Uživatelské recenze repasovaného notebooku Lenovo ThinkPad R400

Malý notebook postavený na platformě Intel Centrino 2 zachovávající všechny tradiční požadavky ThinkPadů. Další ze stáje Lenovo, ThinkPad R400.

Začíná být ohraná písnička o kvalitním zpracování pouzdra notebooků řady ThinkPad, ale je to realita a je to velmi dobrá realita. Připravujeme pro vás článek o porovnání pouzder běžných notebooků s profesionálními stroji. Právě ThinkPad bude zástupce té profesionální třídy. Běžné repasované notebooky nemají rám, ke kterému by byl připevněn celý mozek počítače, zatímco ThinkPady mají pevný rám z hořčíkové slitiny, který chrání základní desku proti poškození nechtěným pádem. Odolnější oproti běžným notebookům je také pouzdro. Použité materiály z tvrzeného plastu a kovový kloub displeje jsou dalším prvkem vypovídajícím o kvalitě zpracování. To jsou jedny z kladů modelu ThinkPad R400.

Lenovo už vyrobilo tolik ThinkPadů, že by si člověk mohl myslet, že už nemůžou ničím překvapit. Ovšem i tady byla novinka. V době uvedení na trh modelu R400, přicházelo Lenovo s novinkou osvětlení klávesnice v rámu displeje. Kdekdo si čočku mohl splést s webkamerou. Displej o 14,1“ s rozlišením 1280 x 800 pixelů a grafickou kartou Intel HD 4500M zajišťuje i po osmi letech dobrou kvalitu obrazu. Na první pohled může trochu odradit vystouplá baterie, ale právě tato baterie přináší minimálně dvě výhody. Především delší výdrž a to v případě mého testovaného modelu starého 8 let úžasných 5 hodin a pak při otevírání notebooku funguje jako stabilizační prvek proti překlopení, tudíž lze notebook otevřít jednou rukou.

Žádná změna opět nenastala ani u klávesnice. Samozřejmě příjemné psaní na klávesnici s akurátním rozmístěním, ideální velikosti a výborný přehled. Lenovo se liší prohozenými klávesami Fn a Ctrl, což může být trochu nezvyk pro uživatele, kteří vlastnili jinou značku notebooku. Ovšem i tohle se dá vyřešit změnou nastavení v Biosu a přelepením znaků polepkami, které nabízíme v našem eshopu. Návod, jak změnit nastavení kláves najdete zde.

Ovšem výkonnostní konfigurace by v téhle době nezaujala moc uživatelů. Procesor Intel Core 2 Duo s 2 GB RAM i tak dokáže podat kvalitní výkon. V dnešní době jsou sice mnohem zajímavější konfigurace, ale vyrovná se R400 s kvalitním provedením pouzdra a na svou dobu i výkonu s dnešními notebooky v aktuální stejné cenové kategorii? Proto jsou ThinkPady stále v kurzu. Mají co nabídnout nejen prvních pár záručních let, ale i spoustu let poté vydají stejný výkon.

Jak bylo zmíněno, ThinkPady byli konstruovány pro profesionály, tedy pro velké firmy či do terénu a proto zde nenajdeme prvky určené pro zábavu. Konektivita je tedy základní, zaměřená pro kancelářské využití. K dispozici máme 3x USB 2.0, audio, dokovací konektor, VGA, FireWire nebo Express Card. Trochu postrádám u ThinkPadů HDMI port, jeden pracovní ThinkPad používám i soukromě a tato výhoda např. při domácí prezentaci vyloženě chybí. Zvuk je v případě tohoto modelu celkem kvalitní. Opět maximální hlasitost, čehož jsme si u této řady také zvykli.

Repasovaný notebook Lenovo ThinkPad R400 splňoval náročné podmínky profesionálů, kterými jistě uspokojí i dnešní ne moc náročné uživatele a odvede velmi kvalitní výkon.

Klady a zápory

+ Kvalitní baterie
+ Velikost displeje
+ Hlasitost
– Absence HDMI

Technické parametry

Model: Lenovo ThinkPad R400
Procesor: Intel Core 2 Duo
Paměť RAM: 2GB
Pevný disk: 160 GB
Grafika: Intel HD 4500M
Displej: 14,1“ (1280×800)
Baterie: cca 5 hodin
Porty: 3x USB 2.0, audio, VGA, dokovací konektor, napájení, ExpressCard, FireWare
Operační systém: Windows 7 Professional
Váha: 2,49 kg
Rozměry: 335 x 238 x 32,5 mm