Uživatelská recenze repasovaného notebooku Panasonic CF-19 ToughBook

Panasoniců v českých obchodech zabývající se distribucí počítačů moc není, resp. nejsou vůbec. Panasonic nenabízí řadové multimediální notebooky v hodnotě do 20.000,-. Když už notebook, tak v úplně jiné cenové kategorii a s netradičními vlastnostmi. A jeden takový jsme otestovali.

Tento obrněný notebook zastává v původní koncepci z dob, kdy počítače vážili 5x víc než dnešní stroje. Původní notebooky byli v podobě kufříku, což je i Panasonic CF-19. Na zadní straně je repasovaný notebook Panasonic vybaven popruhem pro lepší přenositelnost. Vzhledem ke zpracování a výze notebooku by jinak bylo přenášení velmi nepohodlné. Víko je z vrchu stříbrné s černými plastovými okraji, ve kterých jsou drážky pro lepší manipulaci, ale také pro dokonalé úložiště nečistot a prachu. Pouzdro základny je z černého tvrzeného plastu. Po otevření vidíme stříbrnou také v rámu displeje a opěrek rukou. Designově rozhodně nezapadne mezi běžné notebooky a v běžném životě se setkává s reakcemi typu: „co je to za monstrum“ apod. Není divu, není obyčejný a o to výrobci rozhodně šlo. Chvály se ale dostalo na místech, pro která byl určen a to např. v dílnách, kde jej používají na diagnostiku aut či u Policie, kde je využíván prioritně v terénu. Někteří uživatelé testující tento notebook, resp. ToughBook, měli potřebu testovat jej převážně zátěžově, fyzicky. Postavit se na notebook, udeřit do klávesnice nebo displeje, shodit ze stolu nebo dokonce přejet jej autem. Vše by měl přežít. U mě těmito testy podroben nebyl, to s radostí přenechám odvážnějším. Věřím ale, že by v testech uspěl, protože zpracování je opravdu precizní.
Kvalitní zpracování dokazují také kryty portů nebo zámek víka, množství šroubků, kterých je zde opravdu dost, zámek víka pro otočení displeje. To vypovídá o kvalitách zabezpečení, na kterých se zde nešetřilo. K jakékoliv činnosti s počítačem proto potřebujeme trochu síly. Odklopení gumových krytů portů, otevření zámku a odklopení víka, otočení displeje, to vše vyžaduje tvrdší zacházení, než jsme u běžných notebooků zvyklí. Na přední straně notebooku vidíme masivní zámek víka, posuvné tlačítko pro zapnutí počítače, kontrolky a tlačítka pro použití podoby Tablet PC. Vpravo najdeme dvě zdířky pro disk a baterii. Tyto dvířka zdířek jsou zabezpečená posuvným zámkem a dvěma šroubky. Vlevo jsou pod dvířky se stejným zabezpečením jako vpravo ukryty sloty pro SD karty a ExpressCard. Vedle dvířek jsou pod pěti kryty jednotlivé porty a to FireWare, USB, napájení, modem a LAN. Vzadu se místem neplýtvalo, a proto tady najdeme porty pro audio, další USB, zámek Kensington, VGA a serial port. Na počítač takového zaměření nabízí mnohem více možností připojení, než jiné pracovní stanice. Konektivita, si dovolím říct, je nadstandardní.
S výkonem u tohoto repasovaného notebooku už to není taková hitparáda, taky co čekat, když jde o notebook do sice náročného prostředí, ale za to pro jednoduché úkoly. Repasovaný notebook Panasonic CF – 19 je osazen procesorem Intel Core 2 Duo U7500 s 2GB RAM. Celková paměť 120 GB. Výkonově rozhodně nijak nenadchl. Pracovní podmínky nejsou tedy úplně top. Klávesnice je pro psaní všemi deseti absolutně nepoužitelná. Všemi třemi už je psaní reálnější. Klávesy jsou velmi malé, důvod zvolené velikosti mezerníku a Enteru pro mě nepochopitelná. TouchPad je také velmi malý, ovšem to je běžné a při práci není nijak zvlášť překážkou. Rozhodně je před používání potřeba zkalibrovat displej, jinak není možné použít pero. Dotykový displej je možné ovládat také prstem. Alespoň taková možnost tady je, když by kalibrace nevyšla.

Co se odolnosti týče, není mu co vytknout. Jako kancelářský počítač nebyl určen a reálně by se v ní na něm těžko pracovalo. Do terénu je to ideální volba.

Klady a zápory

+ kompaktnost
+ dotykový displej
+ konektivita

- hmotnost
- výkon
- pevné kryty portů

Technické parametry

Model: Panasonic CF-19 ToughBook
Procesor: Intel Core 2 Duo CPU U7500
Paměť RAM: 2 GB
Pevný disk: 120 GB
Grafika: Intel 965 Express
Displej: 10,4“ (1024x768 pixelů)
Baterie: cca 3 hodin
Porty: 2x USB, VGA, audio, LAN port, ExpressCard, FireWare, zámek Kensington, serial port, čtečka SD karet
Operační systém: Windows 7 Pro
Váha: 2,3 kg
Rozměry: 271 × 216 × 49 mm