V současné době, kdy se na trhu objevují čím dál tenčí notebooky, se stále častěji setkáváme s počítači, které nejsou vybaveny optickou mechanikou. V případě potřeby např. instalace operačního systému, jsme tak nuceni použít buď externí optickou mechaniku nebo si vytvořit spustitelný USB flash disk s operačním systémem. „Strýček Google“ je v tomto ohledu poměrně štědrý a proto se uživatelé mohou setkat s různými nástroji pomocí kterých lze takový flash disk vytvořit. Ze všech dostupných utilit stojí za zmínku program „Windows 7 USB/DVD Download Tool“ a program „Rufus“.

Windows 7 USB/DVD Download Tool je program přímo od Microsoftu a lze jej stáhnout z jejich stránek. (Stahujte zde: https://www.microsoft.com/en-us/download/windows-usb-dvd-download-tool). Jeho použití je velmi jednoduché a kupodivu funkční. Dalším šikovným nástrojem je již zmíněný program Rufus, který je možno stáhnout z následujícího odkazu: https://rufus.akeo.ie/. Ovládání Rufuse je taktéž velmi jednoduché a intuitivní.

Pro vytvoření spustitelného USB disku budeme kromě programu potřebovat také ISO soubor s kopií systému Windows, a jak už někteří z Vás pochopili – prázdný USB flash disk o minimální kapacitě 4 GB.

ISO soubor se systémem Windows můžete stáhnout buď z oficiálního zdroje, tedy z webových stránek Microsoftu: https://www.microsoft.com/cs-cz/software-download/windows7 nebo z neoficiálních zdrojů. V současné době nabízí ke stažení české verze operačního systému Windows 7 např. web Výhodný-software.cz. Dlužno dodat, že je zapotřebí stahovat pouze tu verzi Windows, na kterou máte zakoupený licenční klíč. Licenční klíč k Windows 7 Professional nebude fungovat např. ve verzi Windows 7 Home Premium.

Další možností jak získat ISO se systémem Windows 7 je vytvořit si ho z originálního instalačního DVD s Windows 7 pomocí programu pro tvoru ISO souborů – např. Alcohol 52% FE nebo Daemon Tools. Pro správnou funkčnost instalační „flashky“ musíte mít správně vytvořený a funkční ISO soubor, proto důrazně doporučuji pořizovat ISO z oficiálních zdrojů…
Osobně jsem si pro účely tvorby spouštěcích USB disků oblíbil program Rufus, a proto si ukážeme, jak vytvořit instalační flash disk pomocí tohoto programu:

1. Vložíme USB Flash disk a spustíme „Rufuse“ – vkládejte prázdnou „flashku“, protože Rufus jí nemilosrdně zformátuje a přišli byste tak o svá data na „flashce“ uložená…

2. V horní části okna Rufuse vybereme flash disk, ze kterého chceme vytvořit bootovací/spouštěcí médium s Windows 7. Ostatní nastavení ponecháme beze změny…
3. Vybereme ISO soubor, ze kterého se má instalační „flashka“ vytvořit…
4. Nyní můžete zvolit název pro Vaší novou instalační „flashku“, případně zvolit jiné parametry instalačního flash disku…
5. Klikneme na „Spustit“ a čekáme, až program Rufus vytvoří spouštěcí USB disk s Windows 7. Celý proces by měl trvat 20 – 30 min.

A máme hotovo. Nyní už zbývá jen restartovat počítač a pustit se do instalace operačního systému…