Uživatelská recenze repasovaného notebooku Dell Latitude E6400

Repasovaný notebook Dell Latitude řady E6400 jsem zakoupil během svých studií a dodnes jej považuji za nejlepší volbu, jakou jsem s ohledem na rozpočet mohl v dané době provést. Ale pěkně od začátku.

Dell Latitude řady E6400 jsem zakoupil během svých studií a dodnes jej považuji za nejlepší volbu, jakou jsem s ohledem na rozpočet mohl v dané době provést. Ale pěkně od začátku.

Delly tehdy nové řady Latitude E přinesly mnoho řešení, která firma užívá dodnes.  Nahradily starší řadu Latitude D, přičemž přinesly modernější, hranatější design, novou generaci dokovacího konektoru a modulární šachty na optickou mechaniku. Samozřejmostí pak byly inovace v technologiích.

Ve stejné době se přitom dočkaly inovací nejen modely Latitude, které jsou určeny k univerzálnímu mobilnímu nasazení, ale také modely Precision. Jejich zaměření je na výkon, přičemž řada M2400 se dočkala téměř shodného šasi, displeje a ovládacích prvků.

Sám model E6400 používá velmi solidní, hliníkové šasi, jehož povrchová úprava nicméně není z nejpříjemnějších.  Nepovažuji to za zásadní problém, nicméně je třeba říci, že z notebooků, které jsem měl tu čest používat, byly materiály opěrky zápěstí právě zde nejméně příjemné. Kov je až na několik výjimek použit na celém notebooku, což zaručuje to, že snese i hrubší zacházení.  Šasi ani po docela dlouhém používání není nijak poškrábané, jen na rožcích se lak odírá. Vzhledem ke staří to považuji za velmi dobrý výsledek.

Jediným kritickým místem šasi je mřížka reproduktorů. Ty se nacházejí po stranách klávesnice a jsou z odlišného materiálu než zbytek šasi. Mřížka nad výdechem ventilace se od větráku nahřívá a lakování měkne. Má pak tendenci se loupat, jak se to děje na testovaném kusu. Podle reakcí na fórech to není ojedinělý problém, jde nicméně o výhradně estetickou vadu.

Podívejme se nyní na strany notebooku. Ta přední je velice čistá, nachází se zde jen slot na SD kartu a tlačítko, kterým lze odemknout víko displeje. To tedy drží zavřené mechanicky, nejen silou kloubů či magnetů.

Levá strana nabídne dominantní výdech ventilace, kterému sekunduje volitelná čtečka bezpečnostních karet, USB konektor, eSata konektor a VGA výstup na displej.  Nalezneme zde také štěrbinu pro zámek Kensington lock.

Zadní strana nabídne napájecí konektor, DisplayPort, LAN a volitelný konektor pro modem. Místo mezi konektory přitom může vyplnit zvětšená baterie.

A zbývá strana pravá, která je na možnosti nejbohatší. Nalezneme zde dvojici konektorů USB 2.0, vstup pro mikrofon, výstup na sluchátka a port FireWire. Je zde také možné šoupátkem vypnout WiFi. A nalezneme zde také dvě šachty. Jednou je šachta MediaBay, ve které obvykle nalezneme optickou mechaniku. Na její místo nicméně lze vložit i rámeček pro další pevný disk nebo jen záslepku pro minimalizaci hmotnosti. A k dispozici je také ExpressCard slot, díky kterému je možné notebook dovybavit například USB 3.0 konektorem.

Obhlídku pokračujme otevřením víka displeje. Základně dominuje kvalitní klávesnice, která je poměrně tichá a nepíše se na ni vůbec špatně, ale má na notebooky poměrně velký zdvih.  Dell za příplatek montoval také podsvícenou klávesnici, kterou je možné sehnat k pozdějšímu namontování. Uprostřed klávesnice je trackpoint, který doplňují tři tlačítka pod mezerníkem. Těsně pod nimi pak nalezneme klasický touchpad. Ten je nicméně malý a nepracuje se na něm vůbec dobře. Ovládání trackpointem je tak jednoznačně lepší možností.

Vedle klávesnice nalezneme dvojici reproduktorů. Jejich podání je poplatné době a určení. Hlas reprodukuje poměrně dobře a na skype je zvuk naprosto použitelný, hudbě chybí jakýkoliv prostor a dynamika.  Film se samozřejmě pustit dá, jen nelze čekat zážitek jako s multimediálním notebookem. Je nicméně třeba říci, že do některých manažerských počítačů se ještě nedlouho před započetím výroby řady E6400 dával jen jeden a to velmi nekvalitní reproduktor.

Na víku pak nalezneme displej. Ten může mít rozlišení 1280×800 px, nebo jako v případě testovaného kusu, 1440×900 px. Modely s vyšším rozlišením jsou na trhu vzácnější, já je však určitě doporučuji. Displej je matný, jeho pozorovací úhly jsou dobré. Není problém pracovat i venku na slunci, jen je třeba se připravit na to, že s plným jasem půjde energie v baterii poměrně rychle dolů. K dispozici je i senzor pro automatickou regulaci jasu, ale ten doporučuji vypnout. Když si zrovna neví rady, odvděčí se nepříjemným poblikáváním. Já jsem počítač zakoupil s defektem na displeji, který je vidět i na fotografiích. Jde jen o vadu daného kusu, žádný obvyklý problém.

