Uživatelská recenze repasovaného notebooku Lenovo ThinkPad L540

Těžší, ale odolný, velký a díky tomu pohodlný, jednoduchý a zároveň stylový. Řeč je o repasovaném notebooku Lenovo ThinkPad L540. Máme pod rukama vše, co k práci potřebujeme. Zaměřme se na všestrannost, kterou nám notebook nabízí.

Za zmínku jistě stojí tradice, které se Lenovo u ThinkPadů drží a tou je pevné, bytelné provedení počítačů, kde nehrozí, že pouhým "ťuknutím" bude počítač poškozen. Provedení pouzdra již na první pohled dokazuje, že škrábancům odolá. Povrch, který po prvním doteku představuje odolnost vůči otiskům prstů. Vždyť nikoho přeci nebaví neustále leštit povrch počítače. To by nemělo odvádět pozornost a ztrácet čas při práci. Lenovo to u modelu L540 vymyslel naprosto dokonale a to tím, že zde použil tvrzený plast se zdrsněným povrchem. Materiály jsou v antracitovém odstínu v matném provedení. Liší se trochu od modelů ThinkPad i přesto, že vlastnosti povrchu jsou stejné. Velmi oceňuji prostor, který je pro práci k dispozici. Máme možnost využít komfortu při práci pomocí plnohodnotné ergonomické klávesnice, která nabízí 6 řad velmi pohodlných, v ostrůvcích rozdělených kláves. Obrovským pozitivem pro jakoukoliv práci je podle mě numerická klávesnice, která bohužel není samozřejmostí každého notebooku. Klávesnice je odolná proti polití. Nabízí multimediální tlačítka, zamykání funkcí a jednoduché ovládání aplikací. Samozřejmostí i u tohoto modelu je integrovaný TrackPoint. Pohodlí nabídne také TouchPad, který kromě dostatečného dotykového prostoru skrývá ovládací klávesy kurzoru a TrackPointu. Velmi elegantně zpracované.

Vezmeme-li v úvahu, že se jedná o počítač navržený pro podnikatelské prostředí, můžeme od něj očekávat seriozní odezvu. L540  nabízí něco víc, než jen seriozní. Výhody, které vidíme v kvalitním výkonu, ocení jistě nejeden uživatel. V případě, že si ThinkPad L540 najde svého majitele v domácím prostředí, nabídne mu pro běžnou domácí práci nadstandardní výkon. Na 15,6" displeji s LED podsvícením si můžete s chutí vychutnat celovečerní film, mladší nadšenci jej jistě ocení při intenzivním surfování na internetu, či hraní nějakých her.   

Při sledování videí vidím obrovskou výhodu ve velikosti a kvalitě displeje. Rozlišení je 1366x768 pixelů. Se zvukem si ale výrobce moc nevyhrál. Reproduktory jsou umístěné na jinak osvědčeném místě a to na spodní části pouzdra vpředu. Zvuk není ale nijak kvalitní. Počítač nabízí vítaný aplikační výkon. Náš vypůjčený kousek má standardní konfiguraci s osvědčenými komponenty a to procesorem Intel Core i5-4300M s 4GB RAM. Změna, která nastala oproti předchozím generacím, je vylepšený vzhled. Všimnout si můžeme například zúženého rámečku displeje. Další novotou modelu L540 je absence zámku víka. Při nechtěných pádech ale zavřené víko udrží pevné panty. Jak jsme již zmínili, L540 nám nabídne dostatečný výkon potřebný i pro složitější operace. Při takovém výkonu je však potřeba dostatečné chlazení, které v tomto případě je. Odměnou nám je velmi tichý chod a minimální zahřátí.  Bonusem je dlouhá výdrž baterie až 6 hodin.

Co se týče konektivity, nejsme ani zde ošizeni o standard potřebný pro běžnou kancelářskou práci. Na levé straně počítače nalezneme slot pro ExpressCard, hned vedle USB port, DisplayPort a VGA. Vzadu pak konektor pro napájení, Kensington Key, další USB port a RJ-45. Vpravo už toho na výběr moc nemáme, tady nalezneme další dva USB porty, audio a optickou mechaniku. Může se zdát, že portová výbava není dostačující, ovšem rozhraní je možné rozšířit pomocí dokovací stanice například, čímž si zároveň ušetříme čas s neustálým připojováním externích periferií.  

V poslední době se rozšířil nákup repasovaných počítačů do domácností. Najdou se kousky, kterých je v domácnosti škoda. Tento model mezi ně patří. Ovšem i doma si své majitele hýčká. Odevzdá vám velmi kvalitní výkon v maximálním pohodlí.  

Klady a zápory

+ prostorný TouchPad

+ kvalitní provedení

+ pohodlná klávesnice

- nepodsvícená klávesnice

- zvuk

Technické specifikace testovaného modelu


Procesor: Intel Core i5-4300M
RAM: 4GB 
Graficka karta: Intel HD Graphics 4000
Paměť: 118GB
Rozlišení: 1366x768
OS: Win 7 Pro
Rozměry: 376 x 246 x 30 mm
Váha: 2,58kg