Uživatelská recenze repasovaného notebooku Lenovo ThinkPad X220

Řada ThinkPad od Lenovo je nekonečná, jede si ve svém stylu a modely od sebe dělí převážně výkonem. Co se designu týče, drží si sice stále svou strohou linii v černé, ale umí své modely lišit alespoň velikostí. A jeden takový kousek jsem měla možnost recenzovat. Mám před sebou tři 12“ modely řady X, které se pro vás chystám postupně otestovat a ve finále je všechny porovnat. Dneska se podělím o zkušenost s Lenovo ThinkPad X220.

Jak jsem už zmínila, jedná se o malý notebook s 12,5“ displejem, který je díky své váze 1,5 kg a rozměrům 305 x 207 x 19 mm velmi skladný. Rozhodně je na cesty příjemnější nosit malé pouzdro s takovýmto plnohodnotným notebookem. Díky bytelnému a odolnému pouzdru si dovolím doporučit do terénu. Lenovo již několik let vyrábí ThinkPady záměrně v tomto stylu a po ty roky beze změny, jelikož tímto „designem“ a skvělou volbou materiálů zajistil kvalitu a odolnost. Opět tedy použity pevné základy konstrukce s pouzdrem z tvrzených plastů a kovovými klouby. Díky tomu notebook nikde neskřípe, neohýbá se, či neviklá. Pořád chválím odolnost povrchu proti otiskům prstů. Jako každá druhá ženská (a nejen my), používám krémy na ruce a pak se snažíme chvíli nesahat na notebook nebo leštit mastné otisky. Tady se s tím setkáme jen na víku. Na zbytku povrchu se s otisky nesetkáme.

Když se zaměříme na klávesnici a další doplňky, nesetkáme se s žádnou novinkou. Tady výrobce opět zůstal ve své linii a proto opět klasická klávesnice plnohodnotná klávesnice. I když se jedná o 12“ notebook, klávesy nejsou zmenšené. Naopak, klávesy Esc a Delete mají alespoň pro mě dokonalou dvojnásobnou velikost. Místo ušetřili na rámech kolem klávesnice, ty jsou příjemně tenké. U TouchPadu najdeme první změnu oproti klasickým modelům. Už zde nejsou samostatné ovládací klávesy. Najdeme je skryté pod TouchPadem, který taky není nijak zmenšený. X220 nemá pojistku pro otevření víka, jako většina ostatních ThinkPadů, má ale čtečku otisku prstů.  Co se baterie týče, u modelu, který jsem testovala, vydržela baterie necelých pět hodin. Kdo by hledal reproduktory, byl by jejich umístěním velmi překvapen. Jsou to dva otvory o velikosti cca jednoho cm vespod notebooku téměř pod přední hranou a kopírují šířku TouchPadu. Velikost reproduktorů by možná mohla zmást uživatele v důvěře k jejich výkonu, ovšem po vyzkoušení tomu tak rozhodně není. Jak se říká: i malý Kašpárek umí zahrát velké divadlo. A tady to platí. Hudba je naprosto výborná. Čistá, nic nešumí, hlasitost perfektní. Umístění reproduktorů směrem dolů byl taky výborný nápad, zvuk se skvěle odráží o stůl, což hlasitost ještě zvýrazní. V rámu displeje najdeme opět lampičku.

Jak je to s výkonem repasovaného notebooku Lenovo ThinkPad X220? Posuďte sami. Procesor Intel Core i5 – 2520M, RAM 4GB, systém Windows 7 Professional. Řekla bych, že je to standadtní průměr, jelikož se s těmito údaji potkávám u ThinkPadů celkem často.  To ale zase dokazuje, že ani v této konfiguraci neudělal výrobce chybu. Musím dát za pravdu, že se na notebooku pracuje skvěle, nic se nezasekává ani žádné dlouhé časové prodlevy se nekonají. Nemůžu si vynachválit obraz, i když se nejspíš opět jedná o průměr, mě jako běžnému uživateli imponuje rozlišení 1366 x 768 pixelů s grafickou kartou Intel HD Graphics 3000. Portová výbava u tohoto modelu není nijak výrazná, což trochu kazí dojem. Musíme se tedy spokojit se třemi USB 2.0, audio, čtečku karet, DisplayPort nebo klasický port pro dokovací stanici.

Ve finále není ThinkPadu X220 co vytknout. Je to cestovní notebook plný výkonu, který zajistí při práci pohodlí. Akurátní rozměry s hmotností jistě potěší majitele, kteří hledají notebook na cesty. V dnešní době bych doporučila tyhle modely ThinkPadů pro děti. Pevnost a odolnost je viditelně jednou z priorit výrobce. Přiznám se, že při testování dělám s notebooky psí kusy a u ThinkPadů jsem se ani jednou nesetkala s vrzáním, ohýbáním či jiným podobným neduhům pouzdra. Za sebe rozhodně doporučuji jakýkoliv model z řady ThinkPad.

Klady a zápory

+ velikost
+ displej
+ zvuk
+ klávesnice
+ výkon
+ kvalita pouzdra

- žádné

Technické parametry

Model: Lenovo ThinkPad X220
Procesor: Intel Core i5 – 2520M
Paměť RAM: 4GB
Pevný disk: 320 GB
Grafika:Intel HD Graphics 3000
Displej: 12,5“ (1366 x 768)
Baterie: cca 5 hodin
Porty: 3x USB 2.0, audio, čtečka paměťových karet, DisplayPort
Operační systém: Windows 7 Professional
Váha: 1,5 kg
Rozměry: 305 x 207 x 19 mm