Nad displejem najdeme drobný vstup pro mikrofon, vedle kterého se může nacházet webkamera, která ve zkoušeném kusu chybí. Naopak pod displejem nechybí už zmíněný senzor osvětlení, díky kterému umí stroj automaticky regulovat jas displeje.

Za pozornost stojí také pohled na spodní stranu. Zde nalezneme dokovací konektor, který je možné připojit ke stanicím Dell PR02X a PR03X. Největší výhodou je možnost trvalého napojení externího displeje a příslušenství, přičemž grafická karta bez problémů zvládá připojení dvou Full-HD displejů.

Šasi jako celek je velmi pevné a nemá tendenci se nijak kroutit či praskat. Displej i po čtyřech letech používání drží docela pevně, byť drobný pohyb již lze zaznamenat. V používání to ale nijak neruší. Pevná záda displeje lze jen těžko promáčknout a je vidět, že stroj snese i opravdu hrubé zacházení.

Jaký je tedy notebook při reálném používání? Je vidět, že Dell si dal s tehdy premiérovou řadou záležet. Na klávesnici se velmi dobře píše, rozložení je standardní a je dobře, že Dell zachoval plnou velikost směrových šipek, které někteří výrobci rádi zmenšují.

Výdrž na baterie je důležitá a výrobci to vědí. K modelu E6400 je možné získat tři velikosti baterie. Menší typy, 4článková a 6článková nijak nevystupují z těla počítače, zatímco rozšířená 9článková s kapacitou 85 Wh již tvoří hrb na zádech, který ale zavazí jedině při ukládání do batohu. Větší problém je pak hmotnost. Na druhou stranu, tato velká baterie umožní, je-li nová, běžný kancelářský běh přes šest hodin. Při opravdové snaze se lze dostat až na osm hodin práce.

Pokud navíc kapacita velké baterie nestačí, existuje také speciální externí baterie, která se připojuje přes dokovací konektor. Kapacita 95Wh bude i s menší interní baterií bohatě stačit na celý pracovní den.

Výkon bohatě stačí na veškeré kancelářské aplikace běžící pod Windows 7, aniž by se počítač i ve spojení s prohlížením webu a přehráváním hudby výrazně zadýchával. Samozřejmě není problém pouštět i filmy, které dovede přehrát i v plném HD rozlišení.

Problém nicméně bude s hrami. Výkon procesoru by na starší hry stačil, ale jako nedostačující se brzy ukáže grafický výkon.  Pokud se nicméně zřeknete nádherného prostředí a uvědomíte si, že i staré hry byly mnohdy velmi zábavné i bez dokonale propracovaného 3D prostředí, prostor na ukrácení dlouhé chvíle se najde i na pracovním stroji.

Příjemné je, že i při déletrvající zátěži se počítač nezahřívá. Plochy, kterých se při psaní ruka dotýká, zůstávají téměř beze změny teploty, při vysoké zátěži se zvyšuje teplota jen v přímém okolí žebrování výstupu ohřátého vzduchu. Pro dobré chlazení je však přirozeně nutné udržovat větrací otvory nezanesené prachem zevnitř. Díky snadné demontáži pouhých tří šroubků to ale není žádný problém.

Díky kvalitně odvedenému chlazení není problém udržet počítač při běžné práci prakticky bez nutnosti aktivního chlazení. Nízké otáčky jen ševelí, nijak neruší. Při vyšším zatížení a tedy i vyšších otáčkách je již slyšet jak proud vzduchu, tak i větráček, kterému by po letech provozu možná prospěla výměna. Stále však nejde o rušivý hluk, v zalidněné místnosti zanikne, o samotě jej lze bez potíží vyrušit hudbou.

Repasovaný notebook nabízí také řešení pro bezpečnost dat. K dispozici je slot pro bezpečnostní kartu i možnost čtení otisku prstů. Díky systémovému kódování by neměl být problém zabezpečit počítač na velmi vysokou úroveň bezpečnosti. Tuto vlastnost jsem nicméně nevyzkoušel.

Pro koho tedy je? Zejména pro ty, kterým stačí na dnešní dobu již spíše podprůměrný výkon, avšak chtějí počítač, o který se nemusejí příliš bát. Díky pevnému šasi snese kdejakou ránu a velmi dostupná cena znamená, že případná ztráta nebude tolik bolet. Počítač si umím představit i jako první stroj pro děti, který přežije i nějaké to stržení ze stolu.

Klady a zápory

+ výborný poměr ceny a kvality
+ kvalitní šasi

- špatný touchpad
- špatný zvuk

Technické parametry

Model: Dell Latitude E6400
Displej: 14,1″ (1280×800)
Dokovací stanice: ano
Procesor: Intel Core2Duo P8700 2,53 GHz
Grafická karta: Intel GMA 4500
Velikost RAM: 4 GB
Pevný disk: 160 GB
Rozhraní: 4x USB 2.0, DisplayPort, VGA, RJ45, eSata
Operační systém: Windows 7 Professional
Hmotnost: 1,95 kg
Rozměry: 335 x 238 x 27-31 mm