Máme pro vás trochu jinou recenzi a to v podobě porovnání již testovaných notebooků od Lenova řady ThinkPad modely T410, T420 a T430. Bylo zajímavé porovnávat a zkoumat v čem zásadním se modely liší a proč bychom si měli koupit právě ten nebo onen model?

Možná je lepší, že Lenovo drží u této řady stále stejný styl, než aby se zaměřili spíše na design a zaspali tak u výkonu. Na první pohled máme před sebou tři zcela totožné modely, barva i materiály pouzder se nijak neliší. Ovšem, podívejme se trochu detailněji. Když se zaměříme právě na materiál pouzdra, jediná změna se děje u modelu T430, kde je zadní strana víka „pogumovaná“, díky čemuž notebook neklouže z rukou. Hrubost povrchu je ovšem u všech stejná a chvályhodná. Postavíme-li všechny tři modely vedle sebe, zjistíme hned několik rozdílů. T410 má jiné rozměry. Možná díky silnějším rámům šasi vypadá na první pohled bytelněji, i když jde jen o první pohled, jelikož použité materiály jsou u všech ThinkPadů stejné. Nebo díky jiné velikosti displeje. T410 má jako jedná z těchto tří modelů poměr stran 16:10.  Nevím, jestli tím 420 a 430 úplně vyhrálo, jelikož zrovna mě se lépe pracovalo na čtvercové 410 než na obdélníkovém novějším displeji. Rozlišením také zaostává 410, kde je 1280×800 pixelů, zatímco modely T420 a T430 jsou vylepšeny na 1366×768 pixelů. Není to nijak radikální vylepšení, ale změna to je.

Baterie, zde je docela výrazná změna. U testovaných modelů nejdéle vydržela baterie u T430, tedy necelých sedm hodin, u T410 šest hodin, ale u T420 pouze tři hodiny. A to i přes to, že u všech modelů byla práce při testování stejná. Vypadá to, jako by T420 výrobce konstruoval horkou jehlou, tedy na rychlo, jelikož oproti T410 a T430 je ve spoustě věcech pozadu. Například chlazení, není to úplné topení, ale zahřátí je cítit, tedy i chlazení je slyšet, kdežto u ostatních dvou modelů je počítač stále studený a o běžícím ventilátoru nemáte při práci ani tušení. Velmi příjemná změna nastala u modelu T430 a to chiclet klávesnicí s dvoustupňovým podsvícením. Touto klávesnicí si T430 získá nejednoho uživatele.

V každém modelu byla možnost otestovat novější a novější procesory. Co model, to lepší výkon. Obrovská změna nastala u grafiky, kde použili na svou dobu skvělé řady. Logicky je na tom T430 s grafikou Intel HD Graphics 4000 nejlépe. Změna nastala u portové výbavy a celkem výrazně. Zatímco 410 má 4x USB 2.0, 420 pouze 3x a 430 také 4X, ale tentokrát dva z toho jsou 3.0. Každý model má USB konektory jinak rozvržené, nešťastně je má umístěné T410, kde najdeme tři na jedné straně, kdy je celkem problém zaplnit všechny tři najednou kvůli prostoru pro externí příslušenství. T420 má rozmístění asi nejvhodnější, jelikož má každý konektor na jiné straně notebooku. T430 má dva vlevo, jeden vpravo a jeden na zadní straně notebooku. Modely T410 a T420 mají místo USB 3.0 alespoň eSATA rozhraní.

Ve výsledku si myslím, že co model to malé vylepšení najdeme, ale nijak razantní. A jak už to tak bývá, novinky zaujmou vždy více a tak to bylo i u mě. Model ThinkPad T430 je u mě za pohodlnou chiclet klávesnici navíc s podsvícením, nejlepší variantou řady T.