Uživatelská recenze repasovaného notebooku Acer Aspire One A150

Jak je známo, není notebook jako notebook. Nabídka je obrovská. Na výběr máme z mnoha náležitostí, ať je pro nás prioritou výkon, design či velikost, vždy si vybereme. A dnes se podíváme právě na ten nejmenší repasovaný notebook z nabídky.

Lákadlem může být na první pohled moderní design s leštěným metalickým povrchem. V nabídce je hned několik možností barevného provedení pouzdra, v našem případě jde o model v modré. Vzhledově je, dovolím si říct, velmi povedený. Takový tradiční design Aceru v mini provedení.  Druhá stránka líbivého leštěného povrchu je viditelnost otisků prstů. Na pěkném vzhledu tento fakt dost ubírá na kladném hodnocení. Dostačujícím se může zdát 8,9“ displej s širokým rámem v silném víku. Ano, když velikost byla právě důvod, proč si uživatel mini notebook pořídil. Není úplně ideální na kancelářskou práci, spíše jde o pomocníka na cesty. Acer Aspire One A110 nevypadá propracovaně jen díky vyhlazeným liniím, ale také může zlákat svou bytelností. Samotný displej je osazen ve víku o tloušťce skoro 1cm. Na tak malý notebook je to celkem dost, zvlášť v porovnání s profesionálními 15“ notebooky. Silné víko ale není nijak na závadu, právě naopak, působí velmi bytelně. To podtrhávají také zde použité celkem silné klouby víka, které sice designově notebooku moc nelichotí, ale kdo ví, proč výrobce zvolil takovou variantu vzhledu.

Klávesnici není co vytknout. Nejen, že na tak malý počítač má dostatečně velké klávesy, ale také klasické rozložení znaků tak, jak jsme zvyklí u většiny značek, je velké plus zvlášť při časté výměně počítačů. Psaní je pohodlné, tiché a velikostí notebooku nijak omezující. Jednomu detailu ale malé mínus dát musím a to ostré hraně mezi mezerníkem a TouchPadem. Mezerník se za hranu schová, takže při stisknutí palec opřete o hranu. Čímž je použití celkem omezené, pro mě nepohodlné a nepříjemné. Zmíněný TouchPad si zde hraje také ve svém stylu. Ač velmi omezen prostorem ale splňuje náležitosti běžného notebooku a to stylovým rozložením ovládacích tlačítek na boku TouchPadu namísto běžně umístěných vpředu.

Jak je na tom Acer s výkonem? Dostatečně. Surfování na internetu, malá administrativa, využití médií není pro mini notebook žádná náročná práce. Zvládne tedy bez sebemenšího zádrhelu a to díky procesoru Intel Atom CPU N270 1.60 GHz a 1GB RAM v základní konfiguraci. Také displej nabízí příjemné užívání a to velmi pěknými barvami. Hlasitost není sice nijak vysoká a zvuk také není úplná diskotéka, ale jelikož jde o notebook pro běžné domácí (cestovní) užívání, nemůžeme očekávat všeho maximum. Velkým negativem je ale příliš hlučné chlazení. Ani ne tak při práci na notebooku, jako při jeho režimu spánku. Lidově řečeno dost hlasitě hučí.

Na mini notebook máme celkem širokou možnost konektivity. K dispozici nám jsou 3x USB 2.0, audio, VGA, LAN a čtečka paměťových karet. Myslím, že ač jde o notebook malých rozměrů s ne úplně nejvyšší konfigurací, nabídka portů je dostačující.

Jedná se o počítač starý 8 let a přesto vypadá stále velmi zachovale. Víko pevné, pouzdro nevrže, neohýbá se. To dokazuje, že se zde výrobce nezaměřil pouze na design, ale také na odolnost a ta zde byla splněna. Pod skladným cestovním notebookem si představuji takový repasovaný notebook, jako je Acer Aspire One A150.

Klady a zápory

+ rozměry
+ barvy displeje
+ klávesnice
+ konektivita
+ dostatečný výkon
- chlazení
– leštěný povrch
– hrana u mezerníku

Technické parametry

Model: Acer Aspire One A150
Procesor: Intel Atom CPU N270
Paměť RAM: 1 GB
Pevný disk: 160 GB
Grafika: Intel GMA 945GSE
Displej: 8,9““
Rozlišení: 1024 x 600 pixelů
Porty: 3x USB 2.0, VGA, RJ-45, audio, čtečka paměťových karet Multi – in – 1, SD Card
Operační systém: Windows XP
Váha: 1,26 kg
Rozměry: 249 x 195 x 36 mm