Uživatelská recenze repasovaného notebooku Lenovo ThinkPad Helix

Někdy se nám dostanou do ruky starší stroje, které už vlastnostmi nemůžou konkurovat dnešním notebookům. V lepším případě máme možnost vyzkoušet něco z novinek aktuálního trhu, jindy zase repasované notebooky, které i přesto, že vyšli na světlo světa před pár lety, stále si svojí originalitou a především kvalitou drží svoji hodnotu. Jedním z nich je právě čtyři roky starý ultrabook Lenovo ThinkPad Helix. Pracovní nástroj, u kterého výrobce myslel nejspíš na vše.

Není jednoduché najít vystižný název pro tento nástroj. Kromě toho, že se jedná o model z řady ThinkPad a designem ho na první pohled připomíná, jsou ale jeho vlastnosti trochu jinde. Helix je tablet s dokovací stanicí a klávesnicí, čímž okamžitě získává vlastnosti notebooku. Navíc velmi pohodlného notebooku. Ideální prvkem je chicklet klávesnice, kterou beru za dokonalost samu. Kombinace dotykové obrazovky a pohodlné klávesnice nabízí výbornou souhru při práci. K tomu můžeme mimo jiné využít dotykové pero, které je ukryto v levém horním rohu tabletu. Možnostem pro ovládání se zde meze nekladou. 

K odpojení tabletu od docku stačí pouze stisknout zámek pod levým spodním rohem displeje. Po vysunutí vidíme, že západky jsou dostatečně kvalitní a není tedy na místě obávat se o poškození při manipulaci. Obrovskou výhodou jsou jednoznačně notebooky s dotykovou obrazovkou, máte-li možnost navíc využít pouze tablet, je to jen skvělý bonus navíc.  

Povrch pouzdra nemůže být ani u Helixu jiný než u ostatních modelů této řady. ThinkPad tyto vlastnosti má nejspíš jako podpis své značky. Matný povrch připomínající pogumované pouzdro opět dokonale zajistí bezpečí při přenášení, tudíž se nemusíme obávat vyklouznutí. Tímto materiálem je pokryta celá dokovací stanice a zadní část tabletu. Displej je lesklý i s rámem kolem obrazovky. Rám displeje je z mého pohledu až příliš široký. Tím si Lenovo ubírá na hodnocení. 11,6“ displej tabletu je ale i tak dostatečný pro práci především na ultrabook takových kvalit a vlastností. Trošku mi ale vadí lesklý displej, jelikož na něm zůstávají otisky, což oproti zbylému povrchu ultrabooku je trochu smutné. Na první pohled máme elegantní čistý notebook, což se po otevření okamžitě změní. Displej je po celodenní práci ihned upatlaný. Velkým pozitivem při práci je také prostorný TouchPad, který nám Helix nabízí. Hladký matný povrch imponuje celkovému povrchu počítače, navíc mu lichotí skryté ovládací klávesy. Dokovací stanice je celkem tenká a lehká a především skvěle skladná.

V situacích, kdy nemáme možnost připojit počítač k napájení a musíme se spolehnout na nabitou baterii je u Helixu dvojí řešení. Kromě toho, že má tablet samozřejmě baterii, má svou baterii také dokovací stanice. Takže ve chvíli, kdy dojde šťáva tabletu, můžeme dobít připojením k dokovací stanici. Jasně, možností je zde více, můžeme si pomoci externí baterií, ale v základu si pomůžeme takto. Díky tomu by se možná dala ultrabooku vytknout hmotnost. Jenže má-li odvádět kvalitní výkon, musí mít ty nejlepší komponenty a ty něco váží. V porovnání s ostatními 11“ repasovanými notebooky je i tak váha 1,35kg srovnatelná, vezmeme-li v úvahu vlastnosti Helixu. 

Ten, se kterým si máme možnost pohrát, je osazen procesorem Intel Core i7-3667U a v základu už 8GB RAM. Rychlost reakcí na pokyny je perfektní. Úžasný obraz zajišťuje displej s rozlišením 1920x1080 pixelů spolu s grafickou kartou Intel HD Graphics 4000. Vychutnáte si dokonale čistý a ostrý obraz. Co se týče konektivity, nemůžeme očekávat portovou výbavu centimetr na centimetru z každé strany. Jde o tenký notebook, resp. tablet, kdy jsou možnosti osazení portů minimální. I tak však máme k dispozici dostatek pro případné rozšíření. Ve spodní straně tabletu vidíme port pro napájení, DisplayPort, slot pro SIM kartu, díky čemuž se nám rozšiřují možnosti využití tabletu a USB port. Na zadní straně dokovací stanice už máme dva porty USB, jeden DisplayPort a port pro napájení.

Bytelný, kompaktní ultrabook nabízí nespočet možností pro všestranné využití. Tablet a notebook v jednom. Luxusní nástroj vhodný do všech prostředí a to především díky svému kvalitnímu zpracování odolá nechtěným vlivům běžného používání. Oceníte jej v terénu, kanceláři, na cestách i v pohodlí domova. U nás zabodoval a stal se jedním z oblíbených.

Klady a zápory

+ kompaktnost
+ klávesnice
+ displej
+ dvojí napájení
+ výkon

- povrch displeje

 

Technické parametry testovaného modelu


Procesor: Intel Core i7-3667U
RAM: 8GB
Grafická karta: Intel HD Graphics 4000
Paměť: 320 GB
Rozlišení: 1920x1080 pixelů
OS: Win 8
Rozměry: 301×215×20,1 mm
Váha: 1,35 kg