Model: HP ProBook 4530s
Displej: 15,6″ (1366 x 768)
Dokovací stanice: nemá
Procesor: Core Duo T2300
Grafická karta: Intel HD4000 Graphics, ATI Radeon HD6490, 1GB
Velikost RAM: GB (až 2GB)
Pevný disk: 640GB, 5400 RPM, SATA III
Rozhraní: 4 x USB, VGA, 2x Audio, čtečka karet, LAN, HDMI, PC Card slot
Baterie: 6-článková, výdrž až 4,5 hodin
Operační systém: Windows 8.1 Proffesional
Hmotnost: 2,36 kg
Rozměry: 374 x 256 x 28,7 mm