Uživatelská recenze repasovaného notebooku HP EliteBook 8540w

Je mi potěšením, že se mi dostal do rukou k otestování notebook s dokonalým spojením designu a výkonu. S radostí se s vámi podělím o zkušenosti s HP EliteBook 8540w, jinak nazývaným jako „výkonná mobilní pracovní stanice“.

Zaměříme-li se na design tohoto modelu, nemůžeme jinak než chválit. Na první pohled se nedá říct, že se jedná o vyloženě terénní počítač, nýbrž o elegantní repasovaný notebook. Zdání klame. Máme před sebou elegantní pracovní stroj do terénu. Jak je u řady HP EliteBook zvykem, jsou opět použity stejné materiály, jako u ostatních modelů, tedy eloxovaný hliník a hořčíková slitina, ovšem eleganci tomu dodává grafitový odstín. Rám displeje je z černého tvrzeného plastu, stejně jako spodní kryt notebooku. Velmi povedené jsou klouby víka, které jsou ze stejného kovu, jako celý povrch. Navíc je zde možnost vyklopit displej až do úhlu 180°. Použité materiály zajišťují odolnost notebooku, ovšem druhá stránka této kvality je hmotnost téměř tři kila, přesněji 2,90kg. Rozměry 374 x 250 x 35 mm spolu s váhou sice nejsou úplně to pravé ořechové pro notebook na cesty, ale očekáváme-li vysoký výkon s kvalitním obalem, musíme obětovat něco málo z pohodlí. Trochu mě mate klávesnice. Z jedné stránky si zaslouží výrobce pochvalu, že dovedl design notebooku přidáním tzv. falešné chiclet klávesnice k dokonalosti, z druhé stránky ale velikost některých tlačítek můžu jen zkritizovat. Pohodlná černá klávesnice s dostatečně velkými mezerami, s klasickým rozložením, na které jsme u HP zvyklí. V tomto případě navíc s numerickou klávesnicí, je pohodlné psaní zajištěno. Ovšem velmi mě znepokojuje malé enter, které musím hledat pokaždé, když jej chci stisknout. Kurzorové klávesy by také mohli být větší. I u tohoto modelu samozřejmě najdeme TrackPoint, druhou variantu TouchPadu. Tady ale také musím trochu kritizovat a to velikost ovládacích kláves. Jsou úzké a téměř skryty v hraně mezi klávesnicí a TouchPadem. Tak jako u předchozích levnějších modelů je i zde dotykový panel s tlačítky pro ovládání např.hlasitosti nebo wifi. Výrobce nezapomněl ani na lampičku, kterou instaluje do téměř všech businnes modelů.

U stroje takové kvality, respektive stroje konstruovaného na základě vysokých požadavků náročných uživatelů a musím podotknout, že dle výsledku nebyli požadavky nijak malé, se nešetřilo ani portovou výbavou. U počítače takového výkonu se musí očekávat dostatek USB portů, přesněji zde najdeme pět USB portů, z toho dva SuperSpeed (3.0). Navíc dokonale rozmístěné tak, že si připojené příslušenství nepřekáží. Další ze standardní portové výbavy jsou sloty eSATA, VGA pro výstup analogového obrazu, audio vstup a výstup, LAN, DisplejPort pro výstup digitálního obrazu, ExpressCard a připojení telefonní linky analogového modemu. Samozřejmostí je opět port pro dokovací stanici. Bez toho se již notebooky snad už ani nevyrábějí.

To nejlepší na konec aneb něco pěkného o samotném výkonu notebooku HP EliteBook 8540w. Jak bylo již zmíněno, jelikož se jedná o výkonnou mobilní pracovní stanici, bylo na výrobce kladeno velké množství požadavků a ty byli opravdu dokonale splněny. Model 8540w s displejem 15,6“ a naprosto dokonalým rozlišením 1920 x 1080 pixelů s grafikou NVIDIA Quadro FX totiž nejen, že skvěle zvládne velmi náročné grafické operace, ale pohled na pěkný obraz rozhodně potěší oko svého majitele. Má bezchybné pozorovací úhly, které můžete shlédnout v naší fotogalerii níže. Dostatečnou rychlost zajistí 4 GB RAM, které je možné rozšířit přidáním modulů až na 16 GB. Vysoký výkon poskytne procesor Intel Core i7 CPU. Celkovou kapacitu paměti v základu máme 320 GB, vzhledem k velkým možnostem připojení externích disků je kapacita naprosto dostačující. Opět nainstalován Windows 7 Profesional. Během testování jsme se dočkali při různě náročných pracech výborné odezvy, dovolím si říct, že vyloženě bleskové. Takže takto nakonfigurovaný model jistě uspokojí velké množství uživatelů.

Zabezpečení notebooku zajišťuje integrovaný Security Manager v balíku HP ProtectTools jehož součástí je správa hesel, blokování vybraných zařízení či přihlašování do systému pomocí čtečky otisku prstů. Čtečka je umístěná na ne úplně nejlepším místě v pravém dolním rohu. Celkem často si při práci jednoduše zavadím dlaní o čtečku a systém mi to dal hned jasně najevo hlasitým signálem a varováním o neplatném otisku. To se dá jednoduše v nastaveni vypnout, ovšem pro ty,kteří toto zabezpečení využívají je umístění čtečky nevýhoda. Pochvalu si zaslouží klávesnice s tenkou ochranou ve spod, která má chránit základní desku od nechtěného polití tekutinou a odtokovými otvory na spodní části šasi. Nepotěší osmi-článková baterie, která vydržela pouhé 2,5 hodiny. Omluvou tomu je ale velmi kvalitní výkon.

Již několikrát bylo v článku zmíněno, že repasovaný notebook HP EliteBook je kvalitní, výkonem nabitý odolný notebook sestavený na základě nemalých požadavků náročných uživatelů. Závěrem nejde říct nic jiného, že tyto požadavky výrobce do detailu splnil. Tomu také odpovídala prvotní prodejní cena 50.000,-

Klady a zápory

+ výkon
+ rozlišení
+ procesor
+ pohodlná klávesnice
+ design
+ lampička
+ velikost displeje
- malé klávesy enter a kurzory
- váha a rozměry

Technické parametry

Model: HP EliteBook 8540w
Procesor: Intel Core i7 CPU
Paměť RAM: 4GB DDR3
Pevný disk: 320 GB se SATA rozhraním
Grafika: NVIDIA Quadro FX 880M
Displej: 15,6“ (1920 x 1080)
Baterie: cca 3 hodiny
Porty: 3x USB, 2x USB SS, eSATA, audio, SD, LAN, VGA, DisplayPort, ExpressCard 34, dokovací konektor, telefon
Operační systém: Windows 7 Professional
Váha: 2,90 kg
Rozměry: 374 x 250 x 35 mm