Uživatelská recenze repasovaného notebooku Toshiba Portégé Z30

Podívejme se tentokrát na jeden velmi povedený kousek z Japonska, který si jistě získá nejedno uživatelské srdce. Půjde o krasavce z řad Toshiba model Portégé Z30. Ač by název mohl mást, že v tom má prsty také Francie, jde pouze o výpůjčku slovíčka. Portégé jednoduše z francouzštiny znamená „vstoupit“, tak se tedy podívejme tomuto pracantovi na kloub.

Z30 měla předčít své předchůdce jak ve výkonu, tak v provedení. Je nástupcem modelů Z830 a Z930. Základem je nízká hmotnost a dostatečná výbava. Tyto výhody nám nabízeli už zmiňovaní předchůdci, ovšem Z30 samozřejmě nabízí několik bonusů navíc. Stejně jako předchozí modely byl zaměřen na odborníky v oblasti podnikání. Tady nabízí nespočet výhod a absolutní komfort při náročnější práci na cestách. Jeho velmi designově povedené zpracování evokuje k myšlence, že jde o těžký kovový počítač, ale ve skutečnosti je jeden z nejlehčích počítačů svých dob. Váha neuvěřitelných 1,17 kg přijde až nereálná při pouhém pohledu na počítač. A toto, že má vydat minimálně dostatečný výkon? Zajisté, ne vše lehké a elegantní musí být zaručeně pomalé a nekvalitní. Z30 se pyšní velmi tenkými liniemi o rozměrech 316 x 226 x 18 mm. Tento hubeňour, díky svým proporcím, poskytuje abnormální komfort při práci v terénu, ale především lehkost při přenášení, kdy se vám na cestách jistě ztratí v tašce. Tenké tělo a ještě tenčí displej, který je upevněn v tenkém rámečku s velmi pevnými klouby víka umožňuje jednoduché otevření víka pouhým prstem a to bez nadzvedávání základny. I když jsou panty pevné, dodávají zároveň lehkost při manipulaci s víkem.

Jak jsme již zmiňovali, design počítače je velmi povedený. Kromě rámečku displeje je pouzdro z tmavě šedé hořčíkové slitiny. Perfektní, bezpečí našich dat tímto způsobem zajištěno. Ovšem nenechme se zmást. Rámeček displeje a spodní část základy je jen z plastu. Měl být bezpečnějším nástupcem s pár výhodami navíc?! Ano, oproti předchozím modelům se Z30 při držení za roh základny neprohýbá, nikde se nic neuvolňuje ani nevrže. Pouzdro je velmi pevné a kvalitně zpracované. Povrchová úprava je vysoce odolná proti otiskům prstů. Je odolný proti běžným nečistotám při práci a tak zde nenajdete jediný otisk.

Jaké jsou ty slibované bonusy repasovaného notebooku Toshiba Portégé Z30, jimiž předčí předchozí modely? Bezesporu je to existence dokovacího konektoru, který by měl být automaticky součástí každého pracovního notebooku. Je vidět, že si je Toshiba tohoto uživatelského požadavku vědoma. Nenápadný konektor najdeme jak jinak než ve spodní části pouzdra téměř u hrany. Tím ale veškerá konektivita nekončí. Všechny porty jsou umístěné na bočních stranách počítače, jelikož je zadní strana překryta víkem. Přední strana notebooku je zase zúžena, nejspíš pro získání ještě dokonalejších proporcí. Na levé straně můžeme využít obrazový výstup VGA nebo HDMI. K tomu 1x USB a audio port. Na druhé straně už však máme 2x USB port, čtečku SD karet, Kensington zámek nebo LAN port. Uznejte, čekali jste u tak malého, tenkými liniemi charakteristického notebooku takovou portovou výbavu?

Podívejme se Toshibě Z30 pod čepec. V naší konfiguraci jsme mohli vyzkoušet model s opět velmi osvědčeným procesorem Intel Core i5-5300U s 8GB RAM. Asi to nebude úplně nejvhodnější pro moderní hry, ale úpravu videí, běžnou kancelářskou práci, či složitější aplikace hravě zvládne. Úkoly doslova plní pod rukama. Dostatečný obraz zajišťuje displej s rozlišením 1366x768 pixelů a grafickou kartou Intel HD Graphics 5500. Chlazení počítače je i při větší zátěži velmi tiché, téměř není slyšet. Ani teplota se při náročnějším výkonu nezvyšuje, další pozitivum pro práci „na koleni“. Když se zaměříme na fyzickou výbavu počítače, můžeme opět jen žasnout, jak si Toshiba pohrála s kombinací elegance a funkčnosti, resp. pohodlí. Klávesnice je i přes to, že jde o 13,3“ počítač, velmi pohodlná, tichá a plnohodnotná. TouchPad je dostatečně prostorný se skrytými ovládacími klávesami. V popředí před TouchPadem je lišta s diodami a uprostřed čtečka otisků prstů. Velmi promyšlené umístění. Zatím se nám nestalo, že by se čtečka nechtěným dotykem spustila, jelikož je zkrátka na dobrém místě.

Vytknout se zkrátka tomuto šampionovi nic nedá. Uvažujete-li o pořízení skladného počítače s vynikající odezvou na vámi zadané úkoly, potřebujete ke své práci pohodlí a zároveň chcete svým počítačem zaujmout, jistě neuděláte chybu, když zvolíte právě repasovaný notebook Toshibu Portégé Z30. Nás nadchnul, co vás?

Klady a zápory

+ hmotnost
+ odolnost
+ pohodlí
+ výkon
+ komfort

- žádné

Technické specifikace testovaného modelu

Procesor: Intel Core i5-5300U CPU
RAM: 8GB
Paměť: 237GB
Grafika: Intel HD Graphics 5500
Rozměry: 316 x 226 x 18 mm
Rozlišení: 1366x768
Hmotnost: 1,9 kg