Uživatelská recenze repasovaného notebooku Lenovo ThinkPad X201

Viditelná změna v řadě ThinkPad se stala u modelu X201, který jsme pro vás nechali otestovat, tak se podívejme na uživatelskou recenzi.

Malý notebook s 12 palcovým matným displejem a rozlišením 1280 x 800 pixelů. X201 je naprosto stejný, jako všechny ThinkPady už posledních přibližně patnáct let. Najdeme zde stejné rozložení kláves. Displej má oproti starším modelům  X dost velký rámeček, takže vypadá opticky menší. Klouby víka jsou jako obvykle kovové, stejně jako je kovový rám displeje. Zpracování je výborné a nemohu mu nic vytknout. Nepříjemná změna u X201 je nepřítomnost TouchPadu, tedy „myši“. V tomto případě lze ovládat kurzor pouze TrackPointem. A proč nepříjemná změna? Pro uživatele, kteří jsou zvyklí na TouchPad je dost složité pracovat a učit se přitom s TrackPointem. Pro mě konkrétně bylo těžké zvyknout si, že zde není běžná „myš“.

Rychlý prcek s kvalitním výkonem.  Procesor Intel Core i5 doplněný 4 GB RAM zajišťují dokonalé podmínky pro plynulou práci bez zasekávání. Malý repasovaný notebook s velkým výkonem. Protiklad, který je u tohoto modelu předností. To vysvětluje, proč se prodejní cena notebooku ve své době pohybovala kolem 40.000,- korun. Jak je víceméně zvykem u ThinkPadů, je zde také použita grafika Intel v tomto případě konkrétně GMA HD. Opět kvalita sama o sobě.

Pro práci v terénu je ideální. Svými malými rozměry 295 x 210 x 27 mm a hmotností úžasných 1,57 kg zaujme své místo v běžném denním zavazadle jako je batoh, kabelka či pracovní kufřík. Tento malý, velmi odolný notebook nepotřebuje na přenos svou zvláštní brašnu. Jak bylo zmíněno výše, kvalita tradičního pouzdra, jenž si ThinkPady drží již několik let odolá menším nárazům a díky povrchu také škrábancům. Tedy pro časté cestování značka Ideál. Výdrž baterie podle výrobce u nových modelů byla uváděna 5 hodin, což by byl krásný údaj, kdyby to byla pravda. Ovšem podle reálných testů se doba zkrátila na 4,5 hodiny. A tomu téměř odpovídá také skutečná výdrž u mého testovaného modelu, tedy něco málo přes čtyři hodiny.

Díky velikosti repasovaného notebooku je také omezena konektivita. Aby nebyla zanedbáno chlazení, jsou zde dostatečně velké výduchy, tichý chod je tedy zajištěn a k žádnému přehřívání při vysokém výkonu nedochází. I přes malý prostor je zde dostatečná konektivita v podobě audio vstupu i výstupu, VGA, tří USB portů či čtečky karet.

Řekněme, že se jedná o zmenšenou mobilní pracovní stanici. Kompromis dokonalé velikosti a kvalitního výkonu, čímž stále osloví profesionály, takže směr, pro který byl konfigurován, ale také domácnosti, kde najde své plnohodnotné využití.

Klady a zápory

+ rozměry
+ hmotnost
+ odolnost
+ rozložení kláves
+ výkon
+ displej

- absence TouchPadu

Technické parametry

Model: Lenovo ThinkPad X201
Procesor: Intel Core i5
Paměť RAM: 4GB
Grafika: Intel GMA HD
Displej: 12“ (1280×800)
Baterie: cca 4hodiny
Porty: 3x USB, audio vstup a výstup, VGA, čtečka karet
Operační systém: Windows 7 Professional
Váha: 1,57 kg
Rozměry: 295 x 210 x 27 mm