Uživatelská recenze repasovaného notebooku Lenovo ThinkPad X250

Vybrat si repasovaný notebook s přitažlivým designem, velkým pohodlím a kvalitním výkonem je někdy pěkný oříšek. Zkombinovat to nejlepší s rozumnou cenou také není úplně jednoduché, ovšem chce to hledat. My jsme takový notebook našli, měli možnost ho vyzkoušet a tak se s vámi podělíme o zkušenost. Tím zvoleným je Lenovo ThinkPad X250.

Řada X se už léta pyšní vysokou kompaktností s kvalitním výkonem. Není tomu samozřejmě jinak ani u modelu X250. Stále platí, že inovace ThinkPadů jde s kvalitou stále výš a výš. Nedávno jsme se rozplývali nad předchůdcem dnes recenzované X250 a to modelem X240. Už ten nás výrazně oslovil svým nadstandardním provedením, maximálním pohodlím a velmi kvalitním výkonem. X250 je na tom stejně, vlastně o něco líp. Nemůžu si vynachválit kompaktnost počítače. Nadstandardní podmínky, které nám pro práci poskytuje, oceníte v naprosto každé situaci. Nepotřebujete stůl, abyste si užili dokonalé pohodlí. Díky své skladnosti a zároveň dostatečnému prostoru pro výkon práce umožňuje komfort především na cestách. Vyzkoušeno v roli spolujezdce na naší pověstné dálnici D1. Repasovaný notebook je lehký, tenký s neklouzavou povrchovou úpravou, čili absolutní ideál. Pouzdro je vyrobeno z kvalitních materiálů odolných proti oděrkám či deformaci pouzdra způsobené nepředvídavými vnějšími vlivy. Pouzdro je pevné, což jsme si ověřili tlakem na všechny části a pokusem o prohnutí počítače. Byli jsme potěšeni, že i přes velkou snahu, byli naše pokusy marné. Na počítači nenajdete zbytečnou mezírku, uvolněné pouzdro ani neuslyšíte minimální vrzání pouzdra. Kvalita pouzdra je zde zajištěna.

Mezi naše oblíbence patří počítače, které jsou vybavené chicklet klávesnicí. U Lenova se jedná o nejpohodlnější klávesnici díky přesnosti psaní ostrůvkových kláves. Jde o nejpoužívanější typ klávesnic. X250 je vybavena chicklet klávesnicí, což opět podtrhuje pohodlí počítače. Dalším bonusem je rozhodně podsvícení klávesnice, které je regulovatelné na sílu podsvícení. Oceňuji jednoduché a rychlé ovládání podsvícení pomocí klávesy Fn a mezerníku. Snadno a rychle si zapnete podsvícení. Tahle volba je ale u ThinkPadů již tradicí, takže nejde o žádnou novinku. Dle mého názoru by mělo být podsvícení kláves standardem výbavy všech počítačů. ThinkPad X250 je stejně jako jeho předchůdce vybaven prostorným TouchPadem se skrytými klávesami. Bezpochyby v klávesnici najdeme také TrackPoint, ten se stává čím dál víc oblíbeným. Co je u ThinkPadů neodolatelného, je absolutní jednoduchost designu. Nenajdeme tady nic zbytečného. Ovládání hlasitosti nebo jasu je ukryto pod funkčními klávesami, takže mimo chicklet klávesnici najdeme pouze tlačítko pro vypnutí a zapnutí počítače.

Počítač je na svou velikost vybaven dostatečným množstvím portů potřebných pro práci. K rozšíření připojení je možné použít konektor pro dokovací stanici. Mimo to máme k dispozici na pravé straně audio port, čtečku karet, LAN port a zámek Kensington. Na levé straně DisplayPort, USB, VGA a napájecí port. A jak je to s výkonem u ThinkPadu X250? Je osazen procesorem Intel Core i5-5300 s 8GB RAM. Displej nabízí rozlišení 1366x768 pixelů a je vybaven grafickou kartou Intel HD Graphics 5500. V tomto modelu je nainstalován Windows 10 Pro. Se zmíněnou konfigurací podává skvělý výkon. Prvotně zaujal ultrarychlým nastartováním systému po zapnutí počítače. Bleskurychlá odezva na zadané úlohy, spouštění aplikací. Rychlost je tady rozhodně velkým pozitivem. Obrovskou výhodou je rozhodně baterie, díky které vydrží počítač v chodu skvělých 6 hodin. Velikost baterie je v tomto případě nad linie notebooku, ovšem oproti konkurenčnímu výrobci, který běžně používá baterie vystouplé přes zadní hranu, je u modelu X250 baterie nad úroveň spodní části pouzdra. V tomto případě funguje jako podstavec. I tohle má dvojí využití.

Lenovo ThinkPad X250 je jednoznačně ultramobilní repasovaný notebookve velmi kvalitním provedení, které zajišťuje bezpečí dat a především pohodlí pro práci primárně na cestách. Díky svým rozměrům, hmotnosti a způsobu provedení je jednoznačně dokonalým prostředkem pro mimokancelářské prostředí.

Klady a zápory

+ kompaktnost
+ výkon
+ klávesnice
+ konektivita
+ hmotnost
+ povrch pouzdra
+ zvuk
+ displej

- nic

Technické parametry

Model: Lenovo ThinkPad X250
Procesor: Intel Core i5-5300
Paměť RAM: 8 GB
Pevný disk: 250 GB
Grafika: Intel HD Graphics 5500
Displej: 10,4“ (1366x768 pixelů)
Baterie: cca 6 hodin
Porty: USB, VGA, DisplayPort, audio, LAN port, zámek Kensington, čtečka karet, dokovací konektor
Operační systém: Windows 10 Pro
Váha: 1,3 kg
Rozměry: 305 x 206 x 21 mm