Není tablet jako tablet. Běžně se setkáváme s moderními tablety v pěkném designu se spoustou funkcí, ovšem nabídnou takový výkon, jenž bude schopen pojmout náročné operace potřebné v podnikání? Málokdy se vidí tablet určený profesionálům a zároveň odolný tak, že vydrží velmi hrubé zacházení, tudíž je vhodný do velmi náročného terénu. Námi vyzkoušený a hodnocený tablet z této řady je Motion Computing F5v. Jedná se o nejpopulárnější kombinaci tabletu a počítače.

Motion je maximálně mobilní náhrada počítače. Jeho zpracování možná na první pohled nezaujme, design je velmi nevzhledný, ale za to je rozhodně velmi funkční. Jsme si jisti, že své ocenění najde například v autoservisech, kde není pracovní prostředí extrémně bezpečné pro nablýskané hity mezi notebooky. Každý centimetr má své pozitivum. Prioritně v provedení zaujme masivní rukojetí, čímž ušetří běžné nošení brašny a především tím dokazuje, jak extrémně mobilní tablet to je. Na přenášení je velmi pohodlný. Navíc povrch je pogumovaný, takže opět velké pozitivum, že neklouže ani z ruky, ani na netradičních místech. My jsme jej položili na čelní sklo auta při testu s diagnostikou, Motion se ani nehnul. Dalším pozitivem je, že na povrchu nezůstávají otisky prstů, i když zrovna na místech, jako je autoservis, otisky nikdo neřeší, jsou místa, kde tuto skutečnost uživatel ocení.

Model, který jsme mohli otestovat, byl osazen procesorem Intel Core i5 CPU U560. Během diagnostiky plynule reagoval na zadané pokyny bez sebemenšího zadrhnutí. Může se zdát, že RAM o 2GB není v dnešní době dostatečná pro výdej kvalitního výkonu, ovšem v tomto případě v Motion F5v dostatečný výkon spolu s kvalitním procesorem podá. Motion má vlastnosti běžného pracovního notebooku, proto bychom na něm těžko našli něco, co lze vytknout. Grafická karta opět od nejpoužívanějšího Intelu HD Graphics a rozlišení displeje 1024×768 poskytují celkem příjemný pohled na pracovní plochu. Není to žádná hitparáda, ovšem je vysoké rozlišení to nejdůležitější, co v terénu potřebujete? Navíc nabízí velmi jasný displej.

Motion F5v je často nazýván jako Tablet PC a to právě díky kombinaci maximální mobility a kvalitního výkonu. Zastane práci stolního počítače a sníží množství vybavení, které vozíme všude sebou na pracovní cesty. Čímž si získává naše sympatie. Není nic nejnepohodlnějšího, než neustálé balení samotného notebooku a rozsáhlého příslušenství nutného k práci na cestách. Poskytuje nepostradatelnou konektivitu v podobě audio konektoru a USB portu. Navíc jako bonus nabízí Motion digitální 3,0 megapixelový fotoaparát vpředu i vzadu. Tablet je utěsněný, takže i malá nehoda v podobě nechtěného polití stroji neuškodí. Ovládání tabletu je možné pouze perem, které je součástí vybavení a své místo má v zadní části rukojeti. Pro potvrzení výběru je na peru tlačítko. Ovládání perem působí velmi elegantně.

I přesto, že náš testovaný model byl značně opotřebený, na funkčnosti to nic nemění. Díky výborným podmínkám, které F5v nabízí, neztratíte čas. Ovládání perem je velmi elegantní a v nepohodlných podmínkách velkou výhodou. F5v nám nabízí konektor pro dokovací stanici, čímž se nám rozšíří množství konektivity. Tento dynamický, robustní, ergonomický nástroj je ideální k ulehčení náročnosti vašeho dne, bez ohledu na to, kam vás vaše práce zavede. Hledáte-li pohodlný, extrémně mobilní, maximálně odolný a výkonný tablet, je Motion F5v tou pravou volbou.

Klady a zápory

+ mobilita
+ zpracování
+ odolnost
+ výkon
+ ovládání

- design

Technické parametry

Model: Motion Computing F5v
Procesor: Intel Core i5 CPU U560
Paměť RAM: 2 GB
Pevný disk: 160 GB
Grafika: Intel HD Graphics
Displej: 15,6“
Baterie: cca 4 hodin
Porty: 1x USB 2.0, audio, dokovací konektor
Operační systém: Windows 7 Pro
Váha: 1,5 kg
Rozměry: 256 x 25 x 256mm