V současné době se stále více setkáváme s notebooky, které jsou vybaveny „rychlými“ SSD disky (Solid-State-Drive). Proč jsou SSD disky tak rychlé? Odpověď je jednoduchá – nic se v nich netočí. Jednoduše řečeno jde o soustavu několika čipů, podobně jako u pamětí RAM nebo USB flash disků. Na SSD disk se však vejde mnohonásobně víc dat, protože disponují větší kapacitou. Díky tomu, že uvnitř SSD disků nejsou žádné pohyblivé součásti, jsou tyto mnohonásobně odolnější proti poškození pádem oproti klasickým rotačním pevným diskům.

Klasické rotační disky fungují podobně jako gramofon. Uvnitř disku se nachází plotna (někdy i více), hlavička, která má za úkol čtení, respektive zápis dat a motorek, který to všechno pohání. Motorek roztáčí plotnu HDD do určitých otáček – nejčastěji se setkáme s disky o rychlosti 5.400  nebo 7.200 ot./min. Rychlost otáčení plotny je asi ten nejzásadnější parametr ovlivňující rychlost rotačních disků. Dalším limitem je cache paměť disku (běžně 32 MB nebo 64 MB).

Protože je výroba SSD disků stále poměrně nákladnou záležitostí, pořizovací cena pro koncového zákazníka není ve srovnání s rotačními HDD nijak příznivá. Posuďte sami: SSD disk s kapacitou 120 GB dnes pořídíme za cenu pohybující se někde kolem 1.100 Kč. Za tuto cenu můžeme mít klasický rotační pevný disk s kapacitou 500 GB. Nicméně, nárůst rychlosti celého systému při použití SSD disku je obrovský a proto pořízení SSD disku, byť s menší kapacitou, opravdu vřele doporučuji! Rozhodně nebudete litovat a budete překvapeni, jak se chod Vašeho počítače zrychlí. No jo, ale kam s nadbytečnými daty?

Ideální stav je následující – na SSD disku budete mít nainstalovaný operační systém vč. všech ovladačů jednotlivých zařízení systému a dále programy, které běžně používáte (Office, prohlížeč internetu, antivirus, hry apod.) a na ostatní data použijete klasický rotační disk. V případě stolních PC není o čem mluvit – u většiny PC je možnost osazení více pevnými disky, takže aplikovat výše uvedený způsob řešení nebude problém. U notebooků je situace o něco složitější, ve většině případů totiž nejsou vybaveny dalším slotem pro pevný disk a tak máme k dispozici některé z následujících řešení – externí HDD připojený např. přes USB port, chytré domácí úložiště – NAS, případně nahrazení DVD mechaniky klasickým HDD. Poslední variantu probereme podrobněji níže…

Pokud je Váš notebook vybaven DVD mechanikou a její ztráta Vás až tak nebolí, směle do toho. Stačí vyjmout původní mechaniku z notebooku a nahradit jí rámečkem pro pevný disk (označováno jako HDD caddy). Na trhu existuje několik variant těchto rámečků od univerzálních až po značkové přímo pro daný typ notebooku. Ceny obou variant se hodně liší. Zatímco za univerzální rámeček zaplatíte kolem 500 Kč, za originální rámeček výrobce můžete zaplatit i 2.000 Kč. Přitom hlavním rozdílem mezi univerzálním a originálním rámečkem je plastové čelo (někdy označováno anglickým slovem: „Bezel“) DVD mechaniky resp. rámečku. Toto plastové čelo můžeme ve většině případů snadno přestrojit z původní DVD mechaniky na univerzální HDD rámeček. Osobně jsem se ještě nesetkal s mechanikou, u které by to nešlo. Chce to však trochu zručnosti a trpělivosti :)

Pro bližší představu se podívejte na obrázky v galerii nebo na video zde: https://youtu.be/ecizFcCP-6A