Uživatelská recenze repasovaného notebooku Lenovo ThinkPad L512

Dnes vám svou recenzí přiblížím jeden starší model a jak už to u řady ThinkPad bývá zvykem, ve své době kvalitní Lenovo ThinkPad L512, ovšem ne tolik, jako většina ostatních modelů. U tohoto modelu se nejspíš myslelo také na běžné uživatele.

Řadil se do střední třídy business a byl konstruován vyloženě na práci. Klasicky matný displej s kvalitním šasi, které se drží po mnoho let. Už u tohoto modelu najdeme dokovací konektor a profesionální zabezpečení. Jelikož jde opravdu o prostou mobilní stanici, nemůžeme očekávat vysoké rozlišení. Velké mínus zaslouží absence hořčíkového rámu RollCage, zvlášť notebook této velikosti by měl mít pevný rám v základu. Tomu možná odpovídá cena, která v době uvedení na trh byla oproti ostatním ThinkPadům o 10.000,- nižší, takže základní výbava těchto modelů začínala na „pouhých“ 16.000,-

I přes nepřítomnost pevného rámu se ale nikde nic neprohýbá ani nevrže. Může za to snad jen pevné plastové pouzdro tradičně v černé barvě s hrubým povrchem. Notebook sice vypadá lacině, ale i tak oproti notebookům stejné cenové kategorie potěší svou profesionalitou. Hrubý povrch zajišťuje, že nezůstávají žádné otisky prstů, což u stejně „drahých“ notebooků s lesklým povrchem je velké zlo. Hlavními parametry modelu L512 je displej s úhlopříčkou 15,6“ a rozlišením 1024 × 768 bodů v matném provedení. V displeji také najdeme zabudované reproduktory, u kterých se ovšem nedočkáme kvalitního zvuku, přesněji si to dovolím přirovnat k reproduktorům mobilních telefonů. Takže kvalita na velmi nízké úrovni, ovšem hlasitost je hodně dobrá. V tomto případě ale k ničemu, jelikož nekvalitní zvuk těžko bude chtít někdo poslouchat „na plné pecky“.

Klávesnice je pohodlná a psaní na ní je velmi příjemné. Tento ThinkPad má odlišenou klávesu Enter modrou barvou. Což teď najdeme snad už jen u T410. Jinak jsou v porovnání s novějšími modely klávesnice stále stejné. Obraz mi přijde dost rozmazaný. Barvy celkem příjemné, ovšem neostrost je velké mínus. K testování mám model s procesorem Intel Core i3, 2GB RAM a grafikou ATI Mobility Radeon. Trochu mě rozmazlil novější repasovaný notebook např. T430, ale musím uznat, že tento starý ThinkPad šlape celkem dobře. Co se chlazení týče, není to nic extrémního, je sice slyšet, ale nehučí tolik, že by rušil při práci.

Jak už je zmíněno výše, velikostně jde opravdu o dost rozměrný notebook, 380 x 248 x 38 mm a s váhou 2,5 kg. Portová výbava je taky celkem služná. Kromě jednoho USB portu na zadní straně notebooku jsou ostatní sloty rozesety po stranách. Vlevo slot pro ExpressCard 34, audio, obrazové výstupy DisplayPort a VGA, LAN, eSATA. Vpravo najdeme dva USB porty, čtečku karet, napájecí adaptér a optickou mechaniku.

Ve finále jde o celkem dobrý notebook, ovšem stáří se na mém testovaném modelu podepsalo a to nefunkčností TouchPadu. No trochu to zkomplikovalo práci, ale nějaký defekt se dal od staršího repasovaného notebooku čekat.

Klady a zápory

+ Klávesnice
+ Velikost displeje
- Rozlišení
– Rozměry
– Zvuk

Technické parametry

Model: Lenovo ThinkPad L512
Procesor: Intel Core i3
Paměť RAM: 2GB
Pevný disk: 500 GB
Grafika: ATI Mobility Radeon
Displej: 15,6“ (1024×768)
Baterie: cca hodin
Porty: 3x USB 2.0, LAN, audio, VGA, DisplayPort, dokovací konektor, napájení, ExpressCard, čtečka karet
Operační systém: Windows 7 Professional
Váha: 2,49 kg
Rozměry: 380 x 248 x 38 mm