Uživatelská recenze repasovaného notebooku Dell Latitude E6430 ATG

Delší dobu máme repasované notebooky určené pro podniky s maximálním využitím v terénu bez rizika jakékoliv újmy počítače. Dnes představíme počítač určený do mnohem rizikovějšího terénu. Rizikovějším terénem máme na mysli vojenské prostředí, stavby a jiné. Prostředí, kde se počítá s častými pády počítače, s otřesy, prachem či vlhkostí. Takovým nepříjemným vlivům by měl odolat Dell Latitude E6430 ATG, který jsme vyzkoušeli.

Pádům či vlhkosti odolá málokterý počítač, vlastně jich není moc. Počítače označené ATG – All Terrain Grade – všechny stupně terénu, tedy počítače se zvýšenou odolností. Notebook je připravený tak, aby zvládl těžké terénní podmínky, jako jsou vysoká vlhkost, silné otřesy a nárazy proti kterým je disk vybaven speciálním protiotřesovým systémem. Klávesnice odolná proti polití nebo kryty portů zajišťující dostatečnou ochranu před prachem a vlhkostí. V reálu to vypadá tak, že máme před sebou těžký, ale hodně bytelný počítač. Kovová základna s kovovým rámem pouzdra jasně dokazují o co výrobci šlo. Povrch je z kombinace leštěného hliníku a pískované základny. Bytelné kovové závěsy nemohou chybět. 

Těmto ochranným prvkům také odpovídá vysoká váha notebooku. I když 2,7 kg a tolik využití je akceptovatelná hmotnost. 14″ displej je ohraničen širokým rámem, kde v horní straně můžeme využít web kameru. Tradičně zůstává velikost TouchPadu a ovládacích kláves. Jejich podoba zůstala stejná. Dell osazuje řadu Latitude velmi pohodlnou klávesnicí. I u E6430 ATG mám k dispozici stejné pohodlí, jako u modelů této řady, navíc ještě podsvícenou. Klávesnice je stejně jako displej vsazena do pouzdra se širokým rámem okolo. Myslím, že jde o celkem zbytečný volný prostor. Jistě by se dal nějak využít. Po pravé straně klávesnice máme k dispozici ovládací klávesy hlasitosti. Trochu mi ale vadí ostrá hrana kovového rámu před klávesnicí, kde pokládáme ruce. Celkem mě řeže do zápěstí.

Výkonnostně si vede repasovaný notebook E6430 ATG naprosto výborně. Dell osazuje své počítače jen těmi nejmodernějšími a hlavně nejkvalitnějšími komponenty. V tomto případě máme připraven model s osvědčeným procesorem Intel Core i5-3340M a 4GB RAM. Nejen, že bleskurychle reaguje na zadané úlohy, ale průběh výkonu je naprosto hladký. Zkrátka šlape jako hodinky. Velmi mě zaujala kvalita obrazu. Grafická karta Intel HD Graphics 4000 spolu s rozlišením 1366×768 pixelů se postarala o dokonale čistý, ostrý, jasný obraz, při kterém se pracuje jedna radost. Počítač je předinstalován operačním systémem Windows 7 Professional. Opět ozkoušený a velmi oblíbený OP.

Pracovní podmínky, které nám Dell s modelem Latitude E6430 ATG připravil, jsou bezpochyby velmi pohodlné a dostatečně využitelné. Perfektní zvuk, mimochodem hlasitost je v tomto provedení naprosto luxusní. Reproduktory jsou chytře umístěny v šikmé přední straně spodního dílu pouzdra, čímž se díky akustice na pracovním stole zvyšuje už tak dost vysoká hlasitost. Portová výbava se s výborným rozložením konektorů přizpůsobí vašim potřebám. Jak bylo zmíněno, všechny porty jsou chráněny gumovým krytem. Vpředu mám k dispozici čtečku SD karet, vpravo kromě mechaniky ExpresCard, tlačítko pro vypnutí wifi a pod krytem 2x USB SS, z toho jeden nabíjecí a eSATA port. V pravém rohu je ukryt HDMI port. Na zadní straně pak síťové porty, vlevo opět USB port a audio či VGA. Portová výbava je pro tak odolný počítač myslím velmi kvalitní.

Kde najde své využití? Naprosto všude. Na stavbách odolá vlivům prašného a vlhkého prostředí, v kanceláři oceníme jeho výkonnost a v domácnostech zase výdrž při nechtěných  pádech či otřesech. Především oceňuji kombinaci odolnosti a spolehlivého výkonu. Je vidět, že Dell má smysl pro detail.

Klady a zápory

+ konektivita
+ odolnost
+ displej
+ klávesnice
+ hlasitost
+ výkon
+ kryty portů

- ostrá hrana rámu
– váha

Technické parametry

Model: Dell Latitude E6430 ATG
Procesor: Intel Core i5-3340M
Paměť RAM: 4 GB
Pevný disk: 120 GB
Grafika: Intel HD Graphics 4000
Displej: 14“ (1366×768)
Baterie: cca 5 hodin
Porty: 3x USB, VGA, eSATA, HDMI, LAN, audio, SD, Express Card, Bluetooth
Operační systém: Windows 7 Pro
Váha: 2,7 kg
Rozměry: 352 x 241 x 20 mm