Již od 29. července loňského roku mají všichni uživatelé operačních systémů Windows 7 a Windows 8.1 možnost přejít ZDARMA na nejnovější verzi operačního systému od Microsoftu – Winodws 10. Microsoft od začátku slibuje možnost bezplatného upgradu na poslední verzi operačního systému po dobu jednoho roku od data uvedení této novinky na trh. Pomalu, ale jistě přichází doba, kdy budeme za Windows 10 platit. Po celou dobu, kdy máme možnost přejít zdarma, jsme ze strany Microsoftu vybízeni nejrůznějšími způsoby k aktualizaci na Windows 10. Dokud se jednalo pouze o nenápadná upozornění v podobě volitelných aktualizací operačního systému s možností zaškrtnout volbu, případně „reklamní“ bubliny v „systray“, bylo vše relativně v pořádku. V říjnu loňského roku však Microsoft přitvrdil ve svojí marketingové a distribuční politice a začal svoji vlajkovou loď nutit uživatelům v podstatě násilím. V praxi se tak může stát, že večer kliknete na tlačítko „Vypnout“ – nainstalují se aktualizace – a ráno si zapnete počítač s nově nainstalovanými Windows 10. V tomto článku si ukážeme, jak takové nechtěné situaci zabránit.

Všechno má na svědomí aktualizace systému s označením „KB3035583“. Jednoduše řečeno se jedná o program, který má za úkol v tichosti – na pozadí připravit Váš počítač pro bezproblémový upgrade na Windows 10. Původně se jednalo o čistě volitelnou aktualizaci operačního systému s možností volby, zda uživatel chce nebo nechce tuto aktualizaci do svého počítače nainstalovat. Později však začal Microsoft tuto aktualizaci nabízet, jako „doporučenou“, což v praxi znamenalo, že uživatelům se základním nastavením služby Windows update se tato aktualizace automaticky stáhla a nainstalovala v rámci „důležitých“ aktualizací. Dalším způsobem distribuce zmíněné aktualizace je stažení a instalace v seznamu „volitelných“ aktualizací, kde je automaticky zaškrtnuté políčko pro instalaci aktualizace a navíc její pojmenování uživateli žádným způsobem nenaznačuje, že by se mělo jednat o cokoli ve spojení s Windows 10. Neinformovaný uživatel tak snadno naletí a nainstaluje si do svého počítače tuto aktualizaci sám, aniž by o tom věděl.

Existuje několik způsobů, jak se s aktualizací systému s označením „KB3035583“ vypořádat. Nejefektivnějším způsobem je prevence – tzn. nastavit službu Windows update tak, aby se aktualizace pouze vyhledávaly, ale uživatel na základě svého vlastního uvážení sám vybere aktualizace, které chce do systému nainstalovat. Tento postup je platný pouze v případě, kdy aktualizaci ještě nemáte nainstalovanou v systému. Ověření stavu, zda máme či nemáme v systému danou aktualizaci nainstalovanou je jednoduché. Pomocí nabídky „Start“ přejdeme do nastavení „Ovládací panely“, kde vybereme možnost „Programy“, dále pak „Programy a funkce“, a zde klikneme na „Zobrazit nainstalované aktualizace“. Do vyhledávacího pole napíšeme označení aktualizace „KB3035583“ a systém Windows nám po chvíli vyhledávání oznámí, jak na to jsme.

Zmíněný způsob obrany před nechtěnými aktualizacemi systému Windows (a že jich bylo v minulosti požehnaně) vyžaduje po uživateli určitý stupeň znalostí o tom, co která aktualizace s vaším operačním systémem udělá, tedy jedná se spíše o metodu obrany pro zkušenější uživatele.

Pokud jste již v situaci, kdy máte aktualizaci v počítači nainstalovanou, nebo jste dokonce nechtěně přešli na Windows 10, nezoufejte, všechno se dá napravit a na následujících řádcích si povíme jak.

V případě, že jste si nainstalovali Windows 10 nechtěně či jenom na zkoušku, a systém Vám z nějakého důvodu nevyhovuje, máte jeden měsíc na to, vrátit se zpět k předchozí verzi operačního systému (tzv. downgrade). Jde o poměrně spolehlivý a jednoduchý proces založený na několika krocích, které zvládne i běžný uživatel počítače. Před zahájením samotného „downgrade Windows 10“ zálohujte všechna důležitá data. Na internetu je dostupná celá řada programů, které Vám s tím pomůžou. Osobně preferuji program „Acronis True Image“ od společnosti Acronis, jehož ovládání je intuitivní a jednoduché. Jak vytvořit zálohu systému si podrobně rozebereme v některém z dalších článků.

Pro přechod z Windows 10 ke starší verzi operačního systému rozklikneme nabídku „Start“, kde zvolíme možnost „Nastavení“. V menu nastavení systému zvolíme „Aktualizace a zabezpečení“ a následně vlevo klikneme na „Obnovení“. V nabídce „Obnovení“ se konečně dostáváme k možnosti vrátit se zpět k předchozí verzi operačního systému. Proces bude vyžadovat restart systému, po kterém budete mít na svém disku opět svůj starý známý operační systém. Celá operace by měla zabrat zhruba deset minut. Po uplynutí doby jednoho měsíce možnost poměrně jednoduchého návratu „zpět“ zaniká, a jsme tak nuceni přistoupit ke značně složitější „reinstalaci“ celého operačního systému. Pro lepší představu jak se vrátit k původní verzi Vašeho operačního systému se podívejte na následující video: https://youtu.be/D8BsQ7QZA-Y.

