Codebook slouží pro jednoduchou orientaci v jednotlivých řadách výrobců notebooků. Dnešní článek se zaměřuje na tři významné výrobce korporátních počítačů. Postupně budou představeny všechny významné značky a jejich řady, a to včetně podrobnější definice jednotlivých modelových řad.

Dell

Značka Dell je ve světě počítačů známá už více než 30 let. Dlouhodobě si držela první příčku v prodeji osobních počítačů, než ji předběhl americký konkurent HP a následně velmi dravé čínské Lenovo. V dnešní době se společnost zaměřuje především na korporátní klientelu v podobě serverů, datových médií, switchů a různých softwarů a periférií. Pro spotřebitelský sektor poté nabízí osobní počítače, monitory, tablety, periférie apod. V portfoliu osobních počítačů lze nalézt hned několik řad notebooků. Nejkvalitnější a zároveň nejdražší řada se skrývá pod označením Latitude resp. Precision. Tyto pracovní manažerské nástroje jsou konstruovány, aby odolávaly nadstandardním zacházením a uspokojovaly potřeby těch nejnáročnějších firemních klientů.

Latitude/Precision

Řada Latitude jsou korporátní notebooky určeny pro nejnáročnější uživatele, většinou pro manažery. Výrobní linky pro řadu Latitude jsou specifické tím, že v průběhu výrobního procesu jednoho modelu nedochází k změnám komponentům na rozdíl od notebooků typicky pro spotřebitelský sektor. To má zajistit v celkovém součtu především zjednodušení a zkvalitnění podpory pro korporace. Hlavní odlišností oproti např. řady Inspiron apod. je ve vnitřní kovové konstrukci a mnohých vylepšeních (různé čipy, senzory), které májí ochránit notebook proti nárazům a pádům. Hlavními konkurenty řady Latitude jsou řada ThinkPad od Lenova a řada Elitebook od HP.

XPS

Řada notebooků bývala v minulosti považována za korporátní notebooky poskytující maximální výkon a poté jako herní počítače. Postupem času se však profilovala jako nejvyšší řada pro spotřebitelský sektor s atraktivním designem avšak s důrazem na mobilitu a dostatečný výkon. Čistě herní notebooky Dellu nyní zastupuje značka (řada) Alienware. V současné době (2014) z důvodu konvergence tabletového a notebookového světa, se tu nachází i modely s otáčejícím dotykovým displejem s přídavkem DUO.

Vostro

Do roku 2013 byla řada Vostro zaměřena na malé podnikatelské subjekty a mírně náročnější domácí uživatele. Pro velké korporace byly určeny XPS a Latitudy. V současné době se nachází v této řadě i široká nabídka ultrabooků zaměřující se na střední třídu. Tomu odpovídá i cenová úroveň, která se řadí nad základní Inspirony a pod stylové XPS a profesionální Latitude a Precisiony.

Inspiron

Produktová řada Inspiron cílí na úplné začátečníky a mírně pokročilé uživatele. Proto se snaží pokrýt téměř všechny segmenty trhu od netbooků, klasických notebooků až po mírně pokročilé notebooky a desktopy. Nutno však podotknout, že starší notebooky Inspiron zastupovaly tu nejvyšší řadu a s tím souvisely i kvalitnější a především dražší použité materiály při výrobě. Tuto úlohu v dnešní době zastoupily řady XPS a především Latitude.

HP

Hewlett-Packard neboli zkráceně HP je americká nadnárodní technologická společnost, jež má více než 75 let bohatou historii. Je to jedna z největších firem ve svém oboru na světě. Působí téměř ve všech zemích světa, a zároveň pokrývá široký rozsah působnosti od počítačového hardwaru přes síťový a paměťový hardware po software a dalších služeb, a to vše nejen pro domácnosti, ale i pro firmy, školy, veřejnou správu apod. Zajímavostí je pokoření hranice 100 miliard dolarů v rámci tržeb za fiskální rok. HP je první technologickou společnosti, které se to podařilo.

