Codebook slouží pro jednoduchou orientaci v jednotlivých řadách výrobců notebooků. Dnešní článek navazuje na předchozí a představuje další dva japonské výrobce korporátních počítačů. Joint Venture společností Fujitsu a Siemens už v současnosti neexistuje, neboť veškerou výrobu převzala v roce 2009 japonská značka Fujitsu.

Toshiba

Toshiba je japonský světový technologický konglomerát. V současnosti působí v mnoha oblastech a mezi nimi patří i počítače. Portfolio Toshiby v současnosti tvoří 4 základní řady. Pracovní Tecry, manažerské přenosné Portége, herní Qoismio, spotřebitelské Satellite a Satellite Pro. V současné době se nachází na pátém místě v prodeji a výrobě počítačů hned po čínské jedničce Lenovu, americké dvojci HP a Dell a Tchajwanskému Aceru.

Portégé

Toshiba Portégé je high-end ultra přenosná řada pro profesionály. Každý model Portégé se poté rozlišuje ještě písmenky např. R, A, Z. V současné době zastupuje tuto řadu, pouze řada Z. Předností notebooků Portégé jsou především ultratenký design vhodný k častému přenášení. Nutno však podotknout, že i přes malé kompaktní rozměry nabízí Toshiba jako jeden z mála výrobců úplnou sadu základních portů. Jiní výrobci v rámci ztenčování museli provést jisté ústupky v podobě absence některých větších portů či nutností použití nepraktické redukce.

Satellite (Pro)

Satellite a Satellite Pro je spotřebitelská řada od Toshiby určená pro co nejširší použití. Proto se modely v rodině Satellite značně liší. Hlavním poznávacím znakem je opět písmenkové značení definující vybavenost jednotlivých modelů. Nejnižší vstupní model má označení Satellite s písmenkem C, N resp. NB a M. Mírně vybavenější modely poté zastupuje písmenko Z a U, které jsou navíc zaměřené na menší tloušťku a multimédia, a proto mají multidotykové displeje.

Tecra

Řada Tecra je typická pro náročné lidi do kanceláří velkých korporací. Stejně jako Toshiby Portége se dále rozlišují na základě přidělených písmen, v tomto případě R a Z. Vrcholné modely dokáží uspokojit tu nejnáročnější klientelu s těmi nejnáročnějšími požadavky. Všechny současné Tecry nabízí minimálně fullHD rozlišení a antireflexní vrstvu displeje.

Fujitsu-Siemens (Fujitsu)

Společnost Fujitsu-Siemens byla společný podnik japonského výrobce Fujitsu a německého Siemensu (tzv. joint venture). Od roku 2009 odkoupil veškerý podíl Siemensu (v Joint Venture) právě japonský spojenec a všechny notebooky jsou tak prodávány pod značkou Fujitsu. Fujitsu-Siemens působil v oblastech kapesních počítačů, desktopů, serverů, osobních počítačů (řada Esprimo, Amilo a Lifebook) a dalších produktů a služeb. V současné době pod taktovkou Fujitsu nabízí spotřebitelskou, a zároveň profesionální řadu Lifebook a čistě profesionální řadu Celsius.

Lifebook

Řada Lifebook je od převzetí Siemensu společnosti Fujitsu velmi různorodá. V této řadě jsou jak ty nejlevnější modely, tak i čistě profesionální manažerské modely. Hlavním poznávacím znakem je první a druhé písmenko následující za názvem Lifebook. Písmenko A resp., AH jsou základní modely pro domácnost a studenty. Písmenko E už uspokojí náročnější uživatele vyžadující kvalitnější zpracování a širší možnost výběru velikosti displejů. Konečně písmenka S a U představují profesionální manažerské notebooky splňující ty nejnáročnější požadavky, jako jsou kvalitní kovové materiály, nízká hmotnost a např. možnost připojit k dokovací stanici.