V situaci, kdy sice máte stále svůj původní operační systém, ale aktualizace „KB3035583“ je ve Vašem počítači již nainstalovaná a hrozí Vám tak riziko automatického upgrade na Windows 10, bude nutné zmíněnou aktualizaci z počítače odinstalovat. Z vlastních zkušeností však víme, že se objevují počítače, ze kterých již nainstalovanou aktualizaci nelze odebrat. I tento problém lze vyřešit, ale o tom až později…

Pro odinstalování vybraných aktualizací přejdeme prostřednictvím nabídky „Start“ do „Ovládacích panelů“, kde zvolíme možnost „Programy“. V nabídce „Programy“ klikneme na „Programy a funkce“ a z místní nabídky vlevo vybereme „Zobrazit nainstalované aktualizace“. Na obrazovce nyní vidíme okno se seznamem všech nainstalovaných aktualizací. Do pole pro vyhledávání vpravo nahoře napíšeme text: „KB3035583“ a systém sám vyhledá požadovanou aktualizaci. Následně na aktualizaci klikneme pravým tlačítkem myši a z místní nabídky vybereme možnost „Odinstalovat“. Pro odebrání aktualizace bude nutné restartovat systém.

Po opětovném přihlášení do systému přejdeme do služby „Windows update“ a zahájíme vyhledávání aktualizací (Start – Ovládací panely – Systém a zabezpečení – Windows update). V seznamu právě vyhledaných aktualizací najdeme následující: „Aktualizace systému Windows 7 pro systémy na platformě x64 (KB3035583)“. Nyní bude zapotřebí aktualizaci skrýt, aby se nám v budoucnu nenabízela k opětovné instalaci. Skryjeme jí tak, že na aktualizaci klikneme pravým tlačítkem myši a zvolíme možnost „Skrýt aktualizaci“. Bude-li vyžadováno potvrzení „Správce systému“, jednoduše klikneme na „Ano“ a aktualizace se skryje. Poté znovu vyvoláme službu „Windows update“ a zkusíme vyhledat aktualizace. Nyní už by se nám aktualizace neměla v seznamu aktualizací k instalaci objevit.

Výše uvedený způsob, jak se vypořádat s „otravnými“ nabídkami k přechodu na Windows 10 je prozatím funkční a schválně zdůrazňuji „prozatím“, neboť z minulosti víme, že Microsoft několikrát změnil způsob distribuce této aktualizace mezi uživatele a nikdo neví, jaké změny nás ještě čekají…

Jestli patříte do skupinky „šťastlivců“, kterým aktualizace z nějakého důvodu odinstalovat nejde, máme pro Vás jiné řešení. Ve Vašem případě bude nutné aktualizaci „KB3035583“ prostřednictvím nástroje „Plánovač úloh systému Windows“ deaktivovat tak, aby se nemohla v systému spustit a provádět jakékoli činnosti. V praxi to bude vypadat tak, že Vám aktualizace zůstane v počítači, ale bude jakoby „vypnutá“. Otevřeme si nabídku „Start“ a do vyhledávacího pole napíšeme „Plánovač úloh“, který spustíme. V levé části okna „Plánovače úloh“ postupně vybereme následující možnosti: „Plánovač úloh (Místní) – Knihovna plánovače úloh – Microsoft – Windows – Setup – gwx“. V prostřední části zobrazeného okna nyní vidíme 4 naplánované úlohy, které postupně zakážeme tak, že na jednotlivé události klikneme pravým tlačítkem myši a zvolíme možnost „zakázat“.

Další možností, jak se vypořádat s touto aktualizací je ruční vymazání ze systému. Tento postup však důrazně nedoporučuji běžnému uživateli. V tomto případě totiž dochází k manipulaci s důležitými systémovými soubory, jejichž poškození by mělo za následek nestabilitu systému nebo v horším případě pád systému.

Závěrem si ukážeme, jak by mělo vypadat nastavení služby Windows update, abyste se vyvarovali výše popsaným nepříjemnostem s aktualizacemi systému Windows. První možností je službu Windows update nastavit tak, že bude aktualizace pouze vyhledávat a Vy potom sami vyberete, které aktualizace chcete do svého počítače nainstalovat a které ne.

Druhou možností je potom nastavení, kdy se Vám budou automaticky stahovat a instalovat pouze „Důležité“ aktualizace. Protože je aktualizace „KB3035583“ distribuována jako „Volitelná“ a současně „Doporučená“, je třeba v nastavení Windows update odškrtnout možnost: „Získávat doporučené aktualizace stejným způsobem jako důležité aktualizace“. Pokud byste to neudělali, máte na krku všechny výše popsané „radosti“…