EliteBook

Elitebook je nejvyšší premium značka notebooků HP cílící na byznys třídu. EliteBooky jsou navrženy tak, aby splňovaly nejpřísnější nároky nejen korporátní klientely, ale také vysoce náročných uživatelů vyžadující pořádný pracovní notebook. Elitebooky splňují i standardy spolehlivosti a výkonů v extrémních podmínkách pro vojenské účely. Tyto notebooky jsou vybavené šasi z hořčíkové slitiny a z materiálů odolávající drsnější zacházení. Přímými konkurenty Elitebooků je řada ThinkPad od Lenova a řada Latitude od Dellu. V současnosti HP nabízí souběžně i vysoce výkonné mobilní stanice Zbook sloužící pro profesionální grafické využití včetně her.

ProBook

Řada ProBook je zaměřená na méně náročné firemní uživatele. Cenově i vybaveností jsou o úroveň pod „elitní“ řadu Elitebook. ProBooky jsou na trhu relativně krátkou dobu, a to teprve od roku 2009. V současnosti jsou ProBooky rozděleny do tří sérií. Na S-series, B-series a M-series. Zatímco S a B-series se od sebe tolik neliší, M-series naopak nabízí hliníkové popř. hořčíkové šasi s nízkou hmotností a tloušťkou. Díky své oblíbenosti si našly i velké množství spokojených zákazníků z řad běžných „domácích“ uživatelů.

Lenovo

Značka Lenovo je ve srovnání s ostatními počítačovými společnostmi relativně mladá. Do povědomí lidí na celém světě se dostala až v roce 2005 nákupem divize osobních počítačů IBM, tedy jedním ze zakladatelů počítačového průmyslu. Od tohoto milníku zažívá Lenovo dynamický růst a jen za poslední 3 roky se stalo nejrychleji rostoucí počítačovou firmou na světě. To vyvrcholilo v získání první pozice v prodeji osobních počítačů a v roce 2014 odkupem mobilní hardwarové divize Motoroly od internetového gigantu Google. V současnosti tvoří její portfolio osobní počítače řady ThinkPad a IdeaPad, dále tablety, smartphony, servery a další zařízení.

ThinkPad

ThinkPad je nejvyšší řada notebooků původně vyvinutá a vyráběná firmou IBM. Od roku 2005 změnila počítačová divize majitele, ale na řadu ThinkPad to prakticky nemělo žádný vliv. ThinkPad si více než 20 let udržuje svůj jedinečný konzervativní hranatý design, a to vše s důrazem na vysoce kvalitní zpracování a špičkovou mechanickou odolnost, ideální pro business sféru. To vše navíc doplněné nadstandardními funkcemi v oblasti zabezpečení dat. Legendární je také kvalitní kovový ochranný rám Roll Cage typický pro řadu T, R, W a některé notebooky řady X. Nové generace se přizpůsobují trendu ztenčování, avšak při zachování (vylepšení) pevné konstrukce a perfektní klávesnice. Neustálé inovace nabízí také elegantnější tělo se špičkovými technologiemi a díky použití nových materiálu v podobě karbonu snesou i drsnější zacházení. Zajímavostí je použití těchto notebooků v extrémních podmínkách, jako je horolezectví na vrcholové úrovni (dobývání Mont Everestu a zaznamenávání dat). Od roku 1993 jsou ThikPady jediné notebooky certifikované pro použití v NASA a na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Stejně tak tyto notebooky prošly i přísnými testy pro armádu USA, což o kvalitách této řady mnohé vypovídá.

IdeaPad

Řada Ideapad je spíše orientovaná na spotřebitelský sektor na rozdíl od řady ThinkPad, která ctí tradice původního majitele IBM. Ideapady jsou totiž od počátku vyvíjeny a prodávány společnosti Lenovo a první na co kladou důraz je především design kombinovaný s praktickou funkčnosti. Typické je také nepřeberné množství variant a konfigurací. V posledních letech jsou velmi oblíbené tzv. ultrabooky, jež právě spojují v případě Lenova kvalitní kovové tenké tělo a nízkou hmotnost. Unikátním modelem Ideapad Yoga je poté Lenovo inovátorem v oblasti konvertibilních zařízení spojující výhody notebooku a stále více oblíbených tabletů.