Operační systémy Windows od Microsoftu jsou obecně známy postupným zpomalováním v závislosti na počet nainstalovaných programů a dobu používání. Velké problémy měly hlavně Windows Vista, které byly relativně náročné na hardware, a to vlivem zbytečných funkcí, které obyčejný uživatel nikdy nevyužije. Windows 7 v tomhle udělaly obrovský krok a celkově jsou méně náročné resp. lépe optimalizované. Přesto lze postupem času zpozorovat zpomalení systému v podobě prodlužování startu, vypínání nebo pomalejších reakcí spuštění programů. V následujících bodech si ukážeme základní úpravy, jak lze výrazně vyřešit tento problém a zrychlit tak Windows. Existují samozřejmě i mnohem složitější způsoby pro zdatnější uživatele, ale tento návod je vytvořený pro tzv. BFU (Běžný Franta Uživatel), a proto by ho měli zvládnout i naprosto nezkušení uživatelé.

Spouštění systému

Nelze začít ničím jiným než spuštěním samotného operačního systému. Rychlost startu samozřejmě závisí na dostupném hardwaru a použitém operačním systému. Ve Windows 7 lze jednoduchým trikem viditelně zrychlit start.

Pokud máte více-jádrové počítače, lze toho u startu systému využít. Klikněte na START a napište msconfig a spusťte jej. Objeví se vám okno s nápisem KONFIGURACE SYSTÉMU. Poté přejděte na kartu SPUŠTĚNÍ POČÍTAČE a v ní klikněte na tlačítko UPŘESNIT MOŽNOSTI. Vyskočí Vám další okno, kde zaškrtnete POČET PROCESORŮ a vyberete největší dostupné číslo. V našem případě je to číslo 2, jako dvě jádra.

Pokud nevyžadujete během startu grafické rozhraní, lze zaškrtnout v oknu KONFIGURACESYSTÉMU položku SPUŠTĚNÍ BEZ GRAFICKÉHO ROZHRANÍ.

Další možností jak zrychlit start je vypnutí nepotřebných programů po spuštění (karta PO SPUŠTĚNÍ). Zde buďte opatrní, aby jste nevypli touchpad apod. Doporučujeme povypínat všechny programy, které po spuštění nepotřebujete. Např. skype, adobe reader atd. Tuto úpravu lze provést i v programu CCleaner.

Řízení uživatelských účtů a funkce systému Windows

Mnoho uživatelům se při spuštění některých programů objeví hláška o povolení, aby následující program provedl změny v tomto počítači. Tato funkce se nazývá ŘÍZENÍ UŽIVATELSKÝCH ÚČTŮ a většina uživatelů tuto funkci nevyužije, ba dokonce je otravuje při spuštění jakéhokoliv programu. V nastavení Windows jej lze naštěstí vypnout. Nejjednodušší způsob je kliknout na START a napsat Změnit nastavení nástroje Řízení uživatelských účtů (druhý způsob je přes Ovládací panely, Uživatelské účty) a spustit jej. Objeví se Vám následující okno. Pokud chcete snížit úroveň upozorňování, stáhněte posuvník směrem dolů. Pokud jej chcete úplně vypnout, stáhněte posuvník až úplně dolů k názvu Nikdy neupozorňovat.

Další možností jak optimalizovat, je povypínání nepoužívaných funkcí systému Windows. Klikněte na START a napište ZAPNOUT NEBO VYPNOUT FUNKCE SYSTÉMU WINDOWS. Objeví se Vám následující okno, kde lze zcela vypnout některé funkce. Např. nepoužíváte-li Windows Media Center nebo Windows Media Player a nehrajete hry, odškrtněte položku FUNKCE PRO MÉDIA a HRY. Ve Windows 7 je také zcela zbytečná funkce Tablet PC (pokud nemáte dotykový displej). Tu lze také vypnout. Zbytek povypínejte dle toho, zdali příslušné funkce používáte. Pokud něčemu nerozumíte, doporučujeme nechat zaškrtnuto.

Vzhled Windows

Ač jsou Windows 7 výborně optimalizovány, tak jejich grafické řešení Aero je stále náročnou součástí systému. Máte-li pomalý počítač s malým množstvím RAM, lze kompletní Aero vypnout zaškrtnutím OPTIMALIZOVAT PRO VÝKON. Pokud máte zcela průměrný počítač tj. alespoň nějaké to Core2 Duo a 2GB RAM, doporučujeme nechat zapnuté Aero, protože veškeré efekty provádí grafický čip a procesor není poté tak zatěžován. Přesto lze dopomoci i snížením požadavku na grafický výkon a povypínat některé součásti nastavení Aera. Klikněte na START a napište Upravit vzhled a výkon systému Windows, poté zaškrtněte VLASTNÍ a odškrtněte v seznamu nepotřebné efekty. Zbytečné efekty závisí na preferenci každého uživatele, a proto necháme výběr na Vás.

Vypnutí systému

Začali jsme spuštěním Windows a na závěr je na místě ukončit vypnutím systému. Pokud Vám vadí dlouhé vypínání systému, lze jednoduchými úpravami výrazně zkrátit vypínací čas. Klasické vypnutí totiž funguje na principu, kdy systém čeká na odpověď jednotlivých programů. Ve Windows 7 je standardně uvedena hodnota 20 000 ms, což je 20 s. Tak dlouhou dobu čeká systém na odpověď, a pokud se ji nedočká ve stanoveném čase, systém jej automaticky ukončí. A právě tento čas můžeme na základě úpravy registrů snížit až na 2 000 ms, což je desetkrát nižší hodnota.

Klikněte na START a napište regedit, objeví se vám editor registru. Poté klikněte na HKEY_LOCAL_MACHINE, potom SYSTEMCurrentControlSet a Control. Na pravé straně úplně dole klikněte na WaitToKillAppTimeout a napište hodnotu 2000. Dejte ok a vypněte okno.

Závěr

V tomto krátkém návodu byly uvedeny základní způsoby jak optimalizovat Windows 7. Dle návodu by toto základní nastavení měl zvládnout i nezkušený uživatel. Samozřejmě existují i další funkce, které jsou však složitější a běžný uživatel by při nastavování mohl nadělat více škody než užitku.